بازاریان تهران مغازه‌های خود را بسته‌اند

به روز شده:  09:59 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391
اعتصاب بازار

تصویر ارسالی یکی از خوانندگان از تعطیلی امروز بازار تهران

احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه اصناف و بازار تهران با خبر دادن از "تعطیلی بازار تهران" گفت این تعطیلی پس از آن صورت گرفته که "پیامک های ناشناسی به بازاریان ارسال شده است."

آقای کریمی اصفهانی چهارشنبه ۱۲ مهر (۳ اکتبر) در گفتگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت که "یک عده عناصر ناشناس از بیرون از بازار درپی برهم زدن اوضاع بازار هستند" و افزود: "بازاریان برای حفظ امنیت بازار و اینکه اوضاع به هم نریزد ناچار شدند امروز مغازه های خود را ببندند."

این در حالی است که سایت کلمه، وابسته به مخالفان دولت، خبر از تجمع گروهی از بازاریان در اعتراض به "گرانی نرخ ارز، بی ثباتی اقتصادی و ناتوانی دولت از مهار قیمت ها و سوء مدیریت موجود" داده است.

کلمه افزوده است که "پیش از ظهر امروز در خیابان های ناصر خسرو و اطراف بازار تهران، تعداد قابل توجهی از کسبه و بازاریان دست به تجمع و راهپیمایی زده اند".

در مقابل، دبیرکل جامعه اصناف و بازار "شایعات منتشر شده مبنی بر تجمع بازاریان در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور و افزایش قیمت ارز" را تکذیب کرده است.

وی در عین حال با تایید تلویحی برگزاری تجمعاتی در منطقه بازار تهران گفته است: "تجمعات ربطی به بازار ندارد".

احمد کریمی اصفهانی در مصاحبه ای جداگانه با خبرگزاری ایسنا با ذکر اینکه "بازاری داد و فریاد نمی‌کشد و امنیت را برهم نمی‌زند" گفته است: "یک تعداد هستند که اخلال امروز در بازار و میدان فردوسی را ترتیب دادند و این اتفاقات مربوط به آنهاست."

آقای کریمی اصفهانی خواستار برخورد پلیس ایران با "اخلال‌گران" شده است.

به نوشته خبرگزاری ایلنا، خلیل هلالی رییس پلیس اماکن با اشاره به تحولات امروز بازار تهران هشدار داده است: "اگر تعطیلی جهت اختلال در امور اقتصادی صورت گرفته باشد با تایید مرجع قضایی، نیروی انتظامی این واحد‌ها را پلمپ می‌‌کند."

همزمان، سایت کلمه از شعارهای ضد دولتی جمعیت معترض در خیابان فردوسی تهران خبر داده و افزوده است: "گارد ضد شورش نیروی انتظامی با حضور پرتعداد در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول، در حال دستگیری حاضران است".

این سایت، تعداد نیروهای پلیس و لباس شخصی حاضر در محل را "بسیار گسترده" و برخورد آنها را "بسیار خشن" گزارش کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.