'تعداد امضاهای طرح سوال از احمدی نژاد از حد‌نصاب گذشت'

به روز شده:  20:18 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391
احمدی نژاد

رئیس دولت دهم، در اسفند ماه گذشته برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس قبلی (هشتم) احضار شد ولی شیوه پاسخگویی او اعتراض بسیاری از نمایندگان را برانگیخت

دو نماینده مجلس در مصاحبه هایی جداگانه با خبرگزاری های مهر و فارس تاکید کرده اند که تعداد امضاهای لازم برای طرح سوال از رئیس جمهور، از حد نصاب قانونی لازم بیشتر شده است.

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس، یکشنبه ۱۶ مهر (۷ اکتبر) به خبرگزاری فارس گفته است که طبق آخرین اطلاعات وی، ۸۰ نماینده طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده اند.

همزمان، یک نماینده مجلس که نام وی ذکر نشده، در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته است که در پای طرح سوال از رئیس جمهور ۹۳ امضا جمع شده و "جمع آوری امضا برای این طرح همچنان ادامه دارد".

وی افزوده است: "طراحان این طرح به دنبال جمع آوری امضا تا بیش از ۱۰۰ امضا هستند تا در صورتی‌که امضاکنندگان تحت فشار امضا خود را از طرح برداشتند، طرح مذکور نصاب لازم را برای ارائه به هیات رئیسه مجلس اسلامی داشته باشد."

چند روز پیش هم محمد بیاتیان عضو هیات‌رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس از به حد نصاب رسیدن تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهور خبر داده بود ولی عدد مشخصی را در این ارتباط ذکر نکرده بود.

نمایندگان مجلس نهم، در طرح سوال از آقای احمدی نژاد، خواستار پاسخگویی او در مورد عملکرد اقتصادی دولت و آشفتگی بازار ارز شده اند.

طبق قانون، برای سوال از رئیس جمهور در مجلس، یک چهارم نمایندگان (حداقل ۷۳ نفر) باید پای طرح سوال را امضا کرده باشند.

"طراحان این طرح به دنبال جمع آوری امضا تا بیش از ۱۰۰ امضا هستند تا در صورتی‌که امضاکنندگان تحت فشار امضا خود را از طرح برداشتند، طرح مذکور نصاب لازم را برای ارائه به هیات رئیسه مجلس اسلامی داشته باشد"

یک نماینده مجلس در گفتگو با خبرگزاری مهر

به نوشته خبرگزاری مهر یکی از دلایل افزایش تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس دولت، اظهارات او در مورد بحران بازار ارز در نشست خبری هفته گذشته بوده است.

آقای احمدی نژاد در این نشست، با مقصر ندانستن دولت در مورد افزایش بی سابقه قیمت ارز در ایران، دستگاه های دیگر حکومتی را مقصر این وضعیت معرفی کرد.

رئیس دولت دهم، در اسفند ماه گذشته هم برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس قبلی (هشتم) احضار شد ولی شیوه پاسخگویی او اعتراض بسیاری از نمایندگان را برانگیخت.

نمایندگان معترض معتقد بودند که آقای احمدی نژاد از پاسخگویی جدی به سوالات آنها خودداری کرده و در اظهارات خود، به پرسش کنندگان توهین کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.