کلینتون: در صورت همکاری ایران، تحریم‌ها می‌تواند به سرعت کاهش یابد

به روز شده:  21:11 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391
هیلاری کلینتون

وزیر امور خارجه آمریکا تصمیمات دولت ایران را عامل اصلی سقوط ارزش ریال می‌داند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های امروز تهران و سقوط ارزش ریال، گفته است که اگر دولت ایران با قدرت‌های جهانی برای روشن کردن ابهاماتی که در مورد برنامه اتمی‌اش مطرح است همکاری کند، تحریم‌ها علیه این کشور می‌تواند به سرعت کاهش یابد.

خانم کلینتون در عین حال به خبرنگاران گفت که اقدامات دولت ایران عامل اصلی سقوط ارزش پول ملی این کشور بوده است نه تحریم های غرب.

او گفت: "دولت ایران تصمیماتی اتخاذ کرده که هیچ ربطی به تحریم ها نداشته و این تصمیمات بر اوضاع اقتصاد در داخل این کشور اثر گذاشته است... البته تحریم ها هم تأثیر خود را داشته، اما این تأثیرات می تواند در کوتاه مدت برطرف شود، به شرطی که ایران به همکاری صادقانه با گروه ۱+۵ و بقیه جامعه بین المللی تمایل نشان دهد".

روند کاهش ارزش ریال از حدود یک سال پیش آغاز شد، اما تشدید تحریم های بین المللی از ابتدای ماه ژوئیه (۱۱ تیر) باعث پائین آمدن میزان فروش نفت ایران و محدود شدن امکان انتقال پول حاصل از فروش نفت به داخل ایران شد و به این ترتیب به نظر می رسد که دسترسی دولت به ارز خارجی به شدت کاهش یافته است.

این شرایط در کنار بالاگرفتن حس ناامنی در افکار عمومی ایران باعث شده است که سقوط ارزش ریال در روزهای اخیر شدتی بی سابقه پیدا کند.

امروز چهارشنبه ۱۲ مهر (۳ اکتبر) بخش های بزرگی از بازار تهران تعطیل شد و گروهی از معترضان به بی ثباتی اقتصادی و سقوط ارزش ریال در خیابان های مرکزی تهران تجمع و راهپیمایی کردند.

دولت ایران و رقیبانش در سایر قوای حکومتی ایران در دو روز گذشته یکدیگر را به بی کفایتی و عدم همکاری در جهت حل بحران ارزی متهم کرده اند و هر دو می گویند که طرف مقابل می خواهد از این شرایط برای تسویه حساب سیاسی استفاده کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.