آیت الله خامنه‌ای: تحریم‎ها علیه ایران وحشیانه است

به روز شده:  13:05 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391

آیت الله علی خامنه ای به خراسان شمالی سفر کرده

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی که به استان خراسان شمالی در شمال شرقی این کشور سفر کرده، اعمال تحریم های گسترده علیه ایران را "غیرمنطقی و وحشیانه" خوانده و گفته وعده کشورهای غربی در کاهش تحریم ها در صورت توقف غنی سازی اورانیوم "دروغ" است.

رهبر جمهوری اسلامی در جمع گروهی از مردم بجنورد در خراسان شمالی گفته که "دشمنان وانمود می‌کنند که اگر ملت ایران از انرژی هسته‌ای صرف نظر کند، تحریم‌ها برداشته می‌شود. دروغ می‌گویند از روی بغضی که دارند تحریم‌ها را انجام می‌دهند."

کشورهای غربی به دنبال خودداری ایران از پذیرش قطعنامه های شورای امنیت و رد تعلیق غنی سازی اورانیوم تحریم هایی را علیه ایران به اجرا درآورده اند.

اخیرا ایالات متحده آمریکا با اشاره به سقوط ارزش ریال و گرانی کم سابقه ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا، گفته بود که در صورت همراهی ایران با خواسته های جامعه جهانی، تحریم های می تواند برداشته شود.

آیت الله علی خامنه ای با اشاره به تحریم های صورت گرفته علیه ایران گفته "ما ۳۳ سال است با این مشکلات طی طریق می کنیم لکن قویتر شدهایم و گیر نمی کنیم. ملت ایران از اینها عبور می کنند."

واکنش آیت الله خامنه ای به اعتراضات در بازار تهران:

دو ساعت، سه ساعت يک عده ای در دو خيابان تهران می آيند و چند سطل زباله را آتش می زنند. آنها (کشورهای غربی) آن طرف دنيا ابراز خوشحال می کنند که شلوغ شد. وضع ما بدتر است يا وضع شما. شما که نزديک به يک سال است که خيابان های کشورهای اروپايی مرتب تظاهرات است. مشکل شما به مراتب پيچيده تر است. اقتصاد شما قفل است. در تهران يک عده ای به نام بازاری وارد خيابان شدند که اغتشاش کنند که فورا بازاری ها اطلاعيه دادند. اينکه هوشياری و وقت شناسی مردم به موقع سراغ آنها بيايد اين با ارزش است. حرف من در فتنه ۸۸ این بود که چند روز بعد از انتخابات به آن عظمت در پی تشنج‌آفرینی آن کسانی که به نام آنها این کارها انجام می‌گرفت باید همان موقع اعلامیه می‌دادند و اعلام بیزاری می‌کردند، این کار را نکردند. اگر این کار را می‌کردند فتنه زودتر ریشه‌کن می‌شد و مسائل بعدی پیش نمی‌آمد.

رهبر جمهوری اسلامی وضعیت کشورش را با ثبات و مناسب دانسته و گفته "مشکل اساسی برای پیشرفت کشور نداریم."

آیت الله خامنه ای با این همه به "مشکل گرانی و بیکاری" اشاره کرده و گفته این دو موضوع "دغدغه مردم" است.

رهبر جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی هم، که به گفته او در وارد کردن فشار به ایران با آمریکا همکاری می کنند، انتقاد کرد.

او گفت: "ملت ما از انگلیس خیلی خاطره بدی دارد و به انگلیس می‌گوییم انگلیس خبیث. لکن دیگر کشورهای اروپایی نه. اما همکاری غیر خردمندانه آنها با آمریکایی ها سبب می شود که خودشان را نزد ملت ایران منفور کنند."

آیت الله خامنه ای گفت که "تحریم برای امروز و دیروز نبوده و نیست البته تحریم ها را زیاد کردند ولی اثر نکرد."

"مقامات مسئولیت پذیر باشند"

برخی از مقام های ایرانی در هفته های اخیر از تاثیر محسوس تحریم ها در وخامت شرایط اقتصادی کشور و معشیت مردم ابراز نگرانی کرده بودند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران اخیرا در یک کنفرانس خبری در تهران با اشاره به وضعیت صندوق ارزی ایران از سایر مقام های حکومتی انتقاد کرده و گفته بود که آنان با اطلاع از وضعیت ارزی ایران، بازهم خواهان تزریق ارز به بازار و کنترل نرخ برابری آن هستند.

آیت الله خامنه ای در سخنان خود در بجنورد به اتهامات متقابل جناح های رقیب در مورد مسئولیت بروز شرایط دشوار اقتصادی ایران اشاره کرد. او گفت که مقامات باید مسئولیت پذیر باشند و "تقصیرها را گردن هم نیاندازند."

آیت‌الله خامنه‌ای: من هم در خطای کنترل جمعیت سهیم هستم

آیت الله علی خامنه ای در جریان اولین سخنرانی خود در سفر به خراسان شمالی از سیاست های کنترل جمعیت در دولت های پیشین ایران هم انتقاد کرد و خود را هم در این سیاست ها که ادامه آن را "خطا" خواند، مقصر دانسته است.

آقای احمدی نژاد یک روز پیش از سخنرانی آیت الله خامنه ای، درباره مشکلات موجود در تامین بودجه برخی از سازمان ها و نهادهای اداری هشدار داده بود.

پیش از او، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم از تاثیر تحریم ها در کاهش بودجه نظامی ایران سخن گفته بود.

سفر آیت الله علی خامنه ای به خراسان شمالی قرار است هشت روز ادامه داشته باشد.

رسانه های دولتی ایران از یک هفته پیش، با انتشار خبرهایی درباره استان خراسان شمالی و "اشتیاق مردم خراسان شمالی" برای دیدار با رهبر جمهوری اسلامی، از قول استاندار خواستار حضور گسترده مردم در مراسم استقبال از آیت الله خامنه ای شده بودند.

آیت الله خامنه ای لحظاتی پس از ورود به استان خراسان شمالی، در نخستین سخنرانی خود در این سفر، گفت که "جوانان عزیز در خیابان آنچنان تراکمی را ایجاد کرده بودند که من از فشاری که بر این مردم وارد می‌آمد، نگران می‌شدم."

رهبر ایران معمولا در جریان سفر به شهرهای ایران که سالی دو تا سه بار به طور رسمی انجام می شود، درباره مسائل کشور موضع گیری و سخنرانی می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.