مرور روزنامه‌های صبح تهران: چهارشنبه ١٩ مهر

به روز شده:  05:09 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از سخنان رهبران هیات موتلفه علیه محمود احمدی نژاد نوشته و در مقالاتی به گمانه زنی درباره آینده وی پرداخته اند. مقالاتی علیه ترکیه و دولت اسلامگرای آن کشور و ابراز نگرانی از آینده اقتصاد کشور از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که گزارش هائی درباره سقوط هواپیمای حامل هنرپیشگان و فیلمسازان ایرانی در آفریقا، و دستگیری یک میلیاردر معروف را نیز با اهمیت دیده اند.

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

عاقبت احمدی نژاد چه می شود

زهرا ترابی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته سوال از رییس‌جمهور که این روزها در صدر اخبار قرار گرفته دومین تجربه نمایندگان در این رابطه است. اعضای خانه ملت اولین سوال خود را از احمدی‌نژاد در اسفندماه سال گذشته مطرح کردند و در آن زمان طبق آیین‌نامه پیشین مجلس امکان رای‌گیری برای اعلام نظر نمایندگان پس از پاسخ‌های رییس‌جمهور وجود نداشت.

به نوشته این گزارش اما به نظر می‌رسد این بار در صورت به اجرا درآمدنش با سوال قبلی تفاوت‌هایی داشته باشد که جای تامل دارد. اول اینکه بخشی از آیین‌نامه مجلس نسبت به گذشته تغییر کرده و سوال‌کنندگان می‌توانند پس از اظهارنظر رییس‌جمهور در رابطه با آن به سخنرانی بپردازند. علاوه بر این موضوع برخی از امضا‌کنندگان این طرح اعلام کرده‌اند که در صورت راضی نشدن از پاسخ‌های احمدی‌نژاد به سوالاتشان وارد مرحله دیگری می‌شوند که این مرحله دیگر چیزی نیست جز طرح عدم کفایت رییس‌جمهور.

ثمینا رستگاری در مقاله ای در اعتماد نوشته چند ماه تا پایان دوره محمود احمدی‌نژاد بیشتر باقی نمانده و او بیش از هر رییس‌جمهور دیگری در ایران با ریزش یاران پیشینش روبه‌رو بوده است. اگر دوره دوم خاتمی دانشجویان تز عبور از خاتمی را مطرح کردند، دور دوم احمدی‌نژاد این رجل سیاسی اصولگرا هستند که حرف از کنار گذاشتن او می‌زنند. در دوره دوم ریاست‌جمهوری او که همه اصولگرایان از سر اضطرار پشت او ایستادند، دیگر سست شدن رشته پیوند میان آنها عیان شده بود اما اصولگرایان از هراس به قدرت رسیدن اصلاح‌طلبان باز پشت سر او ایستادند.

به نوشته این مقاله احمدی‌نژاد در تمام طول این سال‌ها بی‌تغییر مانده است. او هنوز همان کسی است که وزرای اصولگرایش را تا مرز از رسمیت افتادن کابینه عزل کرد، کسی که ۱۱ روز در خانه‌اش نشست و تمام‌قد در مقابل مجلس ایستاد و آن را در راس امور ندانست. همان کسی که از همان روز اول از نظارت بر عملکرد دولت بیزار بود و تمامی نهادهای نظارتی را مخل کار دولت می‌دانست. احمدی‌نژاد دوره اول صراحتا اعلام کرد که وامدار هیچ حزبی نیست و به هیچ‌کس سهمی نخواهد داد اما اصولگرایان مشفقانه این حرفش را بخشیدند چراکه او تنها کسی بود که می‌توانست آنها را از دوران اصلاحات خلاصی ببخشد.

مقاله اعتماد در نهایت نوشته: بی‌آنکه حافظه تاریخی مردم اهمیتی داشته باشد؟ اکنون آنها از یک طرف از ادامه راه احمدی‌نژاد توسط یارانش هراس دارند و از سوی دیگر از به صحنه آمدن اصلاح‌طلبانی که محبوبیت‌شان بیشتر از گذشته است می‌هراسند. آنها ساده‌انگارانه می‌اندیشند که اصلاح‌طلبان اخراج شده‌اند و برنمی‌گردند. حافظه تاریخی مردم را هم کنار بگذاریم آنها با احمدی‌نژادی طرفند که اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد که همچون یک قهرمان فاصله پاستور تا نارمک را طی کند به همین دلیل بیش از هر زمان دیگری می‌تواند رشته‌های اصولگرایان را پنبه کند.

چرا جدی گرفته نشد

محمدحسین روانبخش در سرمقاله مردم سالاری چند گفته از محمود احمدی نژاد نقل کرده از جمله این که در آذر ۱۳۸۷ گفته اگر به حقوق ملت ایران تجاوز کنند، این ملت با چاقوی زنجان دست و پای آنها را قطع می‌کند. و همان زمان در شورای امنیت علیه ما صادر کردند. من امروز به آنها می‌گویم آنقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌‌دان شما پاره شود. در تیر ماه ۱۳۸۹ به گردهمایی قدرت‌های اقتصادی و تحریم علیه ایران اشاره کرد و گفت: آنقدر تحریم کنید که زیرپایتان علف سبز شود. مرداد همان سال در همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور تا به حال چند تا قطعنامه داده‌اید؟ ۴ تا. آنقدر قطعنامه بدهید که بشود ۴ هزار تا. وی در همین همایش، خطاب به اوباما و سردمداران غرب گفت: «آب را بریزید همان جایی که می‎سوزد»!

این روزنامه اضافه کرده ممکن است کسی بگوید موضوع مذاکره با آمریکا را احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با یک خبرنگار خارجی گفته بود، در حالی که سخنان دیگر در جمع ایرانی‌ها بیان شده بود و به همین دلیل آن ملاحظات در اینها لحاظ نشده بود، اما این عذر بدتر از گناه است‌! واقعا آیا مخاطب واقعی مقامی‌چون رئیس‌جمهور فقط کسانی هستند که به صورت فیزیکی روبروی او قرار گرفته‌اند؟ در واقع تفاوتی میان گفتگوی احمدی‌نژاد با یک خبرنگار خارجی و سخن گفتنش در یک سفر استانی نیست و هر دو در عصر ارتباطات مخابره و منتشر می‌شود.

به نوشته مردم سالاری جمع این گفته‌های سابق و جدید احمدی‌نژاد باعث می‌شود که آنچه وی درباره علت طرح موضوع مذاکره با آمریکا گفته است، چندان چنگی به دل نمی‌زند و دغدغه‌ها را منتفی نمی‌کند، دقیقا به همین دلیل هم بود که حرف‌های مکرر احمدی‌نژاد در سفر آخرش به نیویورک درباره مذاکره، از آن طرف هم منجر به هیچ عکس‌العملی نشد‌! احتمالا شاعر هم روزگاری به این وضعیت دچار شده بوده که گفته است : نه در غربت دلم شاد و نه رویی در وطن دارم !

طرح ۱۵۰ ساله برای مقابله با متخاصمان

جوان در تیتر یک خود از "طرح تحریم نفتی متخاصمان برای ۱۵۰ سال آینده" خبر داده و از قول میرکاظمی رییس کمیسیون انرژی مجلس نوشته طرحی در دست تهیه است برای ۱۵۰ سال که بر اساس آن رزوی که آمریکا بر سر انرژی با اروپا جنگ کند، مفهومش روشن خواهد شد.

جوان نوشته بر اساس این طرح در آن روز ایران به کسانی که متخاصم هستند و از جمله کسانی که امروز در تحریم نفتی ایران شرکت دارند نفت نخواهد داد .

روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران اضافه کرده اظهارات میرکاظمی در شرایطی که کشور درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی و فرهنگی با غرب است و بسیاری از مسئولان و سیاستمداران مشغول واکنش های انفعالی هس در برابر مشکلات ناشی از تحریم هستند یک اقدام افتخارآمیز و شجاعانه و آینده ساز است که نوید می دهد در صورت مطالعه دقیق و اجرای درست آن اهمیتی تاریخ ساز خواهد داشت چرا که فقط ایران قادر است تا ۱۵۰ سال آینده به جهان نفت بفروشد نه عربستان نه روسیه .

دود این وضعیت به چشم که می رود

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد در تشریح وضعیت فعلی کشور نوشته سیاستگذاران و تصمیم‌گیران اقتصادی باید قدری از چارچوب‌های تئوریک اقتصادی خارج شوند و با وارد شدن در عرصه واقعیت اقتصادی و محدود فرض کردن درآمد خود به یک حقوق متعارف، بعضی روزها با مراجعه به مغازه خرید کنند، تا با تجربه عینی دریابند که قیمت کالایی در عرض چند روز تا صد درصد افزایش یافته است! در این صورت چه احساسی پیدا می‌کنند؟

دستگیری هدایتی میلیاردر از حسین صافی صفحه اول مغرب

دستگیری هدایتی میلیاردر از حسین صافی - صفحه اول مغرب

به نوشته این مقاله اینان باید تجربه کنند که اگر نتوانند لوازم‌التحریر فرزندان‌شان را تهیه کنند، چه احساسی به آن فرزند دست می‌دهد، و چه احساسی خودشان خواهند داشت و این احساس خود را چگونه بروز می‌دهند؟ اگر واقعا از این مسیر گریزی نداریم، حداقل یک بار برای همیشه هم که شده توضیح دهند که مسیر واحد ما این است و گریزی از پذیرش آن نداریم، بلکه مردم خود را آماده استقبال از مشکلات مسیر کنند، نه اینکه هر روز امید داده شود، ولی در عمل خلافش ثابت شود.

مقاله اعتماد در نهایت نوشته تردیدی نیست که تمام تبعات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی این تورم بر جناح حاکم بار خواهد شد و شاید از حیث رقابت سیاسی این وضعیت خوشحال‌کننده باشد ولی باید گفت اثرات سوء تورم کلیت جامعه را دچار بحران و مشکل می‌کند، و ته‌مانده سرمایه‌های اخلاقی و اجتماعی و سیاسی موجود را مستهلک و نابود می‌کند و ایمنی جامعه را چون بیماری ایدز از میان می‌برد. بنابر این به جای پرداختن بیهوده و بی‌ثمر به تعدادی دلال ارز در چهارراه استانبول، باید نوعی بازنگری اساسی در اداره امور را در دستور کار قرار داد که هر لحظه تاخیر در این کار، جز ضرر حاصل دیگری ندارد.

مردم و خودکشی دلالان ارز

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته اگرچه در حرف، مسئولان اقتصاد کشور از نظارت کامل و بی عیب و نقص خود در توزیع ارز‌های دولتی سه گانه و ارائه به بازرگانان واقعی سخن می‌گویند اما هنوز چند صباحی نگذشته که چشمه‌هایی از سواستفاده و رانت خواری برخی نورچشمی‌ها از بازار مکاره ارز چند نرخی خبری در رسانه‌ها درج می‌شود. «رانت ارزی ۲۰ هزار میلیارد تومانی»،« وارادت ۴ میلیون دلار عروسک چینی با استفاده از ارز ۱۲۲۶ تومانی» و «واردات میلیون‌ها دلار خودروهای لوکس با ارز مرجع » و شایعه «ورود چند میلیارد دلار سرمایه یک بانک به بازار ارز» تنها فقط بخشی از اظهار نظرهای رسمی و نیمه رسمی در خصوص هجوم رانت خوارانِ میلیاردی به بازار ارز است.

به نوشته این مقاله در شرایطی که حداقل بیش از نیمی از افراد جامعه در اثر بحران ارزی اخیر قادر به تامین حداقل‌های زندگی خود نیستند،برای شهروندان، بسیارعصبی کننده و غیر تحمل است وقتی بشنوند کسی یا کسانی سهم خانوارهای ایرانی از غذا و دارو و سایر اولویت‌های کالایی را صرف سود اندوزی خود با ورود عروسک و خودرو و چه و چه نموده است. به اعتقاد بسیاری از اقتصاددانان و دست اندرکاران بازار، رانت‌های میلیاردی که عده ای معدود از شرایط پیش آمده برای اقتصاد و ارز در کشور نصیب می‌برند علاوه بر سرقت از سهم معاش تک تک اعضای جامعه نقشی تصاعدی نیز در افزایش قیمت ارز و سکه و طلا دارند که با کنار هم قراردادن این عوارض چند گانه می‌توان ابعاد مهلک این مفسده را بر زندگی ۷۵ میلیون ایرانی تجسم نمود.

مردم هنوز در چادر و در انتظار دولت در مناطق زلزله زده، مردم سالاری

مردم هنوز در چادر و در انتظار دولت در مناطق زلزله زده - مردم‌سالاری

ابتکار در نهایت نوشته حتی اگر فرض کنیم که دولت چاره ای جز چهار نرخی کردن ارز نداشت، که داشت، باز هم نه گناه شبه تاجران رانت خوار و نه گناه آنان که در سطوح مختلف دولتی و مراکز عرضه ارزهای مختلف فرصت را در اختیار رانت خواران قرار می‌دهند، قابل بخشایش و اغماض نیست.

جوان در گزارشی خبر داده یکی از دلالانی که به طمع سودهای چند میلیاردی یک میلیون و پانصد هزار قطعه سکه خریده بود زیر فشار روانی ناشی از ویران شدن کاخ آرزوهایش خودکشی کرده است.

در گزارش این روزنامه نامی از آن دلال برده نشده و در انتهایش آمده شاید سرنوشت همه دلالان سکه و ارز به مرگ ختم نشود اما با اهتمامی که در مسئولین برای برخورد با این اخلال گران است به طور حتم همه این افراد دیر یا زود در دامی که خود پهن کرده اند گرفتار می شوند.

پارازیت بد نیست

جهان صنعت در ستون طنز خود جمله ای از محمد اصفهانی خواننده که خود پزشک است نقل کرده که پارازیت‌ها روی سلامتی مردم تاثیر منفی دارد و سرطان‌زاست.

این روزنامه افزوده: باید به ایشان پاسخ داد؛ این دلیل نمی‌شود! درست است که بسیاری از سالمندان امروز ماهواره نگاه نمی‌کنند اما همین والدین فرزندانی را تربیت کرده‌اند که صبح تا شب پای ماهواره می‌نشینند و تهاجم فرهنگی را با آغوش باز پذیرفته‌اند! به خاطر تربیت چنین فرزندانی روی آنها نیز باید پارازیت ریخته شود تا تاوان اینچنین تربیتی را بپردازند اگر همین سالمندان فرزندان خود را طوری تربیت می‌کردند که فقط صدا و سیمای خودمان (منظور از صدا و سیمای خودمان، صدا و سیمای آقای ضرغامی است) را نگاه می‌کردند، امروز روی سر و صورتشان پارازیت پاشیده نمی‌شد!آقای اصفهانی! شما هم خیلی سیاه‌نمایی نکنید. پارازیت‌ها فقط روی شبکه‌های سیاسی هستند و ذره‌ای پارازیت روی شبکه‌های موسیقی وجود ندارد و برنامه‌های موسیقی ماهواره روی جهت آستارا۴ و سایروس با وضوح و شفافیت کامل در حال اطلاع‌رسانی و خدمت به مردم هستند.!

در پایان طنز جهان صنعت آمده: گرانی، سوانح جاده‌ای، گرانی، سقوط هواپیما، گرانی، بیکاری، گرانی، ترافیک، گرانی، آلودگی هوا، گرانی، هزینه‌های درمان، گرانی، استرس‌های روزانه و گرانی مسایلی هستند که مردم آنها را دوست دارند و با آغوش باز آنها را می‌پذیرند و همه در کنار هم هستیم.

کارتون روز

کار یحیی تدین، مغرب

کار یحیی تدین - مغرب

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.