تکذیب اظهارات منتشر شده از مهمان‌‌پرست در مورد قطع رابطه با امارات

به روز شده:  19:47 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391
رامین مهمان‌پرست

تکذیب اظهارات رامین مهمان‌پرست در حالی صورت گرفته که این اظهارات توسط خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران منتشر شده است

خبرگزاری فارس از قول یک "منبع آگاه" در وزارت امور خارجه ایران اظهارات منتشر شده به نقل از رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد امکان قطع رابطه با امارات متحده عربی را تکذیب کرده و بر "حق قانونی این وزارتخانه برای پیگرد حقوقی این تحریف" تاکید کرده است.

این مقام آگاه که نام او ذکر نشده، بدون توضیح بیشتر "تحریف" اظهارات آقای مهمان‌پرست را کاری "غیر حرفه‌ای" دانسته و افزوده است: "انتخاب تیتر نادرست و موضوع عمدی یا سهوی بودن تحریف اظهارات سخنگو و اهداف مدنظر این رسانه‌ها قابل برسی و کاملا سؤال برانگیز است."

این تکذیبیه چند ساعت پس از آن منتشر می شود که خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران از رامین مهمان‌پرست نقل کرده بود: "تداوم و تکرار ادعا‌های بی‌اساس امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی و اساسا هر کشوری که به جای تاکید بر مشترکات، به اختلافات دامن بزند، به طور طبیعی باید تاثیر منفی بر بخش‌های مختلف روابط با ایران بگذارد."

مطابق خبر این خبرگزاری، که در سایر رسانه های ایران نیز نقل شد، سخنگوی وزارت خارجه افزوده بود: "اگر طرح ادعا‌های بی‌اساس ضد ایرانی به حدی برسد که تامین منافع ملی در کاهش یا قطع روابط سیاسی باشد، این اقدام با مشاوره و بر مبنای کاری تخصصی و کارشناسی انجام خواهد شد."

دو روز قبل از انتشار اظهارات رامین مهمان‌پرست در خانه ملت، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی، از جامعه جهانی خواسته بود تا ایران را برای گفت وگو بر سر حاکمیت بر جزایر سه گانه ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ مجاب کند.

امارات متحده عربی اخیرا در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ادعاهایش درباره جزایر سه گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی را تکرار و ایران را به اشغال این جزایر متهم کرد.

"اگر طرح ادعا‌های بی‌اساس ضد ایرانی به حدی برسد که تامین منافع ملی در کاهش یا قطع روابط سیاسی باشد، این اقدام با مشاوره و بر مبنای کاری تخصصی و کارشناسی انجام خواهد شد"

اظهارات منتشر شده از قول آقای مهمان‌پرست که توسط یک "منبع آگاه" تکذیب شده است

پس از دیدار محمود احمدی نژاد از جزیره ابوموسی در بهار سال جاری، فشار این کشور بر ایران بر سر حاکمیت بر جزایر سه گانه به طور کم سابقه‌ای افزایش یافته است.

کمتر از سه ماه پیش، در پی دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با محمد بن زائد آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی در واشنگتن، دو کشور با صدور بیانیه مشترکی خواهان یافتن "راه حلی مسالمت آمیز" برای مناقشه بر سر مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک شدند.

ایالات متحده اعلام کرده که "قویا" از ابتکارعمل امارات متحده عربی برای مذاکره مستقیم با ایران بر سر جزایر سه گانه یا ارجاع این مناقشه به محاکم یا مجامع بین المللی حمایت می کند.

اختلاف امارات متحده عربی و ایران بر سر مالکیت سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی در خلیج فارس، در دو دهه اخیر تنش آفرین بوده است.

ایران جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک واقع در آب های خلیج فارس را بخشی "جدایی ناپذیر" از خاک این کشور می داند و بارها اعلام کرده است که گفت و گو بر سر مالکیت این جزایر را به هیج وجه قابل طرح نمی داند.

مقام های ایران در عین حال می گویند که برای "رفع سوء تفاهم ها" با امارات آمادگی دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.