انتقاد حسن فیروزآبادی از فرماندهانی که از جنگ صحبت می کنند

به روز شده:  18:35 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391
حسن فیروزآبادی

صحبت های رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، واکنشی به اظهارات چندی پیش فرمانده سپاه در مورد "قطعی" بودن جنگ با اسرائیل تلقی می شود

حسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران با انتقاد افرادی که "به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که این تصور در بین مردم ایجاد می‌شود که گویی می‌خواهد جنگ شود" گفت: "وقتی یک فرمانده نظامی حرف می‌زند باید بداند که از صحبت او برداشت سیاسی و امنیتی می‌شود."

به گزارش ایسنا، سرلشگر حسن فیروزآبادی دوشنبه ۱۷ مهر (۸ اکتبر) با تاکید بر اینکه اسرائیلی ها "از نظر روحی و تجهیزاتی در وضعیتی نیستند که بخواهند ایران را تهدید کنند" گفته است که جمهوری اسلامی "نقاط آسیب‌پذیری آمریکا، اسرائیل و دشمنان" را شناسایی کرده است.

اظهارات این مقام نظامی ایران در شرایطی مطرح می شود که در ابتدای مهر ماه، محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هشدار نسبت به وقوع جنگ با اسرائیل گفته بود که "همه باید برای جنگ آینده آماده شویم".

آقای جعفری "دشمنی اسرائیل" را جدی خوانده و پیش بینی کرده بود که "تهدیدات و دشمنی" اسرائیل با ایران "نهایتا به درگیری فیزیکی ختم می‌شود."

در پی انعکاس رسانه ای گسترده اظهارات سرلشگر جعفری در داخل و خارج ایران، وی سخنان قبلی خود را اصلاح کرد و گفت که ایران مورد حمله نظامی قرار نخواهد گرفت.

"چند روز پیش مسعود جزایری معاون ستادکل نیروهای مسلح نیز به آن گروه از مسئولان 'کشوری و لشکری' که 'به شائبه بروز جنگ کمک می کنند' توصیه کرد که مراقب نحوه موضع‌گیری‌های خود باشند"

با وجود این، چند روز بعد، مسعود جزایری رئیس ستاد تبلیغات دفاعی در ایران و معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستادکل نیروهای مسلح "بعضی از مسئولان" را متهم کرد که "به شائبه بروز جنگ علیه کشور کمک می‌کنند".

وی مطالب رسانه های خارجی در مورد تهاجم نظامی علیه ایران را "جنگ روانی" دانست و گفت: "متاسفانه نحوه برخورد بعضی مسئولان با این عملیات روانی دشمن به نحوی است که ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند."

سرتیپ جزایری به آن گروه از مسئولان "کشوری و لشکری" ایران که "به شائبه بروز جنگ کمک می کنند" توصیه کرد که "مراقب نحوه موضع‌گیری‌های خود باشند" و "پاسخ رسانه‌ای یاوه‌گویی‌های اسرائیلی‌های منفور را به دیگران بسپارند".

در واکنشی جداگانه به اظهارات فرمانده سپاه، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور هفته پیش اظهار داشت: "من از برخی افراد در داخل می‌خواهم حرف‌هایی نزنند که خواسته‌های دشمن را محقق کند، نگویید که جنگ قطعی است."

وی ادامه داد: "ما البته آماده‌ایم و مهم این است که آماده‌ایم و نگرانی نداریم."

۱۰ درصد کاهش بودجه نظامی

حسن فیروزآبادی در بخش دیگری از اظهارات امروز خود، به نگرانی های نیروهای مسلح ایران در مورد کاهش میزان بودجه آنها اشاره کرده است.

وی گفته است: "اوایل امسال با وجود تحریم‌ها در نیروهای مسلح نگرانی‌هایی از بابت بودجه ایجاد شده بود ولی من به دوستان در نیروهای مسلح گفتم که اثرات این مسائل می‌تواند ۱۰ درصد باشد."

"اوایل امسال با وجود تحریم‌ها در نیروهای مسلح نگرانی‌هایی از بابت بودجه ایجاد شده بود ولی من به دوستان در نیروهای مسلح گفتم که اثرات این مسائل می‌تواند ۱۰ درصد باشد"

سرلشکر حسن فیروزآبادی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزوده که با اشاره به "ریسک کاهش ۱۰ درصدی" بودجه نیروهای مسلح بر اثر تحریم ها، به این نیروها توصیه کرده است: "شما منهای این ۱۰ درصد بروید کار کنید."

این نخستین بار است که یک مقام ارشد نظامی ایران، به صراحت از کاهش بودجه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بر اثر تحریم های بین المللی سخن می گوید.

مقام های حکومتی، در گذشته بارها تاکید کرده اند که تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته ای، تاثیر قابل توجهی بر قدرت آن بر جای نمی گذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.