ایران: سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین در اسرائیل می‌تواند جنگ روانی باشد

به روز شده:  11:52 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

هنوز مشخص نیست که این هواپیما دقیقا از کجا وارد خاک اسرائیل شده بود

جمال الدین آبرومند، معاون هماهنگ کننده فرمانده سپاه پاسداران ایران امروز دوشنبه ۱۷ مهر در واکنش به سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین توسط اسرائیل و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال "ایرانی بودن این هواپیما" گفته است که این گزارش‌ها ممکن است "عملیات روانی" اسرائیل باشد.

ارتش اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین را که از مدیترانه وارد خاک اسرائیل شده، سرنگون کرده است.

هنوز مشخص نیست که این هواپیما دقیقا از کجا وارد خاک اسرائیل شده است.

معاون هماهنگ کننده کل فرمانده سپاه با اشاره به این که اسرائیل" ادعاهای زیادی درباره وجود سپر آهنین و توانایی بالای دفاعی اش مطرح می کند" تاکید کرد: "اگر این یک جنگ روانی نباشد، بیانگر این است که سپر آهنین مورد ادعای رژیم صهیونیستی توانایی لازم را ندارد و نشان دهنده ضعف آنها است."

به گفته آقای آبرومند "نفود یک هواپیمای بدون سرنشین تا حدود ۱۰۰ کیلومتری خاک آن کشور نشان دهنده ضعف آنها است."

روز گذشته (یکشنبه ۱۶ مهر) اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در واکنش به ورود این هواپیما اعلام کرد که اسرائیل در آینده نزدیک ورود این هواپیما را تلافی خواهدکرد.

آقای باراک همچنین تاکید کرد که اسرائیل ورود این هواپیمای بدون سرنشین را به حریم هوایی آن کشور بدقت مورد بررسی قرار می‌دهد.

ارتش اسرائیل گفته است که هنوز معلوم نیست که آیا این یک هواپیمای تجسسی بوده و به منظور جمع آوری اطلاعات وارد حریم هوایی اسرائیل شده یا هدفش حمله به شهرها یا ساختمان های وابسته به ارتش بوده است.

خبرنگاران می‌گویند که در گذشته نیز هواپیماهای بدون سرنشین کوچک وارد خاک اسرائیل شده اند که بیشتر آنها از شمال وارد اسرائیل شده بودند.

حداقل در سه مورد، هواپیماهای در کنترل حزب الله لبنان وارد آسمان اسرائیل شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.