محمدرضا خاتمی: همین نظام ولایت فقیه می تواند دمکراتیک باشد

به روز شده:  19:37 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

محمدرضا خاتمی می گوید اصلاح طلبان پرچم براندازی را برای همیشه پایین کشیده اند

محمدرضا خاتمی، نایب رئیس مجلس ششم در ایران و دبیرکل سابق حزب مشارکت ایران اسلامی که از مهمترین شخصیت های سیاسی اصلاح‎طلب محسوب می شود، در توضیح دیدگاه این طیف سیاسی گفته است که اصلاح طلبان می‎خواهند بگویند "همین نظام ولایت فقیه می تواند یک نظام دمکراتیک باشد."

محمدرضا خاتمی با روزنامه اعتماد که در تهران منتشر می شود گفت و گو کرده و طی آن خط قرمزهای اصلاح طلبان را در برابر حکومت این کشور توضیح داده است.

آقای خاتمی گفته است "من نمی گویم همه اصلاح طلبان درباره ولایت فقیه یک جور فکر می کنند و یک اعتقاد دارند اما در اینکه ما به قانون اساسی که یک اصلش هم ولایت فقیه است، التزام داریم، تردیدی وجود ندارد."

چند نکته در گفته های محمدرضا خاتمی

  • تمایل اصلاح طلبان به حضور در انتخابات آتی ریاست جمهوری
  • قبول قانون اساسی فعلی و اصل ولایت فقیه
  • انتقاد به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران
  • احتمال گوشه گیری و سکوت اصلاح طلبان در صورت اصلاح ناپذیرن بودن حکومت ایران
  • درخواست برگزاری انتخابات آزاد در ایران

او اعلام کرده که قانون اساسی فعلی ایران را بدون ایراد نمی داند اما به گفته او اصلاح طلبان "تا وقتی که این قانون هست به آن پایبند هستند و در چارچوب آن عمل" می کنند.

محمدرضا خاتمی، برادر کوچکتر محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران است. رئیس جمهور پیشین ایران در هفته های اخیر مکررا اعلام کرده که اصلاح طلبان برانداز نیستند و چنین قصدی درگذشته هم نداشته اند.

به نظر می رسد این گفته ها واکنشی است به مواضع برخی از چهره های سیاسی نزدیک به حکومت که در ماه های اخیر گفته اند اصلاح طلبانی که در اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ۸۸ نقشی نداشته اند، می توانند در انتخابات شرکت کنند.

اتهام براندازی به اصلاح طلبان در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از سوی مخالفان این طیف بالا گرفت به طوری که احمد جنتی در خطبه های نماز جمعه تهران چند روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هشداد داده بود که مخالفان و منتقدان محمود احمدی نژاد "درصدد براندازی از طریق انتخابات هستند."

"اگر نظام اصلاح پذیر نبود، اصلاح طلبان وارد فاز دیگری نخواهند شد"

آقای خاتمی به روزنامه اعتماد گفته "من این نکته را می‌خواهم صریحا اینجا اعلام کنم و این دندان طمع را از همه بکشم. من اعلام می‌کنم که در هیچ زمانی اصلاح‌طلبان برای براندازی این نظام هیچ‌گونه اقدامی نخواهند کرد و مخالف جدی آن هستند. اصلاح‌طلبان تمام تلاش‌شان را می‌کنند که این نظام را اصلاح کنند، اما اگر نظام اصلاح‌پذیر نبود و اصلاح نشد وارد فاز دیگری نخواهند شد."

او گفته در این صورت اصلاح طلبان "ممکن است گوشه‌گیری و سکوت پیشه کنند یا به دنبال کار و زندگی خود بروند. اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی که ارتباط با حاکمیت پیدا می‌کند، هیچ‌وقت، تاکید می‌کنم هیچ‌وقت وارد فاز براندازانه نخواهند شد. ما پرچم براندازی را برای همیشه در جبهه اصلاح‌طلبان پایین کشیده‌ایم."

"من این نکته را می‌خواهم صریحا اینجا اعلام کنم و این دندان طمع را از همه بکشم. من اعلام می‌کنم که در هیچ زمانی اصلاح‌طلبان برای براندازی این نظام هیچ‌گونه اقدامی نخواهند کرد و مخالف جدی آن هستند. اصلاح‌طلبان تمام تلاش‌شان را می‌کنند که این نظام را اصلاح کنند، اما اگر نظام اصلاح‌پذیر نبود و اصلاح نشد وارد فاز دیگری نخواهند شد"

محمدرضا خاتمی

محمدرضا خاتمی در تازه ترین موضع گیری خود درباره وضعیت جاری سیاسی و اجتماعی ایران هم گفته که "ما با شرایطی رو به رو هستیم که این شرایط علائم و نشانه های اصلاح پذیری را از خود نشان نمی دهد."

او گفته در صورتی که "نشانه های یک انتخابات آزاد در عمل حس شود اصلاح طلبان می توانند نحوه حضور خود در انتخابات را مشخص کنند."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز جمعه بیست و چهارم خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود.

در حال حاضر دو نامزد انتخابات پیشین یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی که به نتایج انتخابات معترض بودند، بیش از یک سال و نیم است که در حبس خانگی قرار گرفته اند.

پس از اعلام نتایج انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ و آغاز اعتراضات خیابانی به آن، شمار کثیری از چهره های اصلاح طلب بازداشت شدند و سپس با احکام سنگین زندان و محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی رو به رو شدند.

اصلاح طلبان می گویند که برای حضور در انتخابات "شرایط امنیتی حاکم بر ایران" باید به حال "طبیعی" در بیایید و زندانیان سیاسی آزاد شوند و حکومت مقدمات برگزاری "انتخابات آزاد" را فراهم کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.