بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 17 مهر

به روز شده:  02:33 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

روزنامه های امروز صبح تهران اخبار مربوط به انتخابات ونزوئلا را در صدر اخبار خود منعکس کرده اند. اوضاع وحشتناک اقتصادی، تصمیم مجلس برای جلوگیری از حذف یارانه ها به معنای شکست بزرگ ترین برنامه دولت که هدفمند کردن یارانه ها بود، بی نتیجه ماندن برنامه تبلیغاتی کاستن از جمعیت پایتخت و بازگشت کارمندان دولت به تهران، از جمله مطالب مهم این روزنامه هاست.

هواپیمای بی سرنشین ایران بر فراز اسرائیل

خبرهائی مبنی بر سقوط پهپاد متعلق به ایران در خاک اسرائیل با دو واکنش مختلف روزنامه ها روبرو شده، برخی آن را تکذیب کرده و چندتائی با غرور از آن به عنوان "پس گردنی" به اسرائیل یاد کرده اند.

تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

روزنامه های مختلف امروز صبح به نقل از منابع مختلف از پرواز هواپیمای بی سرنشین ایرانی بر فراز اسرائیل نوشته اند. کلیک تهران امروز نوشته با تداوم جنگ روانی تل آویو علیه تهران که به تدریج ابعاد وسیع‌تری به خود می‌گیرد، مقامات نیروی هوایی صهیونیستی از سرنگون کردن یک فروند هواپیمای بدون سرنشین خبر دادند که آن را یک پهپاد تجسسی نامیده‌اند و در ادامه مدعی شده‌اند که این غنمیت به دست آمده متعلق به ایران است. این مسئله همزمان است با اوج‌گیری تنش‌های هسته‌ای ایران و اسرائیل که اخیرا با تهدیدات روانی تل آویو به نبرد رسانه‌ای میان ایران و اسرائیل تبدیل شده است.

به نوشته این روزنامه اسرائیل اینک سقوط یک فروند هواپیمای ناشناخته در خاک این رژیم را بدون استناد به مدارک مستند، به دستاویزی برای هجمه تبلیغاتی دیگری علیه ایران تبدیل کرده اما این ادعا در شرایطی است که به گفته فرماندهان نظامی کشورمان، ‌دکترین دفاعی ایران مبتنی بر بازدارندگی است.

اما کلیک کیهان در ستون طنز خود با عنوان "پس گردنی" نوشته:

گفت: تازه چه خبر؟!

گفتم: یک پهپاد با عبور از رادارها و سیستم های هشداردهنده رژیم صهیونیستی تا چند کیلومتری یکی از مراکز هسته ای اسرائیل پیش رفته است.

گفت: خب! دیگه چه خبر؟!

گفتم: مقامات اسرائیلی اعلام کرده اند که این پهپاد ساخت ایران است و اطلاعات مربوط به مرکز اتمی اسرائیل را به تهران مخابره کرده است.

گفت: نتانیاهو که آنهمه رجز می خواند و قمپز در می کرد که قصد دارد به تاسیسات هسته ای ایران حمله کند!

گفتم: غلط زیادی کرده است یارو در دعوا با یک آدم قلدر پس گردنی محکمی خورده بود ولی به رفیقش می گفت ضربه شدیدی به او زدم. رفیقش با تعجب پرسید؛ چه جوری؟ و یارو گفت؛ با پس کله ام محکم زدم به کف دستش!

تصمیم های مهم مجلس

ارسلان فتحی‌پور رئیس‌ کمیسیون اقتصادی در مقاله ای در کلیک تهران امروز نوشته روز گذشته دو تصمیم بسیار مهم از سوی مجلس پیگیری و به تصویب رسید که در صورت نهایی شدن می‌تواند نتایج مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشد. یکی از این تصمیمات توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بود و طرح دیگر واریز مابه‌التفاوت فروش ارز دولتی با نرخ آزاد به خزانه کشور.

نویسنده درباره علت این تصمیم ها و این که تاثیر و تبعات این تصمیمات چه خواهد بود نوشته در مدت دو، سه ماه اخیر روند افزایش قیمت‌ها تندتر شده و نرخ تورم به پله‌های بالاتری رسیده‌است که این موضوع یکی از معضلات اساسی اقتصاد کشور در این مدت بود. بزرگ‌ شدن غول نقدینگی که همپای تورم حرکت می‌کرد هم مشکلات بسیاری برای ما پیش آورده و نیاز به راهکاری برای توقف این دو معضل بود.

به نوشته تهران امروز در نبود فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها می‌توان تمرکز بیشتری بر شاخص‌های اقتصادی داشت و نگران عامل تورم‌زای ثانویه نبود. از همین ‌رو احتمال بهتر شدن شرایط اقتصادی با این تصمیم بیشتر می‌شود. البته باید تاکید کرد که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دیگر در این دولت کلید نخواهد خورد و دولت بعدی هم نیازمند اجازه مجلس برای اجرای فاز دوم هدفمندی خواهد بود.

منصور بیطرف در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته بالاخره نوسان ارزی در یک ماه و نیم گذشته بستری را فراهم کرد تا بر مبنای آن «وفاق ملی» برای به اجرا در نیامدن «فاز دوم هدفمندی» صورت گیرد. امروز نمایندگان مجلس با اکثریت آرا به فوریت طرحی رای دادند که بر اساس آن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به طور قانونی اجرا نمی‌شود. با توجه به اکثریت رای نمایندگان می‌توان این تخمین را زد که این طرح، قانون خواهد شد و دولت هم از بابت آنکه نتوانسته یا نخواسته فاز دوم را به اجرا در آورد، توبیخ یا سرزنش نخواهد شد.

کارتون فیروزه مظفری، مغرب

کارتون فیروزه مظفری، مغرب

البته پیش از این هم مقام‌های دولت از جمله وزیر امور اقتصادی، از اجرایی نشدن فاز دوم سخن گفته بودند و حتی اجرای آن را منوط به «وفاق ملی» دانسته بودند. با این اوصاف بعید به نظر می‌آید که حتی در سال‌های بعد هم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا فاز اول هم به خوبی به اجرا درآمد؟ و شرایط کنونی با شرایط پیش از هدفمندی چه تفاوتی دارد؟ و مهم‌تر از همه اینها، با توقف فاز دوم هدفمندی پرداخت یارانه‌ها به مردم چه می‌شود؟

نویسنده اقتصاددان درباره سوال اول نوشته غیر از دولتی‌ها، تمام دست اندرکاران بخش خصوصی، کارشناسان، محققان و نمایندگان مجلس اذعان دارند که فاز اول نیمه تمام به اجرا درآمد. عدم پرداخت سهم یارانه‌ها به بخش تولید که ۳۰ درصد منابع هدفمندی را دربرمی‌گرفت، مهم‌ترین بخش در عدم اجرای فاز اول هدفمندی بوده است. اما پاسخ سوال دوم را می‌توان با یکسری محاسبات این گونه بیان کرد که مهم‌ترین هدف هدفمندی، حذف یارانه‌یی بوده است که در قالب سوخت به مردم داده می‌شد.

دعوا جلو مردم ممنوع

بیشتر روزنامه های امروز در مقالات خود از این که سران قوا به طور علنی با یکدیگر به مجادله برمی خیزند به این عنوان که دشمن از این فضا سوء استفاده می کند انتقاد کرده و در ضمن مقالات خود به یاد مسئولان آورده اند که مردم یا حزب اللهی ها ممکن است به خشم آیند.

جوان در گزارش اصلی خود نوشته قرار نیست مسئولان نظام از کانال تریبون های رسمی و علنی با یکدیگر تبادل نظر که نه تبادل جدل کنند، سریال تلویزیونی هم نیست که یک روز آن مصاحبه کند و یک روز این دیگری.

به نوشته این روزنامه جلسه سران سه قوه هم قرار نبود صرفا برای گرفتن عکس های یادگاری با لبخندهای تصنعی باشد که مخاطب فکر کند همه چیز آرام است. اما این جلسات گذاشته شد که جدل ها و اختلافات به تریبون های رسمی نکشد. در شان سران قوای مقننه و مجریه نیست که آن ها فضا را آرام که نکنند هیچ، دستی هم بر آتش تنش زایی در جامعه داشته باشند.

به نوشته این روزنامه روسای قوا توجه داشته باشند که قرار نیست ولی فقیه هر حرفی را چندین بار تکرار کنند که اگر چنین شد و گوشی نخواست شنوا باشد، آن که لاجرم با زیر سئوال رفتن در افکار عمومی ضرر خواهد کرد همان کسانی هستند که خلاف نظر رهبری اختلافات را به سطح رسانه ها کشانده اند.

چه می کنیم با محیط زیست طبیعی

مجید فکری در ابتدای گزارشی در کلیک خراسان نوشته شاید پیش از آن که خواهر خواندگی شان را جشن بگیرند، حیات یکی از آن ها به پایان برسد. آن هم در شرایطی که آن خواهر در کشوری دیگر تحت نگهداری دلسوزانه روز به روز زیباتر و پویاتر می شود و این یکی در ایران به عمد یا سهواً رها شده تا بمیرد. شاید «تالاب کوشیرو» در آینده ای نه چندان دور برای خواهرش «تالاب انزلی» بگرید.

گزارشگر سپس سفری را شرح می دهد به تالاب انزلی و در آن جا هر چه می بیند تمام شدن و رو به ویرانی است و با هر کس سخن می گوید آن ها نیز از همین می گویند و می گریند تا جائی که هنوز به لاله زار تالاب نرسیده ای که با منظره وحشتناکی روبه رو می شوی؛ تنه های عظیم درخت و خار و خاشاک فراوان که به گل نشسته است و کمی آن سوتر انبوهی از زباله و فضولات که در تعارض کامل با این محیط طبیعی است. بطری های بی شمار یک بار مصرف، انواع قوطی و بطری، آکاستیو، لنگه کفش، پوشک بچه و حتی لاستیک های فرسوده خودرو.

در پایان گزارش خراسان آمده از نابودی تدریجی و قریب الوقوع تالاب زیبای انزلی در استان گیلان زیاد شنیده بودیم ولی تا وقتی خودمان برای تهیه گزارش میدانی به آن منطقه سفر نکرده بودیم، از عمق فاجعه غافل بودیم. این گزارش، نتیجه مشاهدات گزارشگر ما از تالاب انزلی و ادعای کارشناسان مبنی بر نابودی قطعی تالاب در آینده ای نزدیک در صورت ادامه روند موجود و نیز اقدامات صورت گرفته است که به زعم مسئولان برای حفظ بقای این تالاب زیبا با شهرت جهانی صورت گرفته است. تالابی که در نتیجه سوء مدیریت ها و همچنین سوء استفاده ها، به تدریج به یک فاضلاب و زباله دان بزرگ تبدیل و روز به روز بیشتر به نابودی کامل نزدیک می شود.

ناصر کرمی هم در گزارشی در کلیک اعتماد نوشته: سازمان حفاظت محیط زیست می‌خواهد دو هزار هکتار از اراضی پارک ملی گلستان را بفروشد. سال‌ها بود که طرفداران و کارشناسان محیط زیست خون گریه می‌کردند از این بابت که چرا کاربری‌های معارض را داخل پارک‌های ملی راه می‌دهید، حالا کار به فروش خود پارک‌های ملی رسیده است. یعنی حالا دیگر برای تصرف میراث طبیعی ایران زحمت قدم رنجه به کاربری‌های معارض نمی‌دهند.

در دنباله گزارش اضافه شده چشم‌انداز و غنای طبیعی پارک ملی گلستان، به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های مهم تنوع زیستی جهان حاصل شصت میلیون سال تکاپوی اقلیم و جریان‌های زمین ساختی است. یک چین خوردگی در لبه فلات ایران که از سویی پرفشارهای سرد و خشک سیبریایی را عروج داده و به جریانات باران زای معتدل تبدیل می‌کند. در ملتقای این دو جریان یکی از کم‌نظیرترین چشم‌اندازهای کره زمین شکل گرفته است: قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان در کنار گرم‌ترین نقطه در کره زمین. و همه این ها به همین راحتی. مخروبه شده و می‌خواهند بفروشندش.

همه گیج از بی ثباتی اقتصادی

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته بی‌ثباتی در اقتصاد به سود هیچ کس نیست و دود آن به چشم مردم می‌رود. در شرایطی که بازار ارز پرتلاطم است، نه تنها واردات کالاها به کشور دچار وقفه می‌شود بلکه برنامه‌ریزی‌های اقتصادی در داخل کشور هم با چالش مواجه می‌شود؛ به طوری که هیچ گونه برنامه‌ریزی دراز مدت و حتی میان مدت در کشور قابلیت تدوین نخواهد داشت. عامل نوسانات بی‌سابقه ارز در کشور، چه شدت گرفتن تحریم‌های اقتصادی غرب و بروز محدودیت در فروش نفت ایران باشد و چه سیاست‌های اشتباه دولت در شرایط دشوار اقتصادی، حاصلش یک چیز است و آن سلب کردن اختیار برنامه‌ریزی از فعالان اقتصادی، بازرگانان و تجار و حتی مردم و البته دولتمردان است.

به نوشته این مقاله در شرایطی که نرخ ارز و سکه هر روز با نوسانات غیرقابل پیش‌بینی همراه است چگونه می‌توان انتظار داشت که بتوان با خیال آسوده برای ماه‌ها و حتی سال‌های بعدی برنامه‌ریزی کرد؟ در شرایط کنونی که حتی برای یک هفته بعد نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از اوضاع اقتصادی کشور داشت، برنامه‌ریزی برای آینده، شبیه یک رویا است. اقتصاد، اگرچه همواره همراه با ریسک است اما نباید آن را با قمار اشتباه بگیریم. اقتصاد از اصول ثابتی پیروی می‌کند که در شرایط عادی و با ثبات می‌تواند سودی عاید فعالان اقتصادی کند و رونق را در زندگی عموم مردم افزایش دهد.

معیشت سخت از علی کاشی، مردم سالاری

معیشت سخت از علی کاشی، مردم سالاری

و خلاصه مقاله مردم سالاری این است که کشوری که نتواند شرایط با ثباتی برای اقتصاد خود ایجاد کند، طبیعتا برای آینده هم نمی‌تواند چشم‌انداز روشن و مثبتی ترسیم کند و این نکته‌ای است که در حواشی تلاطمات بازار ارز عمدا یا سهوا کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته در این اوضاع قمر در عقرب اقتصادی کشور نه تنها بازار ارز گیج می‌زند، بلکه مردم، بازاریان و مسئولان همگی مات و مبهوت مانده اند. عموم بازاریان هم حال و روز تعریفی ندارند. آن دسته ای که در این شهر آشوب اقتصادی ارز و عرض و عرضه ی کشور و مردم و مسئولان را بر سرا نگشتان خود می‌چرخانند و محک می‌زنند.

به نوشته این مقاله بی گمان انگشت شمارند و حتی اگر کشتی اقتصادی را در این دریای متلاطم به تخته پاره تبدیل کنند باز خیالشان تخت است که بخت با آنهاست. در این میان مسئولان به جان هم افتاده اند. مجلس، نیروهای سیاسی، ائمه جمعه و... دولت را مقصر می‌دانند، و رئیس دولت هم یک تنه به مقابله بر می خیزد و همگان را به جز خودش در ایجاد این وضعیت گناهکار می‌داند... مصاحبه جنجالی رئیس جمهور در هفته گذشته گویای خیلی چیزهاست.

نتیجه گیری ابتکار این است که بسیاری از نمایندگان مجلس نیز همین خط ومشی را پی گرفتند و دولتی ها را نشانه رفتند. همزمان رسانه ها، مداحان و امامان جمعه که فرصت پیدا کرده اند و احمدی نژاد را کبریت بی خطر دیده اند همه کاسه وکوزه‌ها را بر سر وی شکسته اند. حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد که روزی بدترین تعابیر را برای مخالفین احمدی نژاد به کار می‌برد، اکنون خطاب به احمدی نژاد می گوید که مردم را هالو فرض نکنید، و یادآوری می کند که اگر نمی‌توانستید چرا از مردم رای گرفتید؟

آن ها که رفته بودند برگشتند

مغرب در مقاله ای نوشته وقتی رییس جمهور چند سال قبل پیرو بحث درباره رخ دادن یک فاجعه انسانی طرح خلوت کردن تهران را داد و از لزوم خروج تعداد زیادی از کارمندان دستگاه های دولتی از این کلانشهر خبر داد اکثر کارشناسان کف کردند از شدت اشتیاق، چرا که این خروج نه تنها احتمال وقوع زلزله را از میان می برد بلکه مزایای دیگری هم داشت.

به نوشته این مقاله در حالی که همه جا خوش کرده بودند روی صندلی های فراخ مدیریت در تهران و بیدی نبودند که از بادها بلرزند یک بنده خدائی از شدت عشق و ارادت به رییس جمهور بلافاصله چمدان ها را داد دست کارمندان خودش و بالاجبار آن ها را راهی اصفهان و شیراز کرد و این سازمان میراث فبرهنگی بود. آن زمان اخبار و آمار از چپ و راست رسیدن گرفت که اقدام تاریخی دولت موجی از شادی در کشور به راه انداخته و چندده هزار کارمندان داوطلبانه تهران را ترک کرده اند.

روز پست، کارتون احسان گنجی، اعتماد

روز پست، کارتون احسان گنجی، اعتماد

خلاصه مغرب نوشته حالا دو سال گذشته و خبر رسیده که هفته گذشته آخرین گروه از این کارمندان که گویا داشتند از شدت خوشی و وام مسکن و کیف و حال در اصفهان و شیراز جان به جان آفرین تسلیم می کردند برگشتند تهران سر خانه و زندگی شان. با شکست این طرح برگشتند و البته این طرح فقط به نظر کسانی رسیده که به ریاست جمهور و ابتکارات ایشان ایمان ندارند.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته: نمایندگان مجلس مطمئنا کارهای زیاد و مهمی دارند و این کارهای زیاد و مهم است که به آنها ارزش و اعتبار خاصی داده است. آری این چنین است برادر؛ اما در کنار آن کارها، بعضی از نمایندگان محترم باید وقت اضافی شان را هم به نحوی مثبت و موثر بگذرانند و احتمالا در همین راستا است که یک روز این نمایندگان طرح استیضاحی را امضا می‌کنند و بعد از مدتی امضا را پس می‌گیرند!

به نوشته این مقاله: گاهی اوقات سوال‌هایی در ذهن متبادر می‌شود که اگر بپرسی خوب نیست و ممکن است باعث شود بعضی دوستان خدای ناکرده، از زندگی سیر شوند. اگر هم نپرسی سوال مثل خوره به جانت می‌افتد و روحت را می‌خراشد! یکی از این سوالات، این است که نمایندگانی که امضایشان را جایی می‌اندازند، آیا به این نمی‌اندیشند که این امضا انداختن کمی‌تا قسمتی چقدر وقت و انرژی و هزینه های مجلس را مصرف می‌کند.

مردم سالاری در نهایت نوشته: باید منتظر بمانیم و ببینیم بعد از این کدام وزیر استیضاح نمی‌شود! به نظر می‌رسد با این وضعیت وزیران به شدت از مجلس حساب می‌برند و اصلا دلشان نمی‌خواهد نوبت به آنها برسد!

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.