وزیر ارتباطات ایران: با اینترنت پاک دیگر لزومی به فیلترینگ نیست

به روز شده:  11:25 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

در هفته های اخیر، دسترسی کاربران اینترنت در ایران به برخی از سایت های مشهور و کاربردی مدتی محدود شد

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات ایران گفته است که با اجرای طرح "اینترنت پاک"، لزوم فیلترینگ از بین می رود.

وزیر ارتباطات ایران با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفت و گو کرده و توضیح داده است که در "اینترنت پاک داده‌ها و اطلاعات را از این‌ که به سمت فیلتر شدن بروند مبرا می‌دانیم و درواقع به گونه‌ای اقدام می‌شود که دیگر لزومی به فیلترینگ نباشد."

آقای تقی پور توضیحات بیشتری درباره نحوه پردازش داده‌ها در "اینترنت پاک" نداده است.

وزیر ارتباطات ایران گفته که ابتدا درباره‌ خود اینترنت هم نیازی به فیلترینگ نبود اما بعد‌ها با ورود "کسب‌وکار‌های کثیف لازم بود در آن پاکسازی‌هایی صورت بگیرد."

تفاوت 'اینترنت پاک' و 'اینترنت ملی'

بهرنگ تاج‎دین

بی بی سی فارسی

وزیر ارتباطات ایران طرح "اینترنت پاک" یا "اینترنت حلال" را پاییز سال ۸۹ برای اولین بار مطرح کرد.

جزئیات دقیق طرح در این مدت مطرح نشده است اما به نظر می‌رسد ایده کلی مشخص کردن یک منطقه امن (Trusted Zone) است. یعنی فهرستی از سرورها و سایت‌ها (که لزوما همه‌ سایت‌های داخلی هم نیستند) تهیه شود که "محتوای ناپاک" ندارند و مورد اطمینان مسئولان وزارت ارتباطات هستند.

ظاهرا وزیر ارتباطات تلاش دارد تا استفاده از این سایت‌ها تشویق شود و صفحاتشان از فیلترینگ مستثنا باشد. ممکن است همه سایت‌هایی که بر روی سرورهای داخلی میزبانی شده‌اند، وارد فهرست اینترنت پاک نشوند.

در صورت تکمیل طرح، ممکن است که در بعضی اداره‌ها و سازمان‌های دولتی دسترسی فقط به اینترنت پاک محدود شود یا به سایت‌هایی که جزو "اینترنت پاک" محسوب می‌شوند، در شبکه اولویت داده شود و کاربران بتوانند آن‌ها را با سرعت بیشتری ببینند.

این طرح به کلی با طرح شبکه ملی اطلاعات (اینترنت ملی) متفاوت است. چرا که هدف آن طرح، ایجاد شبکه‌ای داخلی در سطح کشور بر مبنای پروتکل اینترنت (IP) است.

اخیرا خدمات جی‌میل که به شرکت گوگل متعلق است چند روزی در ایران فیلتر شد که به گفته مسئولان به علت اعتراض به حذف نشدن فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام از روی سایت یوتیوب بود. یوتیوب از وب‌سایت‌های زیرمجموعه گوگل است.

وزیر ارتباطات ایران در گفت و گو با ایسنا به دلایل فیلترینگ هم اشاره کرده و گفته که "طبق تعاریف دینی ما یکی از ویژگی‌های علم و آگاهی، مفید بودن آن است."

کندی سرعت اینترنت و "دلایل امنیتی" آن

کاربران اینترنت در ایران می گویند که سرعت این شبکه بسته به شرایط سیاسی و اجتماعی ایران متغیر است به نحوی که در زمان اعتراض‌های خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، عملا شبکه اینترنت قطع می‎شده است. آقای تقی پور به تازگی تایید کرده که کندی سرعت اینترنت در ایران "دلایل امنیتی دارد."

همزمان با بالا گرفتن دامنه انتقاد به شدت فیلترینگ در ایران در سال های اخیر، دولت این کشور از طرح کنترل محتوی اینترنت خبر داد. برخی از این طرح ها "اینترنت پاک"، "شبکه اینترنت ملی" و "اینترنت حلال" نام گرفته است.

ایران از حدود دو سال پیش به دلایل امنیتی و همچنین نظارت بر محتوای سایت‌هایی که نامناسب می‌داند، در پی اجرای طرح اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات است.

برخی کاربران ایرانی نگران هستند که اجرای این طرح در فازهای بعدی، به توانایی حکومت ایران در اعمال محدودیت‌های بیشتر بر اینترنت یا حتی قطع دسترسی ایرانیان به این شبکه منجر شود.

ایران امیدوار است که با اعمال تغییرات در نحوه دسترسی شهروندانش به اینترنت، حملات سایبری علیه این کشور کنترل شود.

ایران طی سال‌های اخیر هدف حملات پی در پی سایبری قرار داشته و مقام های ایرانی تایید کرده اند که این حملات خساراتی به برنامه های اتمی هم وارد کرده است.

وزیر ارتباطات ایران پیشتر گفته بود که با جداسازی شبکه اطلاعات داخلی از شبکه اینترنت جهانی "قادر به مهار صد در صدی حملات سایبری خواهیم بود و دیگر بدافزاری وارد نخواهد شد. مگر برخی شیطنت‌ها که ممکن است از داخل کشور منشاء بگیرند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.