حسین رونقی خطاب به صادق لاریجانی: امدادگران آذربایجان را کتک زدند

به روز شده:  12:22 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391
حسین رونقی

حسین رونقی نوشته است که امدادگران پس از دستگیری "برای اقرار به کارهای نکرده تحت فشار قرار گرفته اند"

حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس زندانی، با ارسال نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران خواستار محاکمه مامورانی شد که وی و عده ای دیگر از داوطلبان امدادگر به به زلزله زدگان آذربایجان شرقی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

در بخشی از نامه آقای رونقی ملکی، که در سایت کلمه وابسته به مخالفان دولت منتشر شده، آمده است که این امدادگران "بدون هیچ مدرک و اتهامی مجرم خطاب شده و برای اقرار به کارهای نکرده تحت فشار قرار گرفته اند".

حسین رونقی ملکی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت و به ۱۵ سال زندان محکوم شد، چند ماه پیش به علت وضعیت وخیم جسمانی خود و بعد از چند مرحله اعتصاب غذا به مرخصی آمد و در هنگام مرخصی، در مناطق زلزله زده آذربایجان دستگیر شد.

در اوایل شهریور ماه گذشته، ۳۵ نفر از فعالان اجتماعی ایران که برای کمک رسانی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی در منطقه حضور یافته بودند دستگیر شدند که تعدادی از آنها، از جمله آقای رونقی ملکی، هنوز در زندان به سر می برند.

در پی دستگیری این امدادگران، مالک اژدر شریفی، رییس دادگستری آذربایجان شرقی گفت که این افراد به اتهام "توزیع اجناس تاریخ مصرف گذشته" در مناطق زلزله زده بازداشت شده اند.

به نوشته وبسایت خبرگزاری حقوق بشر ایران - هرانا - ساعاتی قبل از بازداشت این افراد، نیروهای امنیتی، کمپ امدادگران را محاصره کرده و خواستار خروج آنان شده بودند.

به گفته منابع مخالف دولت، ماموران دولتی پیش از این اقدام خواستار بستن کمپ امدادرسانی داوطلبان شده و آنها را به بازداشت تهدید کرده بودند.

وبسایت کلمه نوشته بود که امدادگران داوطلب، پیش از دستگیری آمادگی خود را برای همکاری کامل با سازمان های تخصصی دولتی و عمومی، مانند هلال احمر، اعلام کرده بودند اما نسبت به "مداخله سپاه پاسداران" در فعالیت های امدادرسانان اعتراض داشتند.

حسین رونقی در نامه اخیر خود به صادق لاریجانی، از وضعیت زلزله زدگان آذربایجان ابراز نگرانی کرده و نوشته است: "در حال حاضر، بی‌پناهی مردم زلزله زده در سرما، دل هر انسانی را به درد می‌آورد که نتیجهٔ بی‌کفایتی و وعده‌های دروغین مسئولان است."

وی افزوده است: "مردم زلزله زده پناهگاه‌شان هنوز آوار خانه‌هایشان است. کودکان و زنان مصیبت دیده هنوز از درد و رنج تغذیه می‌کنند."

وقوع زلزله در روز شنبه ۲۱ مرداد در حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی، به کشته شدن بیش از سیصد نفر و مصدومیت حدود پنج هزار نفر منجر شد.

در جریان این حادثه، همچنین هزاران نفر از مردم این منطقه بی خانمان شده اند که وضعیت آنها، با توجه به سرد شدن هوای منطقه، نگرانی فعالان اجتماعی را برانگیخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.