پیشنهاد تعیین شرط سنی ۷۵ سال برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده:  10:15 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391
انتخابات در ایران

اشاره به طرح شرط سنی برای کاندیداهای انتخابات، یک روز بعد از انتشار شایعه ای در مورد تصمیم اکبر هاشمی رفسنجانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری منتشر می شود

محمد ابراهیم رضایی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ایران از بررسی پیشنهاد "قراردادن شرط سنی حداکثر ۷۵ سال" برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران خبر داد.

آقای رضایی چهارشنبه ۱۲ مهر (۳ اکتبر) در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت که این پیشنهاد در جلسات بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات در کمیسیون شوراها و امور داخلی مورد بحث قرار گرفته که با حضور مسئولانی از وزارت کشور، شورای نگهبان، مرکز پژوهش‌های مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده است.

اظهارات این نماینده مجلس یک روز بعد از آن منتشر شده که روزنامه "آرمان روابط عمومی" در تیتر اول خود خبری را منتشر کرده که حکایت دارد اکبر هاشمی رفسنجانی به علی اکبر ناطق نوری گفته است "بدون واهمه در صحنه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حضور خواهد یافت".

به ادعای آرمان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، این سخنان را در پاسخ به آقای ناطق نوری بیان کرده که گفته است: "من با نیروهای انقلاب، بازاری ها و روحانیت در تماس هستم. این نیروها از برخوردهایی که با شما صورت می گیرد ابراز نگرانی می کنند. شما شفاف بیایید در صحنه و ما هم پشت شما هستیم."

هنوز هیچ منبع دیگری این خبر روزنامه آرمان را تایید یا تکذیب نکرده است. با وجود این، در صورتی که تعیین شرط سنی ۷۵ سال برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به تصویب برسد، آقای هاشمی رفسنجانی که ۷۹ سال دارد، امکان حضور در این انتخابات را نخواهد داشت.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، سال ۱۳۹۲ برگزاری می شود.

"در صورتی که تعیین شرط سنی ۷۵ سال برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به تصویب برسد، آقای هاشمی رفسنجانی که ۷۹ سال دارد، امکان حضور در این انتخابات را نخواهد داشت"

پیشتر محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس ایران گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی، همزمان با شروع به کار دور جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار بررسی ۱۰ مورد در این مجمع و از جمله اصلاح قانون انتخابات شده است.

آقای باهنر دیروز هم در اظهار نظر جداگانه ای تکرار کرد که رهبر ایران طی حکمی به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار بررسی این موضوع شده اما افزود تردید دارد که اجرای طرح اصلاح قانون به انتخابات سال آینده برسد.

با وجود این، محمد ابراهیم رضایی در بخشی از مصاحبه امروز خود گفته است که کمیسیون شوراها و امور داخلی "نهایتا تا پایان مهرماه به نتیجه قطعی در باره اصلاح قانون انتخابات خواهد رسید".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.