لاریجانی: استیضاح وزیر ورزش و جوانان برای رسیدگی به مسائل مهم‌تر منتفی شد

به روز شده:  12:16 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391

علی لاریجانی: امضاها پس گرفته شد تا از فرصت مجلس برای پرداختن به مسائل اقتصادی استفاده شود

در پی توقف روند استیضاح وزیر ورزش و جوانان ایران در میانه نشست امروز مجلس ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس گفت که "رسیدگی به مسائل مهم‌تر و مشکلات اقتصادی کشور" دلیل پس گرفته شدن امضای اغلب نمایندگان استیضاح‌کننده و در نهایت، منتفی شدن طرح استیضاح بود.

کم و اضافه شدن چندباره تعداد امضاهای طرح استیضاح وزیر ورزش و جوانان در طول مدتی که نمایندگان موافق استیضاح در حال سخنرانی در صحن علنی مجلس بودند، انتقادهایی را به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت: "نمایندگان استیضاح‌کننده تاکید داشتند که ایراداتی در وزارت ورزش و وجوانان وجود دارد، ولی رفع مشکلات پیش آمده برای مردم به دلیل وضعیت اقتصادی در اولویت است و به همین دلیل امضای خود را پس گرفتند تا از فرصت مجلس برای پرداختن به مسائل اقتصادی و رسیدگی به وضع موجود استفاده شود."

با این حال، اعتراض گروهی از نمایندگان مجلس به روند منتفی شدن استیضاح وزیر ورزش و جوانان ایران ادامه داشته است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، ریاست نشست امروز را به عهده داشت.

احمد توکلی، از نمایندگان منتقد دولت ایران، در نشست علنی مجلس خطاب به آقای لاریجانی گفت: طرز کار هیات رئیسه در شأن مجلس نیست.

او اضافه کرد: "وضعیت اقتصادی در شرایط بحرانی است و ناامنی به پول و اقتصاد کشور سرایت کرده است".

آقای توکلی یادآور شد که وقتی جلسه استیضاح آغاز شد، رئیس مجلس اعلام کرد که پس گرفتن امضا یا امضای جدید برای استیضاح را نمی‌پذیرد، ولی بعد از مدتی، نظرش را تغییر داد.

او گفت: "نباید بعد از ورود به بحث استیضاح، دائما بحث منتفی شود و دوباره ادامه یابد".

آقای لاریجانی در پاسخ گفت که درخواستش "ارشادی" بود تا اگر "مجلس وارد بحث شد، امضاها را پس نگیرند. اما طبق آیین‌نامه، این اقدام نمایندگان اشکالی ندارد."

او اضافه کرد: "طبق آیین‌نامه جدید مجلس این اجازه به نمایندگان داده شده است که امضاهایشان را (در طول جلسه استیضاح) پس بگیرند".

سوءاستفاده

در طول مدتی که جلسه مجلس برای استیضاح وزیر ورزش و جوانان در حال برگزاری بود، رئیس مجلس در دو نوبت اعلام کرد که چون تعدادی از استیضاح‌کنندگان امضای خود را پس گرفته‌اند، طرح استیضاح منتفی است.

کمال علی‌پور، از نمایندگان مخالف استیضاح هم با انتقاد از عملکرد هیات رئیسه مجلس ایران گفت: "استیضاح حق نمایندگان است، اما در شرایط جاری کشور تصمیم‌گیری با هیات رئیسه است و به نظر می‌رسد اولویت‌بندی مهم‌تری در کشور وجود دارد".

او با نابسامان خواندن وضعیت کشور گفت: "ما در جایی که وزیر ورزش در طول بازی‌های المپیک و پارالمپیک برای کشور مقام آورد، نباید استیضاح را انجام دهیم".

"تا به حال این همه فشار برای پس گرفتن امضا و استیضاح ندیده بودم"

حسن کامران، نماینده موافق استیضاح وزیر ورزش و جوانان

نادر قاضی‌پور، از نمایندگان موافق طرح استیضاح هم در تذکری به هیات رئیسه مجلس گفت: "نمایندگان حق قانونی در ارائه تذکر، پرسیدن سوال و استیضاح، تحقیق و تفحص و ارائه طرح عدم کفایت رئیس جمهور را دارند و این حق نباید از نمایندگان گرفته شود".

او اضافه کرد: "وقتی استیضاح را پس می‌گیرند، رئیس‌جمهور سوءاستفاده می‌کند".

'استیضاح لولو نیست'

اختلاف‌نظر نمایندگان موافق و مخالف استیضاح وزیر ورزش و جوانان در طول جلسه استیضاح ادامه داشت.

حسن کامران از نمایندگان موافق طرح استیضاح در صحن علنی مجلس گفت: "در ۵ دوره‌ای که در مجلس هستم، وزیران زیادی را استیضاح کردیم، اما تا به حال این همه فشار برای پس گرفتن امضا و استیضاح ندیده بودم".

او که اولین سخنران مخالف وزیر ورزش بود اضافه کرد: "متاسفم از این که هنوز نمی‌توانیم وظیفه قانونی خود را اجرا کنیم".

به گزارش مهر، آقای کامران خطاب به نمایندگان مجلس و دولت گفت: "استیضاح لولو نیست و طلب پاسخ است."

او همچنین نسبت به اظهارات نمایندگانی که طرح استیضاح را در شرایط اقتصادی کنونی ایران مناسب نمی‌دانستند، ابراز تاسف کرد که واکنش غلامرضا مصباحی‌مقدم را به دنبال داشت و باعث شد او خود را به مقابل جایگاه هیات رئیسه برساند و با صدای بلند با آقای کامران و اعضای هیات رئیسه صحبت کند.

آقای مصباحی‌مقدم از مخالفان طرح استیضاح بود.

در میانه صحبت‌های آقای کامران رئیس مجلس به او گفت که باید به صحبت های خود پایان دهد، چون یکی از نمایندگان مجلس امضای خود را پس گرفته و دیگر امکان استیضاح وجود ندارد.

ولی اندکی بعد، آقای لاریجانی اعلام کرد که تعداد امضاکنندگان هنوز ۱۰ نفر است و از آقای کامران خواست تا به صحبت‌هایش ادامه دهد.

استیضاح وزیر ورزش ایران برای دومین‌بار و در میانه سخنرانی حسین حاجی دلیگان، از نمایندگان موافق استیضاح منتفی شد.

علی لاریجانی گفت که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، تعداد امضاها از حد نصاب افتاده است و استیضاح ادامه نمی‌یابد.

محمد قسیم عثمانی، از نمایندگان مجلس هم "مصلحت کشور و خواست هیات رئیسه و اکثریت نمایندگان مجلس" را دلیل پس گرفته شدن امضاهای طرح استیضاح اعلام کرده است.

با این حال، او اضافه کرد: اگر همه مسائل کشور را به بهانه وخیم بودن اوضاع اقتصادی تعطیل کنیم، سنگ روی سنگ بند نشده و اوضاع از این هم بدتر می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.