لاریجانی: مجلس باید اشتباه خود را در عدم نظارت به موقع بر اقتصاد بپذیرد

به روز شده:  11:00 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

رئیس مجلس ایران گفت که بی‌تدبیری مسئولان مشکلات ناشی از تحریم‌ها را افزایش داده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با پذیرش اینکه عملکرد مجلس در نظارت بر اجرای قوانین و جلوگیری از تخلفات اقتصادی ناقص بوده است، از کمیسیون‌های مجلس خواست که با نظارت دقیق این اشتباه را جبران کنند.

آقای لاریجانی روز یکشنبه ۲۳ مهر (۱۴ اکتبر) در جلسه علنی مجلس با اشاره به سخنان اخیر آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران گفت: "نمایندگان مجلس باید بپذیرند که در نظارت به موقع عمل نکرده‌اند و نظارت‌ها باید به نحوی بود که جلوی مشکلات اقتصادی گرفته می‌شد."

او از مرکز پژوهش‌های مجلس خواست تا با تشکیل "اتاق بررسی وضعیت" به کمیسیون‌های مجلس‌ گزارش مستمر بدهد و همه مسئولان را به پاسخگویی وادارد.

آقای لاریجانی همچنین تاکید کرد که مجلس بنای "مچ‌گیری در نظارت" ندارد، اما لازم است کمیسیون‌های مختلف مجلس نظارت قانونی خود را مجدانه انجام دهند.

آقای لاریجانی با اشاره به سخنان اخیر آقای خامنه‌ای مبنی بر اینکه تحریم‌ها مشکلاتی پدید آورده اما برخی بی‌تدبیری‌ها مشکلات را افزایش داده است، گفت : "امروز باید در حمایت از بخش صنعت و کشاورزی با توجه به آسیب‌های وارده اقدامات همه جانبه انجام داد."

رئیس مجلس ایران با اعلام آمادگی مجلس برای همکاری در همه زمینه‌ها، از دولت خواست که با پیشنهاد لوایحی، موضوع کنترل قیمت ارز و نقدینگی، حذف مقررات زائد و حمایت از مواد اولیه برای بخش تولید را مد نظر قرار دهد.

رهبر ایران در جریان دیدار اخیرش از شهرهای استان خراسان شمالی از مسئولین ایران خواست که هر چه می‌توانند به مسال اقتصادی، تولید ملی و مساله اشتغال توجه کنند.

او همچنین گفته بود که همه مسئولان باید به وظایف قانونی خود عمل كنند و با یكدیگر همدل، همراه و همزبان باشند.

آقای خامنه ای گفته بود: "ممکن است اشتباهات و خطاهایی هم وجود داشته باشد ولی همه این اشتباهات قابل جبران هستند."

پیش از این نیز آقای لاریجانی با انتقاد از افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ در ایران گفته بود: " اگر مدیریت صحیح وجود داشت نباید چنین گرانی‌هایی را در کشور مشاهده می‌کردیم".

استیضاح

همزمان با سخنان امروز رئیس مجلس ایران، احتمال استیضاح وزیران کشاورزی و صنعت دولت آقای احمدی نژاد مطرح شده است.

طرح استیضاح صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی ایران امروز با ۳۹ امضا تحویل هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد.

همچنین گزارش هایی مبنی بر امضای طرح استیضاح مهدی غضنفری، وزیر صنعت و تجارت ایران توسط ۶۵ نماینده مجلس منتشر شده است.

یکی از این نمایندگان گفته است که جلسه امروز یکشنبه ۲۳ مهر (۱۴ اکتبر) آقای غضنفری با نمایندگان معترض آنها را قانع نکرده و نمایندگان بر استیضاح او اصرار دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.