طرح سوال از احمدی‌نژاد به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سپرده شد

به روز شده:  11:27 گرينويچ - شنبه 13 اکتبر 2012 - 22 مهر 1391

حضور پیشین آقای احمدی‌نژاد در مجلس برای نمایندگان چندان قانع‌کننده نبود

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، به خبرگزاری مهر گفته که هیات رئیسه مجلس کمیسیون برنامه و بودجه را به عنوان کمیسیون اصلی رسیدگی به طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور، تعیین کرده است.

اگر پس از توضیحات نماینده رییس جمهور در کمیسیون نمایندگان قانع نشوند، سوال در صحن علنی و با حضور خود آقای احمدی‌نژاد مطرح خواهد شد.

هفته گذشته ۱۰۲ نفر از نمایندگان مجلس ایران طرح سوال از رییس جمهور را تحویل هیات رئیسه دادند.

نمایندگان در سوال خود از عملکرد اقتصادی دولت آقای احمدی‌نژاد، به خصوص در مدیریت بحران ارزی، انتقاد کرده‌اند. آنان با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد می‌گوید مسئولیت پاسخگویی درباره امور ارزی قانونا متوجه او نیست و رییس بانک مرکزی هم برای ارائه توضیحات در مجلس حاضر نمی‌شود، از آقای احمدی‌نژاد خواسته‌اند "درباره علل تعلل دولت در خصوص تنظیم بازار ارز" توضیح بدهد.

نمایندگان در سوال خود از تخصیص ارز دولتی به واردات اتومبیل‌های خارجی و همچنین از واردات گندم و در عین حال عدم تعیین قیمت مناسب برای خرید گندم از کشاورزان داخلی انتقاد کرده‌اند.

آنان گفته‌اند که مطابق آمار گمرک ایران در شش ماهه اول امسال ۱۵۷۰۰ اتومبیل خارجی با ارز دولتی وارد ایران شده است.

زهره طبیب‌زاده، نماینده مجلس، به خبرگزاری فارس گفته که سال گذشته هم ۴۰ هزار اتومبیل لوکس به ایران وارد شده است. به گفته او، ارزش این واردات حدود ۷۱۶ میلیون دلار بوده و امسال هم ۲۶۵ میلیون دلار با نرخ دولتی "برای واردات ماشین‌هایی مثل پورشه و بنز و امثال آن مصرف شده است."

روح‌الله حسینیان، دیگر نماینده مجلس هم در انتقاد مشابهی گفته است: "لزومی ندارد ارز ما با ولنگاری صرف واردات ماشین‌های گران‌قیمتی شود که مانور تجمل‌گرایی را در خیابان‌های جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند."

اظهارات آقای احمدی‌نژاد در نشست خبری دو هفته پیشش در سلب مسئولیت از دولت در زمینه نارسایی‌های اقتصادی کنونی ایران، به روند طرح سوال نمایندگان سرعت بخشید.

گفته‌های او انتقادات شدید نمایندگان مجلس را به دنبال داشت. به طوری که موسی الرضا ثروتی در همین زمینه گفته "وقتی رییس جمهور حرمت خود و نماینده‌ها را نگه نمی‌دارد، باید به زبان خودش با او صحبت کرد" او حتی گفته که عده‌ای از نمایندگان مجلس در فکر پیگیری طرح "عدم کفایت سیاسی" رییس جمهور هستند.

هم‌زمان علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، با اشاره به تنش‌های سیاسی ایران در سال‌های آغازین جنگ با عراق، گفته که "دعواهای داخلی" با سیاستمدارانی چون ابوالحسن بنی‌صدر، رییس‌جمهور وقت، ایران را در جنگ ناموفق کرده بود. اما به گفته او "اقدام به موقع مجلس و امام در عزل بنی‌صدر" شرایط را به نفع نیروهای نظامی ایران تغییر داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.