احمدی‌نژاد: نوسانات بازار ارز دلیل اقتصادی ندارد

به روز شده:  15:58 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، از عملکرد دولت خود در مواجهه با بحران ارزی دفاع کرد و این بحران را ناشی از جنگ روانی در داخل و خارج ایران دانست.

او امروز سه شنبه ۱۱ مهر (۲ اکتبر) در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران تأکید کرد که مشکلات اقتصادی باعث نخواهد شد ایران در مناقشه هسته‌ای از موضع خود عقب‌نشینی کند.

او گفت نوسانات ارز به خاطر مشکلات اقتصادی نیست. آقای احمدی‌نژاد همچنین گفت که سیاست‌های اقتصادی دولت او نیز باعث این امر نشده است.

آقای احمدی‌نژاد گفت که تورم جاری در ایران نیز اقتصادی نیست و گرانی کالاها از تبعات افزایش قیمت ارز است.

جمشید برزگر، تحلیلگر بی بی سی در امور ایران

اگرچه مسایل و مشکلات اقتصادی و در راس آن افزایش بی سابقه قیمت ارز، بیشترین حجم پرسش های خبرنگاران و پاسخ های محمود احمدی نژاد در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه را به خود اختصاص داد، اما آنچه به صحبت های او اهمیت می بخشد اشارات سیاسی و انتقادهای کم سابقه او از چهره ها و دستگاه های مختلف جمهوری اسلامی است.

او در سخنان خود، نه تنها آگاهانه و به طور مشهود کوشید چندان به آیت الله علی خامنه ای نپردازد، بلکه در یک مورد دامنه انتقادهای خود را حتی به او گسترش داد و در دیگر موارد نیز دستگاه هایی را که به طور مستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می شوند، مورد حمله قرار داد.

حملات آقای احمدی نژاد به قوه قضاییه، مجلس و رییس آن، سپاه پاسداران و فرمانده آن، نهادهای امنیتی، خبرگزاری های وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری تهران می تواند با دو انگیزه مشخص صورت گرفته باشد.

انگیزه اول، می تواند پاسخگویی محمود احمدی نژاد به انتقادهای فزاینده رقبای اصولگرای او در روزها و هفته های اخیر قلمداد شود. در هفته های اخیر، محمود احمدی نژاد چه به دلیل اظهاراتش در باره مذاکره با آمریکا و چه به دلیل بالا رفتن قیمت ارز به شدت مورد حمله قرار داشته است.

انگیزه دوم، اما می تواند اهمیتی بیشتر داشته باشد و معطوف به تحولات منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باشد.

آقای احمدی نژاد در صحبت های روز سه شنبه خود، چهره های عمده به عنوان نامزدهای احتمالی جناح اصولگرا و نیز نهادهای حامی آنها را مورد انتقادی کم سابقه قرار داد.

با توجه به وضعیت سیاسی ایران، به نظر می رسد که این حملات با واکنش تند رقبای آقای احمدی نژاد مواجه خواهد شد و موج جدیدی از مجادلات کلامی و چه بسا اقدامات عملی، روزهای آینده را پر تب و تاب کند.

او گفت که دو دسته عامل داخلی و خارجی باعث التهاب بازار ارز شده‌اند.

به گفته رئیس جمهور ایران تحریم معاملات نفتی و مبادلات بانکی یکی از عوامل التهاب بازار ارز این کشور است. او تاکید کرد که "جنگ روانی تبلیغاتی در داخل" و "اقدامات عملی برخی در بازار" باعث افزایش بی سابقه قیمت ارز شده است.

او گفت: "کسانی که در جلسات شرکت داشته‌اند و از جزئیات سیاست‌ها خبر دارند می‌روند و علیه دولت مصاحبه می‌کنند."

آقای احمدی‌نژاد از سایر مقامات و نهادهای حکومتی انتقاد کرد که در هنگام تصمیم‌گیری‌ها حضور دارند و تصمیماتی را به دولت "تحمیل می‌کنند" اما به هنگام بروز تبعات آن تصمیمات، خود را کنار می‌کشند و به انتقاد می‌پردازند.

انتقاد کم سابقه از علی لاریجانی

آقای احمدی‌نژاد در واکنش به مصاحبه علی لاریجانی، رئیس مجلس، با خبرگزاری فارس، که در آن سیاست‌های دولت عامل اصلی التهاب بازار ارز معرفی شده بود، از او خواست که به جای نقد دولت به یاری آن بیاید.

آقای احمدی‌نژاد همچنین گفت: "از این که ایشان درباره یک موضوع سیاسی با خبرگزاری وابسته به یک نهاد نظامی-امنیتی مصاحبه می‌کند، متاسفم."

در ادامه صحبت‌های آقای احمدی نژاد او متن یک پیامک تلفنی را به نقل از خبرگزاری مهر بازگو کرد که گفته های چند دقیقه پیش‌تر او را "حمله رئیس جمهور به نهادهای امنیتی" توصیف کرده بود. آقای احمدی نژاد حمله لفظی به نهادهای امنیتی را تکذیب کرد، اما گفت که هزینه های خبرگزاری حکومتی را دولت می پردازد و این رسانه ها نباید "علیه دولت سیاسی کاری کنند."

آقای احمدی نژاد گفت که او از موضع رئیس‌جمهور این موضوع را تذکر می‌دهد.

او از رسانه‌ها انتقاد کرد که چرا تنها از دولت انتقاد می‌کنند و چرا نهادهایی مانند قوه قضائیه و شهرداری تهران مورد نقد قرار نمی‌گیرند؟ او گفت برخورد رسانه‌های ایران با دولتش "یک‌طرفه است."

در جریان برگزاری این نشست خبری، آقای احمدی نژاد از مردم ایران هم خواست که "به التهاب بازارها دامن نزنند و برای بازگشت آرامش به بازار ارز صبر کنند."

'تحریم ها فشار بر ملت هاست'

آقای احمدی‌نژاد با اشاره به سخنان مقامات غربی گفت: "آنها دروغ می‌گویند که فشار تحریم بر ملت‌ها نیست و فشار بر دولت‌ها است، تحریم فشار بر ملت‌ها است."

رئیس‌جمهور ایران در عین حال گفت که با توجه به حجم پایین مبادلات تجاری خارجی ایران نسبت به حجم کل اقتصاد، تحریم‌ها در نهایت فشار بالایی به ایران نخواهند آورد.

او همچنین گفت که یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی گزارش داده است که ٢٢ نفر سرحلقه آشفتگی‌های بازار ارز هستند، و دستگاه‌های مربوطه باید با آنان برخورد کنند.

آقای احمدی‌نژاد درباره اظهارات اخیر خود در سفرش به نیویورک، که به پیشنهاد مذاکره با آمریکا تعبیر شده بود، گفت: "در روابط بین‌الملل اصل بر رابطه است و هیچ عاقلی نمی‌تواند مخالف گفتگو باشد. ایران در شرایط برابر و عادلانه حاضر به گفتگو با ایالات متحده است."

وی در بخش دیگر ی از مصاحبه مطبوعاتی خود در باره برداشت مردم آمریکا از ایران گفت:" ما ۳۳ سال است که در فضای تهدید زندگی می‌کنیم گروه‌های مختلف آمریکایی در نیویورک با ما گفتگو کردند زمانی که می‌گویند در آمریکا جو جنگی حاکم است به این معنا نیست که مردم آمریکا طرفدار جنگ هستند بلکه سیاستمداران این کشور طوری رفتار می‌کنند که مردم وجود جنگ را باور کنند نه اینکه از جنگ حمایت کنند."

آقای احمدی نژاد همچنین در پاسخ به سئوالی در باره اقدام نخست وزیر اسرائیل در رسم خط قرمز برای برنامه اتمی ایران در سازمان ملل گفت:"خط سرخ و سفید و مشکی برای بچه ها خوب است و نشانگر سطح این آقا است که نقاشی بکشد؛ ولی بهتر است مقداری تمرین کند تا نقاشی اش بهتر شود.در پاسخ به سئوالی درباره حمایت ایران از نامزدی محمد مرسی در انتخابات مصر و مواضع تندتر او در برابر ایران به نسبت حسنی مبارک: دولت جدید مصر به تازگی کار خود را آغاز کرده و در ارزیابی فعالیت آن نباید عجله کرد."

محمود احمدی نژاد در پاسخ به سوالی در باره وضعیت فرهنگی کشور گفت:"من هم مثل رهبر انقلاب به حوزه فرهنگ انتقاد دارم .گاهی اوقات لازم است نهادهای فرهنگی نه حرف بزنند و نه عمل کنند، بلکه مسائلی که از نظر آنها حساس است را رها کرده تا ملت خودشان اداره کنند. آیا ملت ما بی فرهنگ است؟ با فرهنگ ترین ملت، ملت ایران است. آیا حکومت ها عناصر اصلی را حفظ کردند، یا مردم، پاسخ کاملا روشن است، ملت ایران بود که این عناصر را حفظ کرده است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.