گروگان‌های ایرانی در لیبی آزاد شدند

به روز شده:  16:38 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

در اوایل مرداد ماه سال جاری ۷ امدادگر هلال احمر ایران که میهمان رسمی هلال احمر لیبی بودند، توسط گروه‌های مسلح در شهر بنغازی گروگان گرفته شدند

وزارت خارجه ایران از آزادی گروگان‌های ایرانی ربوده شده در لیبی خبر داده است.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران امروز ( شنبه ۱۵ مهر) در گفتگویی با رسانه‌های خبری اعلام کرد: "در پی تماس‌ها و مذاکرات فشرده با مراجع رسمی لیبیایی و مقامات محلی شهر بنغازی، ۷ گروگان ربوده شده ایرانی در لیبی پس از ۶۵ روز آزاد و تحویل مقامات سفارت کشورمان در طرابلس شدند."

به گفته آقای صالحی اقدامات لازم جهت بازگشت آنها به ایران در حال انجام است.

در اوایل مرداد ماه سال جاری ۷ امدادگر هلال احمر ایران که میهمان رسمی هلال احمر لیبی بودند، توسط گروه‌های مسلح در شهر بنغازی گروگان گرفته شدند.

گفته شده که اعضای هیات ایرانی در مدت اقامت خود در بنغازی با دبیرکل و شماری از مقامات ارشد هلال احمر لیبی دیدار و درباره فعالیت‌های بشردوستانه خود گفتگو و تبادل نظر کردند.

قرار بود هیات هلال احمر ایران همچنین از موسسات درمانی و مراکز معلولین لیبی نیز بازدید کند.

هلال احمر لیبی گفته بود که اعضای هیات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به دعوت هلال احمر لیبی، به طور رسمی و با ویزای معتبر وارد بنغازی شده بودند.

به گفته هلال احمر لیبی دلیل دعوت از هیات ایرانی تشکر از تلاش های جمعیت هلال احمر ایران در جریان "انقلاب ١٧ فوریه لیبی" بود که به سرنگونی رژیم معمر قذافی، رهبر سابق این کشور منجر شد.

هلال احمر لیبی همچنین گفته بود در جریان حرکت اعتراضی مردم لیبی، هلال احمر ایران با ارسال دارو و تجهیزات پزشکی و درمان مصدومین انقلاب، به مردم لیبی کمک فراوانی کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.