طرح سوال از احمدی‌نژاد در انتظار بررسی در مجلس

به روز شده:  17:12 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391
احمدی نژاد

ظاهرا طرح سوال از آقای احمدی نژاد در "آخرین لحظات" جلسه علنی امروز تحویل نایب رئیس مجلس شده، هرچند این کار هنوز به معنی "تحویل رسمی" این طرح به هیات رئیسه نیست

در حالی که تعدادی از نمایندگان مجلس ایران از تحویل طرح سوال از رئیس‌جمهور به محمدرضا باهنر، نایب‌رئیس دوم مجلس خبر داده اند، سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفته که چنین طرحی "رسما" دریافت نشده است.

عبدالرضا مصری امروز چهارشنبه ۱۹ مهر (۱۰ اکتبر) در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران افزوده است: "هنوز هیچ طرحی مبنی بر سوال یا استیضاح رئیس جمهور به هیات رئیسه مجلس ارائه نشده است."

لطف‌الله فروزنده، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور هم با ذکر اینکه طرح "اعلام وصول نشده"، "فضای عمومی مجلس" را برای طرح سوال از رئیس‌جمهور مناسب ندانسته است.

این در حالی است که به گزارش خانه ملت، رمضان شجاعی کیاسری، سخنگوی فراکسیون "رهروان ولایت"، فراکسیون اکثریت مجلس، از امضای طرح سوال از رئیس جمهور توسط بیش از ۱۰۰ نماینده خبر داده و تاکید کرده که این طرح "آماده تقدیم به هیات رئیسه مجلس جهت اعلام وصول است".

در همین ارتباط سایت خبرآنلاین، نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس، از تقدیم طرح سوال از رئیس جمهور با ۱۰۲ امضا به آقای باهنر خبر داده که اداره جلسه امروز مجلس را بر عهده داشته است.

محمد دامادی نماینده ساری و علی ایرانپور نماینده مبارکه نیز در گفتگوهایی جداگانه با خبرگزاری های فارس و مهر، تقدیم طرح سوال از رئیس جمهور با ۱۰۲ امضا به محمدرضا باهنر را تایید کرده اند. آقای ایرانمهر گفته است که این طرح در "آخرین لحظات" جلسه علنی امروز تحویل محمدرضا باهنر شده و احتمالا در جلسه بعدی مجلس که یکشنبه ۲۳ مهر برگزار می شود، توسط هیات رئیسه "اعلام وصول" خواهد شد.

"طرح سوال از رئیس جمهور اعلام وصول خواهد شد مگر اینکه عاملی مثل نارضایتی مقام معظم رهبری مانع از اعلام وصول شدن طرح شود."

اظهارات دو روز پیش منصور حقیقت‌پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس

نماینده مبارکه موضوعات مطرح شده در طرح سوال از رئیس جمهور را "نوسانات بازار ارز ، عملکرد نامناسب بانک مرکزی، گرانی های اخیر و مشکلات اقتصادی" دانسته است.

وی همچنین از امضای بیانیه ای با ۱۷۰ امضا در انتقاد از اظهارات رئیس جمهور در نشست خبری هفته پیش خبر داده که به گفته وی امروز تحویل هیات رئیسه مجلس شده و به گفته او، قرار است در جلسه علنی یکشنبه ۲۳ مهر قرائت شود.

آقای ایرانپور گفته است که نمایندگان در این بیانیه از رئیس جمهور تقاضا کرده اند "فضای آرامش و تعامل را در کشور بیشتر کند" و از دستورات آیت الله خامنه ای "تبعیت بیشتری داشته باشد".

آقای احمدی نژاد در نشست خبری هفته گذشته خود گفت که دولت در افزایش بی سابقه قیمت ارز در ایران تقصیری ندارد و رسانه ها و دستگاه های دیگر حکومتی مقصر این وضعیت هستند. او همچنین برخی از نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد.

در پی این مصاحبه، برخی رسانه های ایران گزارش کردند که تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس جمهور افزایش یافته است و موسی الرضا ثروتی یکی از امضا کنندگان گفت: "این بار مجلس در سوال از رئیس جمهور جدی است."

وی افزود "وقتی رئیس جمهور حرمت خود و نماینده ها را نگه نمی دارد، باید به زبان خودش با او صحبت کرد" و حتی مدعی شد که عده ای از نمایندگان مجلس در فکر پیگیری طرح "عدم کفایت سیاسی" رئیس جمهور هستند.

"نماینده مبارکه، از امضای بیانیه ای با ۱۷۰ امضا در انتقاد از اظهارات رئیس جمهور در نشست خبری هفته پیش خبر داده که به گفته وی امروز تحویل هیات رئیسه شده است"

این اظهارات در شرایطی انجام شده که بسیاری از ناظران، هر گونه برخورد شدید نمایندگان مجلس با رئیس جمهور را بدون صلاحدید رهبر جمهوری اسلامی غیرممکن می دانند.

در همین ارتباط، دو روز پیش منصور حقیقت‌پور نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: "طرح سوال از رئیس جمهور اعلام وصول خواهد شد مگر اینکه عاملی مثل نارضایتی مقام معظم رهبری مانع از اعلام وصول شدن طرح شود."

نحوه رسیدگی به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور

رئیس دولت دهم، در اسفند ماه گذشته و در دوره قبلی مجلس هم برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس احضار شد ولی شیوه پاسخگویی او اعتراض بسیاری از نمایندگان را برانگیخت.

نمایندگان معترض معتقد بودند که آقای احمدی نژاد از پاسخگویی جدی به سوالات آنها خودداری کرده و در اظهارات خود در مجلس، به پرسش کنندگان توهین کرده است.

بر اساس آئین نامه داخلی سابق مجلس، نمایندگان نمی توانستند پس از پاسخ رئیس جمهور به سوالات نمایندگان، اقدام به پاسخگویی متقابل به او در همان جلسه کرده یا در مورد اینکه قانع شده اند یا نه رأی گیری کنند.

ولی در پی اصلاح آیین نامه مجلس در اردیبهشت ماه گذشته، پس از پاسخ رئیس جمهور به هر سوال، در مورد آن رای گیری می شود و در صورتی که دست کم دو سوم نمایندگان از جواب رئیس دولت متقاعد نشده باشند، موضوع سوال برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می شود. همچنین، نمایندگان فرصت خواهند داشت تا در پی پاسخ رئیس دولت، متقابلا به وی جواب بدهند.

"در پی اصلاح آیین نامه مجلس، پس از پاسخ رئیس جمهور به هر سوال، در مورد آن رای گیری می شود و در صورتی که دست کم دو سوم نمایندگان از جواب رئیس دولت متقاعد نشده باشند، موضوع سوال برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می شود"

در صورتی که هیات رئیسه مجلس رسما دریافت سوال نمایندگان از رئیس جمهور را اعلام وصول کند، این سوال باید از طرف هیات رئیسه به کمیسیون مرتبط ارائه شود. پس از ارائه سوالات، رئیس‌جمهور یا نمایندگان او یک هفته وقت خواهند داشت که برای پاسخگویی در کمیسیون حضور بیابند و سپس، کمیسیون بایستی طی یک هفته نظر خود را درباره این توضیحات اعلام کند.

به دنبال اعلام نظر کمیسیون، نمایندگان سوال کننده باید تصمیم بگیرند که از پاسخ‌های دولت قانع شده اند یا نه و چنانچه حداقل ۷۳ نفر از سوال کنندگان از این پاسخ‌ها قانع نشده باشند، رئیس جمهور باید ظرف یک ماه برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.