مهمانپرست: ایران آماده نشان دادن انعطاف در زمینه هسته‌ای است

به روز شده:  14:46 گرينويچ - شنبه 13 اکتبر 2012 - 22 مهر 1391

آقای مهمانپرست از اعلام آمادگی کشورش برای مذاکره بر سر تعلیق غنی‌سازی خبر داد

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اعلام آمادگی ایران برای نشان دادن انعطاف در زمینه هسته‌ای، گفته است چنانچه تامین سوخت ۲۰ درصدی رآکتور تحقیقاتی تهران تضمین شود، ایران حاضر است درباره تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، آقای مهمانپرست روز جمعه ۲۱ مهر ماه (۱۲ اکتبر) در دهمین نشست رسانه‌ای اوراسیا در آستانه، پایتخت قزاقستان گفت: "در قبال اقدامات ایران برای رفع نگرانی مدعیان، باید طرف مقابل اقداماتی انجام دهد تا حقوق هسته ای و غنی سازی در جهت اهداف صلح آمیز ایران، به طور کامل به رسمیت شناخته شود."

او همچنین گفت: "در مذاکراتی که با گروه ۱+۵ داشتیم، اعلام آمادگی کردیم که گام به گام و در چارچوب مورد توافق طرفین همه نگرانی هایی که مطرح می شود را حل کنیم."

سخنان آقای مهمانپرست در حالی مطرح شده است که پیش‌تر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد ایران انتشار خبرهایی درباره ارائه طرحی برای حل و فصل اختلاف‌نظرها در مذاکرات هسته‌ای را تکذیب کرده بود.

او گفته بود: "هیچ‌گونه پیشنهاد جدیدی خارج از چارچوب مذاکرات ۱+۵ در اجلاس اخیر سازمان ملل متحد مطرح نشده است و ادعای برخی رسانه‌های آمریکایی در این رابطه بی‌اساس است."

روزنامه نیویورک‌تایمز به تازگی با انتشار کلیک گزارشی، از ارائه پیشنهادی از سوی ایران خبر داد و نوشت که با وجود تاکید پیشین مقامات ایران بر غیرقابل مذاکره بودن حق این کشور در غنی‌سازی اورانیوم، در طرح پیشنهادی جدید به احتمال توقف روند غنی‌سازی اورانیوم اشاره شده است.

گروه ۱+۵ از ایران خواسته غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد را متوقف و ذخایر اورانیوم غنی‌شده در سطح بالاتر از ۵ درصد را به کشوری ثالث منتقل کند.

ایران می‌گوید عضویت در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، حق این کشور را برای غنی سازی اورانیوم تضمین می‌کند.

گروه پنج بعلاوه یک شامل کشورهای عضو دایم شورای امنیت (چین، روسیه، آمریکا، بریتانیا و فرانسه) به همراه آلمان، سرگرم گفت و گو بر سر برنامه های اتمی ایران هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.