'خاتمی اولویت فراکسیون اقلیت مجلس برای انتخابات است'

به روز شده:  15:09 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391
خاتمی

محمد خاتمی گفته است: "شرکت در انتخابات حق است و تلاش می کنیم این حق از کسی سلب نشود"

محمدرضا خباز، عضو فراکسیون اقلیت مجلس ایران می‌گوید که اولویت اصلی این فراکسیون برای انتخابات آینده ریاست جمهوری، محمد خاتمی است.

محمدرضا خباز روز جمعه، ۲۱ مهر، در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری مهر گفت: "یکی از پیشنهادات و درخواست های ما از محمد خاتمی این است که وارد عرصه رقابتهای انتخاباتی شود؛ اما وی تاکنون هیچ تصمیمی در این خصوص نگرفته است."

آقای خباز همچنین گفته است که منظور از "انتخابات آزاد" که آقای خاتمی آن را کلید واژه اصلی انتخابات عنوان کرده، این است که "همه امکانات کشور به پای یک نفر ریخته نشود و کاندیداها نسبت به یکدیگر رجحان و برتری نداشته باشند."

این در حالی است که محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، با ابراز تمایل تلویحی نسبت به حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده ریاست جمهوری، درباره صدور اجازه شرکت به آنها در رقابت های انتخاباتی تردید کرده است.

رئیس جمهور سابق ایران در شهریور ماه گذشته ضمن اشاره به شرایط ایران بعد از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفت که "شرکت در انتخابات حق است و تلاش می کنیم این حق از کسی سلب نشود."

آقای خاتمی گفته بود "انتخابات مساله بسیار مهمی است . . . اما مشکلاتی که هنوز وجود دارد و افراد زیادی زندانی یا با محدودیت‏هایی مواجه شدند به دلیل انتخابات قبلی است."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای انتخاب جانشین محمود احمدی نژاد قرار است روز ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود.

برخی از چهره های سیاسی و امنیتی حکومتی در ماه های اخیر گفته اند که بخشی از اصلاح طلبان که در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری فعالیت نداشته اند، و با رهبران مخالف دولت مرزبندی دارند، می توانند در انتخابات شرکت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.