اعتراض فرانسه به 'پارازیت‌اندازی' ایران روی شبکه‌های ماهواره‌ای

به روز شده:  19:42 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391

دولت فرانسه به اتحادیه جهانی ارتباطات شکایت برد

دولت فرانسه در اعتراض به پارازیت انداختن روی شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان، به دولت ایران اعتراض کرده.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

فرانسه به پارازیت انداختن ایران روی شبکه‌های ماهواره‌ای اعتراض کرده است.

«اتحادیه جهانی ارتباطات» به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که رونوشتی از نامه آژانس ملی تنظیم ارتباطات رادیویی فرانسه خطاب به دولت ایران را دریافت کرده است.

این نامه پس از آن نوشته شده است که شرکت فرانسوی یوتل‌ست که مدیریت ماهواره‌های یوتل‌ست و هات‌برد را بر عهده دارد، از دولت فرانسه خواست وارد عمل شود.

یوتل‌ست می‌گوید ایران از چهارشنبه ۱۲ مهر (۳ اکتبر) روی شبکه‌های بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و رادیو فردا عمداً اختلال ایجاد کرده است.

ایران هیچگاه رسما مسئولیت پارازیت اندازی روی شبکه های ماهواره ای را نپذیرفته است.

موج جدید پارازیت اندازی با اخبار حاکی از بسته شدن بازار تهران و برگزاری برخی تجمع ها همزمان بوده که هدف از آنها اعتراض به افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال و ناتوانی مقامات در جلوگیری از سقوط بی سابقه ارزش پول ملی گزارش شده است.

بی بی سی پیشتر خبر داده بود که پارازیت اندازی بر شبکه های ماهواه ای فارسی زبان از روز چهارشنبه این هفته از سر گرفته شده و شرکت ماهواره ای یوتل‌ست نسبت به این اقدام ایران اعتراض کرده است.

اتحادیه جهانی ارتباطات می گوید که دفتر ارتباطات رادیویی‌اش به کشورهای عضو کمک می‌کند جلوی ایجاد اختلال را بگیرند. اما در مواردی که اختلال‌ها مکرراً ادامه پیدا کند، پرونده به هیأت جهانی تنظیم مقررات رادیویی (که متشکل از ۱۲ کشور عضو این سازمان است) ارجاع می‌شود و در صورت حل نشدن مشکل، کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی در این باره تصمیم خواهد گرفت. کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی با حضور همه اعضای این اتحادیه، هر چهار تا پنج سال برگزار می‌شود.

اتحادیه جهانی ارتباطات یکی از زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد است و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد.

تجمع علیه سقوط ارزش ریال

از سرگیری پارازیت اندازی بر تلویزیون‌های ماهواره‌ای با برگزاری تجمع های اعتراضی اخیر همزمان بوده است

این اتحادیه مسئول قانون‌گذاری و نظارت بر مخابرات در سطح بین‌المللی است و ایران نیز در آن عضویت دارد.

وبسایت های جایگزین

پیش از این نیز هیات امنای سخن پراکنی ایالات متحده در مورد انگیزه ایران در از سرگیری پارازیت اندازی بر شبکه های اطلاع رسانی بین المللی گفته بود: "پارازیت اندازی اخیر با گزارش هایی از تظاهرات خیابانی و بازداشت گسترده ایرانیان معترض به سقوط نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی همزمان بوده و هم صدای آمریکا و هم رادیو فردا گزارش کرده اند که پارازیت اندازی درست قبل از پخش اخبار آغاز شده و با پایان این بخش از برنامه، خاتمه می یابد."

هیات امنای سخن پراکنی گفته است که یکی از تامین کنندگان امکانات مقابله با سانسور اینترنتی هم اطلاع داده که از زمان آغاز پارازیت اندازی اخیر، ارتباطات اینترنتی از داخل ایران نشان می دهد که شنوندگان و بینندگان ایرانی برنامه های رادیو و تلویزیون های بین المللی، برای کسب خبر و اطلاعات به وبسایت های اینترنتی روی آورده اند.

با آغاز پارازیت اندازی اخیر، ریچارد لوبو، مدیر اداره سخن پراکنی آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای گفت که اختلالات اخیر نشانه "بی اعتنایی و نقض فاحش توافقنامه های بین المللی است."

براساس بیانیه هیات امنای سخن پراکنی بین المللی ایالات متحده، پارازیت اندازی بر ترانسپوندرهای سه شرکت ماهواره ای مورد استفاده گسترده در ایران، یعنی هاتبرد ۱۳B، یوتل‌ست ۲۵A و یوتل‌ست ۷A تاثیر گذاشته است. این هیات افزوده که پارازیت اندازی باعث اختلال در برنامه های تحت حمایت دولت آمریکا بر ماهواره های یوتل‌ست به زبان های گرجی، ارمنی، بوسنیایی، کره ای و چند زبان دیگر هم شده است.

مامور تخریب ماهواره

جمهوری اسلامی با توسل به راه های مختلف در صدد محدودیت دسترسی به ماهواره بوده است

پارازیت اندازی به منظور جلوگیری از دسترسی ایرانیان داخل کشور به برنامه های ایستگاه های ماهواره ای بین المللی فارسی زبان اقدامی جدید نیست و سابقه آن به تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری باز می گردد که مورد تایید آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم قرار گرفت. در آن زمان، اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، اتهام تقلب گسترده در انتخابات و چند ماه تظاهرات اعتراضی و برخورد خشونت آمیز حکومت با معترضان را در پی آورد.

هدف از پارازیت اندازی بر شبکه های خبری بین المللی ظاهرا جلوگیری از دسترسی ایرانیان داخل کشور به اخبار مربوط به تحولات داخلی بود.

به نظر می رسد که مقامات و نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی معتقد بوده اند که رسانه های بین المللی از نفوذ قابل توجهی در شکل دهی افکار عمومی مردم ایران برخوردارند و در زمان اعتراضات پس از انتخابات، حتی رهبران ارشد حکومتی هم صراحتا این رسانه ها را متهم می کردند که عامل برگزاری تظاهراتی هستند که در برخی از آنها، چندین هزار نفر شرکت داشتند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.