هشدار وزیر بهداشت نسبت به سرما و حیوان‌گزیدگی در مناطق زلزله‌زده

به روز شده:  13:22 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391
زلزله زدگان آذربایجان شرقی

با رسیدن فصل سرما در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی، زلزله‌زدگان در شرایط سخت‌تری بسر می‌برند

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران امروز، پنج شنبه ۲۰ مهرماه، در بازدید از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی گفته است: "سرمای محیط و حتی مشکلات ناشی از حیوان گزیدگی و حیوانات اهلی رها در این منطقه، افراد را تهدید می‌کند."

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر بهداشت همچنین گفته حدود ۱۱۵ مرکز بهداشتی درمانی نیز در زلزله اخیر یا تخریب شده‌اند یا نیازمند بازسازی هستند که لازم است هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسند.

به گفته خانم دستجردی مردم منطقه ورزقان نیز در این دیدار با انتقاد از وضعیتشان، خواستار رسیدگی مناسب به مشکلاتشان شده‌اند.

بحث سرمای مناطق زلزله زده در حالی مطرح شده است که کارشناسان پس از وقوع زلزله در منطقه ورزقان و هریس نسبت به وضعیت کوهستانی این مناطق و سرمای هوا هشدار داده بودند و تنها راهکار را رسیدگی سریع به مردم این منطقه عنوان کرده بودند.

اما همچنان تعداد بسیار زیادی از زلزله زدگان در چادر به سر می‌برند. روز گذشته (چهارشنبه ۱۹ مهرماه) در پی وقوع آتش‌سوزی در چادرهای زلزله زدگان در روستای "قراجا" در شهرستان هریس، ۲۴ چادر دستخوش حریق شد و یک زن ۷۰ ساله بر اثر سوختگی شدید درگذشت.

در روستای "قراجا" حدود ۳۰۰ خانوار و مجموعا ۱۱۰۰ نفر زندگی می کنند. در جریان زلزله ۲۱ مرداد، ۷۰ درصد خانه‌های این روستا تخریب و ۱۰ نفر از ساکنان آن جان باخته بودند.

پس از زمین‌لرزه‌ دو ماه پیش در آذربایجان شرقی، مقامات رسمی ایران اعلام کردند که یک هزار و ۱۰ روستا آسیب دیدند که از این میان۲۰ روستا به طور کامل و ۱۳۰ روستا بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند.

این زلزله بیش از سیصد نفر کشته و حدود پنج هزار نفر زخمی بر جای گذاشت و هزاران نفر از مردم این منطقه بی خانمان شدند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.