بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – هجدهم مهر

به روز شده:  01:10 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391

روزنامه های صبح امروز خبر از پیروزی هوگو چاوز در انتخابات ونزوئلا داده و در گزارش هائی به آرامش نسبی بازار ارز پرداخته و آن را به علت دخالت ماموران اطلاعاتی و امنیتی دانسته اند. شکایت از گرانی و آینده نامطمئن ارز از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال به علت نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری درباره پیشنهادهای هاشمی رفسنجانی و فعالیت های باقر قالیباف که هر دو رقیب رییس جمهور احمدی نژاد بوده اند نوشته اند.

ابراز نگرانی از گران شدن ارز و داروهای وارداتی و ورشکستگی گسترده ناشران از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

اخبار خارجی در روزنامه های امروز صبح انعکاس وسیعی دارد. مهم تر از همه پیروزی هوگو چاوز در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا و تبریک احمدی نژاد به او.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته برادر هوگو چاوز، رویم به در و دیوار و پنجره ،چند ماه پیش از ناحیه لگن خاصره دچار بحران شده بود و متاسفانه چند بارتن به عمل جراحی و شیمی درمانی داد و کار به جایی رسید که پزشکان گفتند چند ماه بیشتر زنده نمی‌ماند، اما خوشبختانه زنده ماند و با همان لگن نصفه - نیمه در انتخابات شرکت کرد و توانست برای چندمین بار متوالی رئیس جمهور شود .

نویسنده این ستون از حواشی این انتخابات نقل کرده برادر هوگو چاوز با شعار نفت بر سر سفره‌ها در این انتخابات حاضر شد و رای آورد . این شعار به نظر من کمی آشنا است! رای دادن به این شعار به شدت محترم ولی تکراری، این نشان می‌دهد که مردم ونزوئلا ۷ سال از مردم بعضی کشورها عقب‌تر هستند و همچنین به تجربیات دیگر ملتها هیچ توجهی ندارند. خوش به حالشان!

نکته دیگر طنز مردم سالاری این است که برادر هوگو چاوز الان گرم است و سر از لگن خاصره اش نمی‌شناسد اما...اما ممکن است یکی دو سال دیگر این شعار انتخاباتی اش را تکذیب کند ! فرق ایام انتخابات و بعد از آن را نباید نادیده گرفت. از طرف دیگر برادر هوگو چاوز برای شش سال دیگر رئیس جمهور است اما آیا بیماری اش اجازه شرکت در انتخابات بعدی را می‌دهد یا اینکه این آخرین بار است؟! اگر آن برادر احساس کند که آخرین بار است که حتما حرکاتی انجام می‌دهد و حرف‌هایی می‌زند که ونزوئلا را به هم می‌ریزد!

فضا به زور آرام شد اما می ماند

خاطره وطن‌خواه در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته روزهای اول اوج گرفتن قیمت دلار و سایر ارزها، خیلی از ما مثل گنگ خواب‌دیده، فقط نظاره‌گر این وقایع بودیم. برخی‌ها که کارشان مستقیم با ارز نبود، هیجان‌زده می‌پرسیدند، چرا اینقدر ارز گران شده؟ بعضی‌ها هم در حالی که سعی می‌کردند هیجان‌شان را پنهان کنند، می‌گفتند یعنی چه خواهدشد؟ اما برای برخی‌ها، پرواز ناگهانی قیمت‌ها آنچنان التهاب‌آور بود که شب و روزشان را به هم دوخت.

کارتون پیام پورفلاح، جام جم

به نوشته این مقاله اگرچه هنوز گرانی ارز، حرف اول اخبار اقتصادی کشور را می‌زند، اما دستگیری متخلفان که همیشه هم با سروصدای بسیار همراه است، این نوید را به بازار ارز داده که قیمت‌ها برای مدتی پایین خواهد آمد. امیدواریی که نمی‌تواند پایدار باشد. این نرخ‌های بی‌محابا به زودی بر زندگی عادی مردم تاثیر خواهد گذاشت. به محض آنکه نخستین کالاهای وارداتی با ارز غیرمرجع و آزاد وارد کشور شوند، آثار گرانی ارز، نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.

مقاله اعتماد تاکید کرده ردیف اول نگرانی‌ها، همیشه بیماران هستند. در این میان بیماران خاص شرایط سخت‌تری دارند. تمام کسانی که این روزها با دارو و بیمارستان سر و کار دارند، می‌دانند که گرانی ارز مستقیما روی دارو تاثیر گذاشته است. در چنین شرایطی انتظار این است که دولت برای این آشفتگی‌های بازار ارز، پاسخ روشنی به مردم بدهد. اما آقای احمدی‌نژاد همانند اتفاق‌هایی که در هفت سال گذشته در اقتصاد افتاده، باز هم توپ را به زمین حریف پاس داد. درست مثل تورم ۲۵ درصدی سال ۸۶ که به روشنی پیدا بود عامل اصلی تورم، افزایش نقدینگی است، با زیر سوال بردن اصل اولیه اقتصاد، تورم آن سال‌ها را وارداتی و ناشی از بحران مالی دنیا خطاب کرد.

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته برای چندین دهه ایرانیان انواع تحریم‌ها را مزه‌مزه کرده‌اند اما هرگز تا این حد کام مردم سرزمین پارس تلخ نشده است. در بلبشوی بحران دلار، مسوولان یک‌به‌یک از مسوولیت شانه خالی کردند. آقای رئیس جمهور راست می‌گفت، زمان موفقیت همه جلو می‌آیند و زمان بروز مشکلات همه گریزان می‌شوند، ولی آیا در میان بروز بحران دلار، مسوولان دولتی سرسوزنی بار مشکلات را برعهده گرفتند؟

به نوشته این مقاله در میانه بحران دلار، مجلس شورای اسلامی مورد عتاب و خطاب قرار می‌گیرد، اتفاقی ناخوشایند که معادله سیاسی در عالی‌ترین سطح در بدترین زمان به رخ می‌کشد. اگرچه بهارستان با ممانعت از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ترمزدستی تورمی نجومی را کشید و از مسوولان پاستور خواهان پاسخ در مورد دلار شد ولی آنچنان که باید نتوانست نمره بالایی کسب کند. یک جلسه فوق‌العاده برای بررسی اوضاع، انتظاری بود که از بهارستان می‌رفت و صدالبته جای تاسف دارد که دولت هم جلسه‌ای فوق‌العاده برای رسیدگی به وضعیت تشکیل نداد.

مردم سالاری سرانجام پرسیده در این کارزار مقامات قضایی باید مراقب حرکت دست‌های آشکار و پنهان برای کسب منافع سیاسی و اقتصادی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و میان بحران‌های جدید باشند مبادا گروهی خاص برای کسب منافع نامشروع در آستانه انتخابات دست به کارهای خارج عرف بزنند. همه باید بدانند هیچ‌کس در برابر قانون از مصونیت برخوردار نیست و اگر کسی خلاف قانون عمل کند همانند آنچه که در سال ۱۳۶۰ روی داد برای آنها پیش خواهد آمد.

کلیک کیهان در سرمقاله خود با ارائه یک تحلیل امنیتی و اطلاعاتی درباره بحران جدید ارزی کشور نوشته بازار ارز که آشفتگی آن بلافاصله و بدون هیچ پیوست منطقی به سایر کالا و خدمات مورد نیاز مردم نیز سرایت کرده و در روزهای پایانی هفته گذشته، شتاب غیرمنتظره ای گرفته بود، با دخالت مستقیم مراکز قضایی، امنیتی و اطلاعاتی کشور و مخصوصا بازداشت تعدادی از اخلالگران و عوامل پشت پرده این آشفتگی، به آرامش نسبی رسید که افق پیش روی را امیدوارکننده نشان می دهد.

این روزنامه در توضیح بیشتر نظر خود نوشته آشفته بازار هفته گذشته، دستکم نزدیک به ده روز پیش از آن که به اوج برسد، نشانه های اولیه خود را نشان داده بود. بنابراین سؤال این است که در فاصله یاد شده، مراکز قضایی، امنیتی و اطلاعاتی کشور چه می کردند؟ و غیبت و انفعال آنها با کدام توضیح منطقی و قانونی، قابل قبول خواهد بود؟ انتظار آن بود که مراکز مورد اشاره با مشاهده اولین نشانه ها دست به کار شوند و واقعه را قبل از وقوع آن، علاج کنند که نکردند!

سرمقاله کیهان با نقل نظر گروهی از سیاسیون که می گویند فضا را امنیتی نکنید این امر را یک ضرورت خوانده و نوشته مگر ورود دست های پنهان دشمن به این عرصه، یک حرکت ضدامنیتی نیست؟ و اگر هست- که هست- چرا و براساس کدام منطق عقلی و قانونی و شرعی نباید با دست هایی که به اخلال در امنیت کشور دراز شده، برخورد امنیتی کرد؟ مردم از حضور پلیس و نیروهای امنیتی در اینگونه میدان ها، احساس امنیت می کنند.

قالیباف منتظر است

احسان صفاپور در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته نزدیک به دو سال می‌شود که از محمدباقر قالیباف، شهردار تهران به عنوان یکی از جدی‌ترین نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در محافل سیاسی و رسانه‌ای نام برده می‌شود.

این روزنامه نوشته شاید از خیلی پیشتر نزدیک به هشت سال قبل هم کسانی بودند که او را یکی از گزینه‌های بعد از احمدی‌نژاد می‌دانستند. زمانی در دور دوم نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری او که نامزد پرامید دور اول انتخابات بود بعد از ناکامی ستادهای پر از امکانات خود را به هواداران احمدی‌نژاد بخشید تا او در رقابت با ‌هاشمی‌رفسنجانی شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشد، هرچند این همراهی در سه سال گذشته تبدیل به یک رودررویی تمام‌قد شد و جبهه حامیان قالیباف یکی از سرسخت‌ترین منتقدان سیاسی - رسانه‌ای احمدی‌نژاد شدند.

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

به نوشته جهان صنعت این روزها اما نام قالیباف بیش از هر زمان دیگری و شاید بیش از هر شخص دیگری با انتخابات پیوند خورده است تا آنجا که یک وب‌سایت خبری نزدیک به اصولگرایان که گرداننده آن هم از افراد نزدیک به تیم رسانه‌ای شهردار تهران است، هفته گذشته از استعفا کردن قالیباف از شهرداری در آبان ماه و آمدنش به صورت تمام وقت و تمام قد به کارزار انتخابات خبر داد اما این خبر روز بعد از سوی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری تهران یک شوخی رسانه‌ای خوانده شد.

خطر اسلامگرایان و نجات اخوان المسلمین

روزنامه کیهان که در عنوان بزرگ خود از تظاهرات دیروز منامه به عنوان بزرگ "گسترش نبرد با آل خلیفه در خیابان های بحرین" خبر داده و کلیک روزنامه جمهوری اسلامی هم در سرمقاله خود دو وضعیت پیش روی پادشاه اردن قرار داده نوشته وی یا باید انتخابات را با همین وضع و بدون حضور مخالفان برگزار کند که در آن صورت باید منتظر عواقب بسیار خطرناک آن باشد چرا که گروه‌های مخالف تهدید کرده‌اند زنجیره‌ای از تظاهرات هر روزه را تا رسیدن به اهداف خود به راه خواهند انداخت. گزینه دوم برای شاه این است که از بخشی از قدرت خود صرفنظر کند و عملاً به صورت واقعی مخالفان را در قدرت شرکت دهد که این گزینه نیز با مشکلات مربوط به خود مواجه است چرا که ارتش اردن به شدت مخالف شرکت مخالفان به ویژه اسلام گرایان در قدرت است.

این روزنامه اظهار نظر کرده شکل کنونی تحولات اردن کاملاً به ماه‌های پایانی عمر حاکمان دیکتاتور مصر، یمن، لیبی و تونس شبیه شده است. در این میان، آنچنانکه منابع غربی گزارش داده‌اند ارتش و دستگاه امنیتی اردن اصرار دارند وضعیت فوق‌العاده اعلام وحکومت نظامی تشکیل شود تا از وخیم‌تر شدن اوضاع پیشگیری گردد ولی شخص شاه تاکنون زیر بار این راه حل به دلیل خطرناک بودن آن نرفته است. .

روزنامه جمهوری اسلامی سپس به نقش گروه اخوان المسلمین در تحولات کشورهای عربی در دو سال اخیر پرداخته و نوشته با توجه به این که این گروه بعد از رسیدن به حکومت و قدرت چرخش غیرمنتظره‌ای داشته که زمینه را برای ایجاد زاویه میان این گروه و انقلابیون جهان عرب فراهم ساخته باید دید حالا سرنوشت انقلاب‌های آینده این منطقه به کجا خواهد انجامید؟ و آیا همین چرخش عاملی برای سرد شدن تنور این انقلاب‌ها و در نتیجه، نجات حکومت اردن نخواهد شد؟

کتاب مرد

جعفر سید در مقاله ای ادبی در کلیک اعتماد نوشته آنچنان سرگرم تهیه نان و پنیر روز و شش و بش زندگی شده‌ایم که هیچ نمی‌پرسیم مدتی است از بال پرواز خبری نیست و کسی نمی‌داند که این سفینه سکینه به گل نشسته است! در حالی که اکنون با توجه به بازی ارز و دلار، کاغذفروشان در چند ماه به سود چندین ساله رسیده‌اند. در حالی که جای کاغذ در انبار ثابت است، هر ساعت قیمت دلار را می‌پرسند و با ماشین‌حساب قیمت جدید اعلام می‌کنند!

نویسنده با تاکید بر این که می‌توان گفت به غیر از کتاب‌های کمک‌آموزشی و کتاب‌های دولتی، سایر کتاب‌های عمومی تولیدشان به صفر نزدیک شده نوشته است حتی بسیاری از ناشران بزرگ حفظ آبرو می‌کنند و در موسسات تکثیر دیده‌ام که شمارگان کتاب‌های آنان به ۱۰۰ یا ۱۵۰ جلد رسیده است و این یک فاجعه بزرگ فرهنگی است. در حالی که نهادهای دولتی به نام فرهنگ عده‌یی از ناشران اعوان و انصار خود را چاق و چاق‌تر کرده‌اند و شادابی و نشاط جامعه می‌میرد.

نویسنده مقاله اعتماد پرسیده اگر صاحب قلم و اندیشه‌ای بخواهد از سر دلسوزی و شناخت درد جامعه، سخنی برای فریادرس، به نیت حل مشکلات بگوید و چاره‌یی بجوید، چه اشکالی دارد؟! این‌گونه نظر، پیشنهاد و انتقاد، بسیار لازم و به صواب است چرا که تک‌صدایی محصول و معمول جوامع کمونیستی است. اسلام هرگز در را به روی روشنگری و حقیقت نبسته است. دلیلش وجود دستورات دین ما نسبت به امر به معروف و نهی از منکر است که البته آن هم شیوه و شرایطی دارد.

تیترهای پنهان

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

- کفاشیان: اعتماد مردم را برمی گردانیم [قرار شد ورزشکاران همه رشته‌ها به جای مسئولان فدراسیون هاشون از مردم عذرخواهی کنن]

- حجه الاسلام ابراهیمی: افراد با تجربه وارد میدان شوند، هاشمی مناسب نیست [منظورم باتجربه‌های دیگه اس]

- اعتراض کوچک‌زاده به طرح استیضاح وزیر ورزش در مجلس [آقا من و حسنیان و رسایی چندساله که میگیم، مجلس جای اینکارها نیست]

- وعده وزیر اقتصاد برای کاهش نرخ ارز تا چند روز آینده [ ولی تعداد این «چند روزآینده» فعلا معلوم نیست]

کارتون روز

کارتون محسن ظریفیان، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.