خودداری دو شرکت بیمه از ارائه خدمات به نفتکش‌های ذخیره‌کننده نفت ایران

به روز شده:  17:06 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391
نفتکش

نفتکش ها به طور معمول به دلیل خطراتی چون نشت نفت به دریاها، تا سطح یک میلیارد دلار بیمه می شوند

دو شرکت اروپایی ارائه خدمات بیمه به نفتکش‌های خارجی که نفت ایران را ذخیره می‌کردند، متوقف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نفتکش ها به شرکتی هنگ‌کنگی متعلق است. تحریم های اتحادیه اروپا بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران را منع می‌کند و این اولین بار است که نفتکش‌های ذخیره کننده هم از خدمات بیمه محروم می شوند.

خبرگزاری رویترز می گوید مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد شرکت بیمه "نورث" که مقر آن در بریتانیا است، به همراه شرکت بیمه "گارد" نروژ، که دومین شرکت بیمه دریایی بزرگ در سطح جهان به شمار می‌رود، از شهریور ماه، به نفتکش‌های شرکت هنگ‌کنگی "تایتان" که محموله‌های نفتی ایران را انبار می کردند، دیگر خدمات بیمه ای ارائه نمی دهد.

از اول ژوئیه ۲۰۱۲ (یازدهم تیر ۱۳۹۱) شرکت‌های اروپایی از بیمه کردن هر نفتکشی که نفت ایران را به هر جایی از جهان ببرد، منع شده‌اند. مطابق مقررات دریایی، مقام‌های بنادر به نفتکش‌های فاقد بیمه اجازه ورود و تخلیه نفت را نمی‌دهند.

حدود ۹۵ درصد شرکت‌های تخصصی بیمه‌های مربوط به نفتکش‌ها در اروپا و عمدتا در لندن مستقر هستند و با تحریم های اتحادیه اروپا دیگر نمی توانند همانند گذشته نفتکش های حامل نفت ایران را بیمه کنند.

نفتکش ها به طور معمول به دلیل خطراتی چون نشت نفت به دریاها، تا سطح یک میلیارد دلار بیمه می شوند.

اجرایی شدن تحریم نفتی ایران علاوه بر قطع فروش نفت به اروپاییان، به دلیل منع پوشش بیمه ای، مشکلاتی را نیز برای صادرات نفت ایران به سایر کشورها ایجاد کرده است.

صادرات نفت ایران تا پیش از اعمال تحریم ها حدود دو و نیم میلیون بشکه در روز بود. براساس برآوردهای انجام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی در حال حاضر این میزان به یک و نیم میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.