بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران – پانزده مهر

به روز شده:  03:38 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

روزنامه‌های اول هفته تهران از واکنش‌ها به ناآرامی هفته گذشته بازار نوشته و از دریچه‌های مختلف نسبت به آن اظهار نظر کرده اند. نگرانی بابت وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور در حالی که دولت همچنان خود را بی تقصیر می‌داند، از جمله مطالبی است که در روزنامه‌های امروز منعکس شده است. ستون‌های بسته طنز و کارتون های کمتر انتقادی از جمله مشخصات روزنامه‌های این چند روز است.

تهران امروز

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز ، از حوادث مرزهای ترکیه و سوریه

شرایط خراب و پر رویداد

میرزا بابامطهری‌نژاد در مقاله ای در کلیک مردم سالاری نوشته شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امروز جامعه پر رویداد ما از چند جهت نگران‌ کننده است، اول از آن جهت که بی‌ثباتی اقتصادی و بلاتکلیفی به همه اقشار جامعه آسیب می‌رساند و بر اقشار ضعیف‌تر این آسیب شکننده‌تر است. شرایط بد اقتصادی همه را نگران و مضطرب کرده و ناامنی و ناهنجاری را افزایش داده است و بین مسوولین کشور هم در این مورد اتفاق‌نظر وجود ندارد.

به نظر نویسنده مقاله دومین دلیل این است که در شرایط خاصی قرار داریم و حدود ۹ ماه دیگر دو انتخابات مهم به عنوان نماد مشارکت مردم در اداره جامعه را در پیش روی داریم. انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری و لازم است آرام، آرام فضا را برای ورود به رقابت‌های سالم انتخاباتی بگشائیم و سطوح مختلف جامعه را برانگیزانیم.

مردم سالاری در نهایت نوشته متاسفانه مسائلی که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم در جهت فضاسازی مناسب برای ورود به انتخابات نبود و در چنین فضایی مشارکت واقعی شکل نخواهد گرفت. چالش‌های اساسی فرا روی چنین ضرورتی فراوان است. تا دیر نشده باید چاره کرد تا جامعه فارغ از این فضای مه‌آلود به ارزیابی دید‌گاه‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌سازی‌ها اهتمام نماید و به انتخابی دست بزند که مشکلات را حل کند، نه آنکه بر مشکلات بیفزاید.

شرط بازدید از زندان‌ها

در حالی که روزنامه‌های مختلف از احتمال درخواست محمود احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین خبر داده اند بهمن کشاورز در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته تمامی زندان‌ها تحت نظر سازمان زندان‌ها هستند و سازمان زندان‌ها زیرمجموعه قوه قضاییه است. ملاقات با زندانیان که طبعاً بازدید از زندان‌ها نیز جزئی از آن است، طبق آیین‌نامه زندان‌ها که به تصویب رئیس قوه قضاییه رسیده منحصراً برای خویشان درجه یک زندانی و وکیل او مجاز است و البته قاضی ناظر زندان و دادستان و معاونان او هم به لحاظ موقعیت شغلی می‌توانند از زندان‌ها بازدید و با زندانیان گفت‌وگو کنند.

به نوشته این حقوقدان بعضی از مقامات دیگری که ممکن است به لحاظ موقعیت شغلی یا موضع قانونی که دارند، قصد بازدید از زندان‌ها را داشته باشند باید با مقامات مسئول هماهنگی کنند. به نظر می‌رسد حتی مقاماتی از کمیسیون اصل نود مجلس یا سازمان بازرسی کل کشور و حتی رئیس جمهور و وزیر دادگستری نیز به این اعتبار که هر یک نقش خاصی در حقوق مملکت دارند ممکن است علاقه‌مند به بازدید از زندان‌ها باشند، اما به نظر می‌رسد حتی وزیر دادگستری نیز برای بازدید باید با مقامات قضایی هماهنگ شود. علت امر را باید در تفکیک قوا جست‌وجو کرد.

مقاله آرمان به این نتیجه رسیده که: بازدید همه مقامات جز مقاماتی که قانوناً مامور به تمشیت امور زندان‌ها و زندانیان هستند از زندان‌ها باید با هماهنگی مسئولان قضایی باشد.

تظاهرات بازار و واکنش‌ها

مجتبی حسینی در عنوان اصلی روزنامه کلیک اعتماد گزارش داده دهمین مجمع عمومی حزب موتلفه در حالی در غربی‌ترین نقطه تهران برگزار شد که برخلاف مجامع برگزار شده از سوی این حزب، چهره‌های سیاسی شاخص جناح راست مانند علی‌اکبر ناطق‌نوری و علی‌اکبر ولایتی که همواره به دعوت این حزب لبیک می‌گفتند، در این جلسه حضور نداشتند و جای خالی‌شان را چهره‌های برجسته اقتصادی این جناح یعنی اسدالله عسگراولادی، محسن رفیقدوست، علاء میرمحمدصادقی، یحیی آل‌اسحاق و علینقی خاموشی پر کرده بودند.

صفحه اول مغرب

تیتر و عکس صفحه اول مغرب

اعتماد نوشته: در غیاب چهره‌های شاخص سیاسی جناح راست، چهره‌های برجسته اقتصادی این جناح در جلسه حضور داشتند.

به نوشته این گزارش علی عباسپور، حجت‌الاسلام تقوی، کمال‌الدین سجادی، حجت‌الاسلام زرگر، ابراهیم انصاریان، عباس شیبانی، محمدرضا باهنر، منوچهر متکی و حجت‌الاسلام رحیمیان، مسوول دفتر حماس و نماینده سفارت فلسطین، حسین شیخ‌ الاسلام و جمعی از نمایندگان مجلس نیز نشسته بودند تا دهمین مجمع حزب موتلفه رسمی شود.

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به ناآرامی‌های هفته گذشته در بازار نوشته تردیدی وجود ندارد که تظاهرات چهارشنبه به دلیل نداشتن مجوز و شعارهائی که در آن مطرح شد، اقدامی خلاف و غیرقانونی بود و محکوم است. اما بدون شناخت دقیق ریشه‌های این رویداد نمی‌توان به مقابله با آن پرداخت. افزایش بی‌مهار قیمت‌ها به پیروی از بالا رفتن لحظه‌ای قیمت ارز، که مستقیماً بر زندگی مردم تأثیر می‌گذارد، اکنون به مرحله‌ای از خطرآفرینی رسیده که نمی‌توان آن را انکار کرد.

به نوشته این مقاله این، واقعیتی است که هر کس در میان مردم باشد آن را لمس می‌کند. کتمان این واقعیت و نادیده گرفتن عوارض آن، نه تنها از بروز این عوارض جلوگیری نخواهد کرد، بلکه آن را شدت می‌بخشد و به مرحله‌ای غیرقابل کنترل می‌رساند. اینکه مسئولان اجرائی تلاش می‌کنند خود را تبرئه کنند و تقصیرها را به گردن دیگران بیاندازند، برای مردم قابل قبول نیست.

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته اکنون که در ناکارآمدی دولت برای حل مشکلات اقتصادی تردیدی وجود ندارد، مسئولان اجرائی باید به تجدیدنظر در عملکردهای خود ملزم شوند و بیش از هر چیز به استفاده از تجربه مدیران کارآمد و لایق گذشته که بحران‌هائی از قبیل ۸ سال جنگ تحمیلی با آنهمه تحریم و فشارهای اقتصادی و سیاسی را با موفقیت پشت سر گذاشتند روی آورند.

امیرموسی کاظمی سردبیر مغرب در سرمقاله این روزنامه به ماجرای ناارامی های بازار در روز هفته گذشته پرداخته و نوشته دو برداشت از این ماجرا می توان داشت که در برداشت اول اظهارات رییس جمهور در نشست خبری و تاکید وی بر شناخت ۲۲ اخلاگر ارز این توهم را در مردم پدید آورد که با دستگیری این عده آرامش به بازار باز خواهد گشت بلافاصله بعد از گفته های احمدی نژاد، کسانی که منافع خود را در بازگشت آرامش در بازار نمی دیدند سناریوی اعتراض در بازار را کلید زدند.

به نظر نویسنده سناریوی دوم این است که اظهارات رییس جمهور و مقصر ندانستن دولت در وضعیت موجود ناراحتی بازاریان را در پی داشت، پس تصمیم گرفتند به وضع موجود و غیرمسئول ماندن دولت اعتراض کنند.

سرمقاله مغرب اظهار نظر کرده که در هر دو حال یک امر مسلم است بازار آشفته است و نیاز به عامل سومی برای کنترل دارد. ناآرامی بازار ارز به کام اخلاگران خوش آمده و قطعا این اخلال را ادامه خواهند داد.

عبدالعلی میرکوهی در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته هرگونه اخلال و اخلالگری در کشور و البته در حال حاضر در نظام اقتصادی کشور جرم محسوب شده و به طور قطع قوه قضائیه با اخلالگران برخورد جدی خواهد داشت؛ اما در چند روز گذشته بازار ارزی کشور التهابی را به خود دید که از دید حقوقی می‌توان آن را در زمره اخلال در نظام اقتصادی کشور جای داد، به طوری که افرادی که در اختلال بازار و قیمت‌ها و خرید بی‌رویه و البته برنامه‌ریزی شده ارز دخالت داشته‌اند طبیعتا اخلالگر نامیده می‌شوند.

جام جم

کارتون محسن ایزدی، جام جم

در دنباله این مقاله آمده: این شکایت باید علیه متخلفان و بخصوص صرافی‌های غیرمجاز و مجازی باشند که در این میان به اخلالگری‌ها دامن می‌زنند و قیمت ارز را خودسرانه افزایش می‌دهند از سوی دیگر اساسا وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید بر واردکنندگان کالا نظارت کافی داشته باشد چرا که هرگونه هزینه‌کردی در این زمینه باید با اسناد و مدارک باشد.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت دادگستری در مقاله تهران امروز تاکید کرده اما نقش بی‌بدیل بانک مرکزی در این زمینه را نیز نباید نادیده گرفت چرا که این نهاد به عنوان متولی اصلی و توزیع‌کننده و ناظر بر مسائل ارزی کشور باید با متخطیان ارزی برخورد و نسبت به هر تخلفی به قوه قضائیه اعلام جرم کند؛ اما نظارت و شکایت بانک مرکزی مانع از رسیدگی قوه قضائیه نیست زمانی که اخلال جنبه عمومی پیدا می‌کند تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی می‌توانند نسبت به اخلال صورت گرفته اعلام جرم کنند.

ضرورت شکایت از تحریم‌کنندگان

جمال رازقی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد نوشته تحریم‌های اقتصادی که از سوی غرب بر کسب‌و‌کار ایرانیان اعمال شده است، هر روز ابعاد تازه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی را مورد هدف قرار می‌دهد. این تحریم‌ها آسیب‌های جدی به فعالیت‌های بخش خصوصی وارد کرده است و احتمال افزایش آسیب‌ها وجود دارد. در این وضعیت همه نهادهای دولتی و غیر دولتی در ایران به ویژه نهادهای بخش خصوصی باید اقدام‌های همه‌جانبه و جدی‌تری در مقابله با تحریم‌ها به ویژه تحریم‌هایی که کسب‌و‌کار شهروندان و بخش خصوصی را هدف قرار داده است در دستور کار قرار دهند.

اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران به مثابه پرچمدار نهادهای خصوصی که در جامعه جهانی شناخته شده است در صف اول این سازمان‌ها باید باشد. پیشنهادهای سه‌گانه ذیل در همین مسیر ارائه می‌شود:

نویسنده این مقاله پیشنهاد کرده اتاق بازرگانی ایران نسبت به بکارگیری وکلای مناسب و ورزیده در خارج از کشور اقدام و آنها را به فعالان بخش خصوصی ایران معرفی کند تا آنها بتوانند با دریافت معرفی‌نامه از اتاق، کالاهای موردنیاز خود را با کمک وکلا از لیست تحریم خارج و مانع از توقف تولید واحدهای صنعتی شوند.

دنیای امروز نوشته تسری دادن تحریم‌ها به مردم و بخش خصوصی از سوی تحریم‌کنندگان موضوع حقوقی دیگری است که با استخدام وکلای با تجربه از طریق نهادهای معتبر جهانی مثل دادگاه هم می‌توان و باید پیگیری شود و اقدام قاطعی صورت پذیرد.

جذب نخبگان برای زیبا شدن زندگی

پگاه آهنگرانی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته هزار نخبه جوان گرد هم آمدند و رییس‌جمهور برایشان سخنرانی کرد. وعده داده شد تسهیلات و امتیازات زیادی به نخبگان تعلق گیرد تا بسترهای مناسبی برای حضور آنان در مدیریت کشور فراهم شود. مثل اجرای بورس تحصیلی، مقرری تحصیلی، اعتبار پژوهشی و جایزه‌های مختلف که آنها را سر شوق بیاورد تا بعد از اتمام تحصیلات در کشور بمانند و به جامعه خدمت کنند.

به نوشته این هنرمند سینما نخبه‌ها هم با چهره‌های خندان و امیدوار به این حرف‌ها گوش می‌دادند و در رویا خودشان را وزیر و وکیل و رییس‌جمهور تصور می‌کردند و پدر و مادرهایشان هم به آینده روشن این بچه‌های با استعداد و نخبه لبخند می‌زدند. اما حرف رییس‌جمهور از همه جالب‌تر بود که گفت: «اصلا مدیریت مختص نخبگان است» و یعنی اینکه باید همه پست و مقام‌ها را دربست بدهیم دست‌شان. چرا؟ چون زندگی زیباتر می‌شود.

اعتماد در نهایت نوشته فکر می‌کردم آیا ما تا به حال نخبه نداشتیم که مدیریت را بدهیم دست‌شان تا زندگی زیباتر شود، یا اینکه به زندگی زیبا چندان اعتقاد نداشتیم؟ نمی‌دانم از این هزار نخبه چند نفرشان در کشور باقی می‌مانند، و از آنان که باقی می‌مانند چند نفرشان می‌توانند دوام بیاورند، و از آنها که دوام می‌آورند چند نفرشان جذب مدیریت کشور می‌شوند. فقط امیدوارم سرنوشت‌شان بهتر از دولتمردان فعلی باشد وگرنه در آینده باید شاهد شکل‌گیری بنیاد ملی نوابغ باشیم تا مدیریت را مختص آنها بدانیم و برایشان بستر جذب مناسب فراهم کنیم تا زندگی‌مان باز هم زیباتر شود.

دلال و اخلالگر

کلیک کیهان در ستون گفت و شنود خود نوشته:

گفت: دستگاه قضایی اعلام کرده که ۱۶ نفر از اخلالگران بازار ارز را دستگیر کرده است.

گفتم: چه عجب؟!

گفت: اعلام شده که یکی از آنها طی یکسال گذشته هزار میلیارد تومان گردش مالی در حساب بانکی خود داشته است.

گفتم: پس معلوم می‌شود که از مدت ها قبل رد پای این جرثومه‌های فساد و پلیدی را در اختیار داشته اند، پس چرا اینقدر لفتش داده و دست به دست کرده اند که کار به اینجا بکشد؟!

گفت: آنقدر در برخورد با این جرثومه‌های فساد کوتاهی کرده اند که آنها نه فقط از شغل کثیف خود خجالت نمی کشند، بلکه به آن افتخار هم می‌کنند!

گفتم: چه عرض کنم؟! می‌گویند یارو رفته بود خواستگاری، پرسیدند شغلت چیه؟ گفت؛ سر چهار راه اسلامبول دلار خرید و فروش می‌کنم! و خانواده عروس با خوشحالی پذیرفتند. اما، بعد از مدتی گندش دراومد و معلوم شد یارو مهندس بوده و الکی خودشو دلال ارز جا زده!

کارتون روز

مغرب

کارتون کیوان زرگری، مغرب

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.