بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۳ مهر

به روز شده:  03:03 گرينويچ - پنج شنبه 04 اکتبر 2012 - 13 مهر 1391

تمام روزنامه‌های امروز صبح تهران خبر تعطیلی دیروز بازار تهران و اعتراضات متعاقب آن را منتشر کرده اند و هر یک نیز سرمقاله‌ها و یا یادداشت‌های اصلی خود را به کاهش شدید پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی اختصاص داده اند. محور عمده گزارش‌های روزنامه‌ها نیز بر این نکته تاکید می‌کند که یک روز بعد از کنفرانس خبری دو روز پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، ماجرای تجمع‌های پراکنده پایتخت به وقوع پیوسته است.

پایان پارازیت ها!

صفحه اول روزنامه اعتماد

صفحه اول روزنامه اعتماد

حسام الدین برومند در یادداشت روز کیهان نوشته است، این روزها در پی نوسانات بازار ارز و التهابات اقتصادی آنچه بیش از هر چیزی ضرورت و اولویت دارد، تحلیل صحیح از شرایط کشور است چرا که در غیر این صورت انگاره‌ها و پندارها به جای واقعیت می‌نشیند و ناظران و تحلیلگران را به اشتباه می اندازد.

به نوشته کیهان این ماجرا وقتی جالب تر می‌شود که در روزهای اخیر رسانه‌ها و سایت‌های دشمن با ذوق زدگی این خط را بصورت فراگیر دنبال و القاء می‌کردند که تحریم‌ها در ایران اثر کرده است.

در عین حال یادداشت نویس کیهان اذعان کرده است که اگر چه نباید سهم تحریم را به طور کامل انکار کرد، اما فقط عامل دشمنی و خصومت جبهه استکبار را نباید سبب نابسامانی‌های اقتصادی قلمداد کرد.

در یادداشت روز کیهان خطاب به مسئولان ایران آمده است، نباید ناخواسته به شرایط التهاب اقتصادی کمک کنند و بسیاری از اظهار نظرها، نشست‌های خبری و یا مصاحبه‌ها نباید به تسویه حساب‌های سیاسی منجر شود.

راه روشن است و جای هیچ تردیدی وجود ندارد که برای حل مشکلات اقتصادی تنها مسئولان نهادهای مختلف باید طبق وظیفه قانونی شان عمل نمایند.

در پایان سرمقاله نویس کیهان نتیجه می‌گیرد که نقش رسانه‌های متعهد در تبیین و تحلیل صحیح شرایط کشور و مطالبه گری از مسئولان می‌تواند به حل پاره ای از نابسامانی‌ها و التهابات اقتصادی شتاب و سرعت ببخشد و اینچنین است که با پایان پارازیت‌ها تصویر روشن و شفاف خواهد شد.

اشتباهات فاحش را اصلاح کنید

فرشاد مومنی در ستون نگاه کارشناس صفحه اول روزنامه اعتماد نوشته است که یکی از مسائل حاد و فوری جاری کشورمان، بحرانی است که در یک دوره کمتر از یک سال برای بار دوم گریبان بازار ارز کشور را گرفته است.

به نوشته آقای مومنی در کمال تاسف مشاهده می‌شود که مقامات مسوول از رییس دولت تا وزرای اقتصادی و رییس بانک مرکزی، به جای تامل درباره منطق‌های رفتاری این وضعیت و اتخاذ سیاست‌های درست، ترجیح می‌دهند در داخل مساله را متوجه اشخاص معین کرده و وجهه امنیتی به آن بدهند و از منظر عوامل خارجی موثر بر این شرایط نیز بیشتر روی عنصر تحریم دست می‌گذارند.

به اعتقاد یادداشت نویس روزنامه اعتماد، واقعیت آن است که رویه‌های افراطی انبساطی مالی که در هفت سال گذشته دولت دنبال کرده است، رویه‌یی مخرب، ضدتوسعه‌یی و ضد عادلانه بوده است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ هیچ علامتی برای اصلاح و بهبود آن مشاهده نمی‌شود.

آقای مومنی نوشته که برای عبور از شرایط کنونی ایران تنها یک راه به صورت اساسی وجود دارد و آن تمهید شرایطی است که دستگاه‌های اجرایی واقعیت‌های موجود را به رسمیت بشناسند و به جای فرافکنی و پرونده‌سازی و امنیتی کردن این شرایط مشکل را در کانون اصلی‌اش ردگیری کنند.

به اعتقاد آقای مومنی، راه نجات کشور در کوتاه‌مدت بازنگری اساسی کل هزینه‌های پیش‌بینی‌شده در سند بودجه سال ۱۳۹۱ است.

در شرایط کنونی نمی‌توان انتظار داشت که قوه مجریه به صورت داوطلبانه به سمت اصلاح اشتباهات فاحش سیاستی خود حرکت کند چراکه نه انگیزه و نه توان کافی برای آن در درون دولت مشاهده نمی‌شود بنابراین ‌باید با یک رویکرد فرا قوه‌یی و برخورد صادقانه و جلب‌کننده مشارکت مردم با همه مقدمات و لوازمی که نیاز دارد، به سمت اصلاح و بهبود حرکت کنیم.

بحرانی بزرگتر از مشکل نرخ ارز

ابوالقاسم قاسم زاده در ستون محک صفحه دو روزنامه اطلاعات نوشته که پریروز آقای احمدی‌نژاد سه ساعت مصاحبه رسانه‌ای داشت. برای اینکه یادداشت امروز را بنویسم، پای شبکه خبر نشستم تا مصاحبه را به صورت زنده ببینم. در این سه ساعت از سوی خبرنگاران پرسش‌هایی ارائه شد که تقریباً همه سئوالها، حکایت از مشکلات داشت. بهتر بگویم؛ هیچ پرسشی در این مصاحبه مثبت نبود تا اقدامی را حکایت کند که مشکلی از مشکلات مردم برطرف و حل شده باشد و خبرنگاران استمرار آن اقدام را از رئیس جمهوری تقاضا کنند!

پرسش اصلی در ایران نیز چنین است. آیا در این سالها و در دو دوره دولت آقای احمدی‌نژاد، برنامه‌ریزی اقتصادی و بخصوص برنامه‌ریزی برای حفظ و حراست از ارزش پول ملی وجود داشت؟ اگر داشت، پس چرا امروز پول ملی چنین بیمار و نحیف شده است!؟

به نوشته آقای قاسم زاده مصاحبه آقای رئیس جمهوری، خبر از بحرانی بزرگتر از مشکل نرخ ارز داد و آن بحران بزرگتر، ناهماهنگی و اختلاف دولت با مجلس، قوه قضائیه، سپاه پاسداران و ... است. اگر چنین است، باور کنید که ما با بحرانی بزرگتر از مشکل نرخ دلار در بازار مواجه هستیم. مشکلی که رئیس جمهوری در مصاحبه خود گفت: ۲۲ نفرحلقه اخلالگری در بازار ارز هستند و تمام آشفتگی ها را این افراد ایجاد می‌کنند و در مقابل، عضو هیأت رئیسه مجلس پرسیده است: دولت با این عظمت، نمی‌تواند با ۲۲ اخلالگر برخورد کند؟‏

اهرم اقتصادی برای حل این بحران نداریم

روزنامه مغرب

صفحه اول روزنامه مغرب

محمد طبیبیان، استاد دانشگاه و رئیس سابق موسسه عالی بانکداری در روزنامه مغرب نوشته که راهکاری که اکنون برای حل بحران ارزی وجود دارد سیاسی است و راهکار اقتصادی وجود ندارد. بحران کنونی به وسیله یک پروسه سیاسی ایجاد شده که دولت آن را هدایت کرده و راه حلی هم که وجود دارد سیاسی است.

این استاد دانشگاه می‌نویسد که هیچ اهرم اقتصادی برای حل این بحران نداریم، هر اقتصاددانی هم بخواهد راه حلی اقتصادی ارائه دهد، حرف او اساسی ندارد.

به نوشته آقای طبیبیان اکنون سه جریان مختلف به هم پیوسته است و این بحران را به وجود آورده است، یکی بحث مالی دولت و هزینه هاست که بخشی از آن مربوط به روش غیرمعمولی است که دولت یارانه ها را هدفمند کرده.

عامل دوم به اعتقاد این صاحب نظر اقتصادی افزایش نقدینگی و افزایش اعتبارات بانکی است و مسئله سوم هم تحریم هاست.

آقای طبییبان نوشته است، باید از دولت مردان پرسید که آیا به فکر بودید که شرایط می‌خواهد بدین گونه شود یا خیر؟ اگر جواب آنها منفی باشد، باید پرسید پس چه کار می‌کردید و اگر به فکر بوده اند، باید پرسید اکنون که این شرایط ایجاد شده چه راهکاری دارید؟

افزایش قیمت‌ها به صلاح هیچ کس

محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ستون نگاه نخست روزنامه جهان صنعت نوشته است که کمیته قیمت گذاری خودرو مجوز افزایش قیمت تولید خودروسازان بزرگ کشور را صادر کرده است. تصمیم‌گیری در خصوص قیمت‌ها براساس نرخ ارز مرکز مبادلات ارزی خواهد بود به این معنا که خودروسازان می‌توانند براساس نرخ ارز عرضه شده تولید خود را روانه بازار کنند.

به نوشته آقای بیاتیان در شرایطی که رکود بازار خودرو به شدت احساس می‌شود، در کنار نوسانات شدید نرخ ارزی، افزایش قیمت‌ها نه به صلاح خودروسازان است و نه به صلاح مصرف‌کننده.

جهان صنعت

صفحه اول روزنامه جهان صنعت

چه آنکه بالا رفتن قیمت به اعتقاد آقای بیاتیان، تنها به نابسامانی بازار دامن زده و اولین تبعات آن کاهش تعداد مشتریان خودرو خواهد بود.

در این اوضاع خودروسازان متضرر اصلی بازار هستند چراکه افزایش قیمت داخلی‌ها، کاهش فاصله قیمت خودروهای وارداتی خارجی و داخلی را رقم می‌زند که این مساله می‌تواند سبب جذب مصرف‌کننده به سوی خرید خودروهای خارجی شود.

در خاتمه آقای بیاتیان نوشته به عنوان عضوی از کمیسیون صنایع مجلس معتقدم افزایش قیمت خودرو با توجه به کیفیت پایین تولیدات داخل به صلاح صنعت خودروسازی و مصرف‌کننده نهایی نخواهد بود.

جایگاه ایران در رقابت‌پذیری

ادیب عربی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که گزارش بین‌المللی رتبه‌بندی «شاخص رقابت‌پذیری» کشورهای مختلف جهان، اخیرا از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد.

بنابراین گزارش سالانه که یکی از معیارهای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای مقایسه کشورها و انتخاب مکان سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، کشور ایران در سال ۲۰۱۰ حائز رتبه ۶۹، در سال ۲۰۱۱ رتبه ۶۲ و در سال ۲۰۱۲ نیز رتبه ۶۶ را به خود اختصاص داده؛ این در حالی است که رتبه برخی از مهم‌ترین رقبای منطقه‌ای ایران در گزارش سال اخیر، به این شرح است: قطر (۱۱)، عربستان (۱۸)، امارات (۲۴) و ترکیه (۴۳) که جلوتر از ایران قرار دارند و کشور مصر (۱۰۷) که پس از ایران قرار دارد.

آقای عربی با بررسی و تحلیلی که از این گزارش داده در آخر نوشته که ارائه چنین گزارش‌هایی ضمن این که معیاری را برای مقایسه وضعیت کشور با رقبای منطقه‌ای به دست می‌دهد، تلنگری است برای حرکت به سمت افزایش بیشتر سهم بخش خصوصی واقعی در اقتصاد کشور؛ سهمی که براساس برخی از آمارها، اگر سهم بخش‌های شبه‌دولتی را حذف کنیم، فراتر از ۱۳ درصد نخواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.