ایران: گزارش احمد شهید مغرضانه و کاملا سیاسی است

به روز شده:  18:08 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

وزارت امور خارجه ایران: به پیش‌نویس گزارش احمد شهید پاسخ مشروح و رسمی داده‌ایم

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به مندرجات تازه‌ترین گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که در تهیه این گزارش "نه تنها اصول اولیه بر حسب مقررات و رویه‌های بین‌المللی رعایت نشده، بلکه محتوای گزارش هم حاوی مطالب تکراری و مغرضانه بوده و کاملا سیاسی است."

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است که تازه‌ترین گزارش آقای شهید "حاوی ادعاهای تکراری است که بارها به آن پاسخ داده شده است."

در این گزارش که روز پنجشنبه، ۱۱ اکتبر، منتشر شد، موارد نقض حقوق‌بشر در ایران نگران‌کننده ارزیابی شده و آمده است که بررسی‌هایی که برای تهیه این گزارش انجام شده‌اند، نشانگر نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در این گزارش از ایران خواست تا مانع تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی و قومی شود و از آزادی تشکل و بیان حمایت کند.

اعلام شده که طبق پروتکل سازمان ملل متحد، آقای شهید پیش از نهایی کردن گزارش خود، یک نسخه از آن را به نمایندگان ایران داده است تا پاسخ آنها را دریافت کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران نیز آمده است که ایران پاسخی مشروح و رسمی به پیش‌نویس گزارش آقای شهید ارائه کرده است.

وزارت امور خارجه ایران اضافه کرده است: مساله "سیاسی و مغرضانه" بودن گزارش احمد شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و "تخطی وی از آیین‌نامه شورای حقوق بشر" در پاسخ ایران به پیش‌نویس گزارش و نیز به دبیرکل سازمان ملل متحد در زمان حضورش در ایران اعلام شده است.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هفته اول شهریور امسال، برای شرکت در اجلاس عدم‌تعهد به تهران رفته بود.

در تازه‌ترین گزارش آقای شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، با اشاره به توضیحات مقامات رسمی این کشور درباره تضمین حقوق تمام ایرانیان در چارچوب قانون اساسی و نیز ممنوعیت هر گونه خشونت علیه زندانیان آمده است که وجود سازکارهایی برای رعایت حقوق‌بشر در ایران، "به معنای بی‌اعتبار بودن اظهارات ۲۲۱ نفری که او در فاصله نوامبر ۲۰۱۱ میلادی تا ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی با آنها گفت‌وگو کرده، نیست."

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران، منابعی که آقای شهید برای تهیه گزارشش از آنها استفاده کرده است، "گروه‌های معاند و مخالف نظام (ایران)" خوانده شده و آمده است که حاصل استفاده از چنین منابعی "گزارشی تصنعی و به دور از واقعیات جامعه ایران" بوده است.

در این بیانیه تاکید شده است که ادعاهای آقای شهید "فاقد سندیت و وجاهت لازم حقوقی و قانونی است."

وزارت امور خارجه ایران اضافه کرده است: احمد شهید در گزارش خود از درج و استناد به پاسخ‌های ایران خودداری کرده و از رعایت بی‌طرفی که لازمه کار وی است، خارج شده است.

گفته شده که قرار است آقای شهید تازه‌ترین گزارش خود را در نشست کمیته مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز ۲۴ اکتبر ارائه کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.