درخواست گروهی از نویسندگان ایران برای حل مشکل کاغذ

به روز شده:  19:25 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

نامه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تاکید دارد که روند نشر کتاب به علت گرانی کاغذ مختل شده است

گروهی از اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران با اشاره به گرانی شدید کاغذ در هفته های گذشته، از رئیس بانک مرکزی خواستند که کاغذ را به فهرست کالاهای اساسی مشمول دریافت سهمیه ارزی بازگرداند.

اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در نامه‌ای خطاب به محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، کنار گذاشته شدن کاغذ از فهرست کالاهای مشمول سهمیه ارزی را یکی از عوامل تعیین کننده گرانی آن دانستند.

در این نامه که روز یکشنبه ۲۳ مهرماه (۱۴ اکتبر) منتشر شده، با اشاره به کاهش قابل توجه میزان انتشار کتاب نسبت به سال‌های گذشته آمده است: "اکنون روال عادی نشر کتاب مختل شده و بسیاری از آثاری که نویسندگان به ناشران ارائه می‌دهند به دلیل گرانی کاغذ و نداشتن صرفه اقتصادی پذیرفته نمی‌شود."

بر اساس این نامه در شرایط فعلی حتی چاپ کتاب‌هایی که در نوبت تجدید چاپ قرار گرفته اند نیز امکان‌پذیر نیست.

در بخش دیگری از این نامه آمده که "انتظار می‌رفت با مدیریت صحیح و سرمایه گذاری" در تولید کاغذ داخلی نیازی به واردات آن نباشد، اما در شرایطی که تولید داخلی پاسخگو نیست "نمی‌توان به حمایت‌های ارزی از واردات کاغذ بی‌توجه بود".

در ادامه همچنین تاکید شده: "قابل توجیه نیست که به طور مثال توتون، سیگار برگ، کاغذ سیگار و کاغذ دیواری در فهرست کالاهای مشمول سهمیه ارزی باشد اما از کاغذ تحریر به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه صنعت نشر غفلت شده باشد."

دولت ایران به طور معمول تسهیلات ویژه‌ای را برای واردکنندگان کالای اساسی در نظر می‌گیرد که اختصاص ارز مرجع (به قیمت دولتی) برای واردات، از جمله آنهاست.

اما بانک مرکزی ایران در پی افزایش شدید قیمت ارز در ماه‌های گذشته، اعلام کرد که اختصاص ارز دولتی برای کالاهای وارداتی، اولویت‌بندی می‌شود.

'کاغذ یارانه‌ای برای مطبوعات'

"قابل توجیه نیست که به طور مثال توتون، سیگار برگ، کاغذ سیگار و کاغذ دیواری در فهرست کالاهای مشمول سهمیه ارزی باشد اما از کاغذ تحریر به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه صنعت نشر غفلت شده باشد"

قسمتی از نامه اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

نامه اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در حالی منتشر شده که وزارت ارشاد ایران از توزیع "کاغذ یارانه‌ای" به روزنامه‌های ایران خبر داده است.

محمدرضا احمدی، مدیر عامل موسسه نشرآوران، وابسته به وزارت ارشاد، به خبرگزاری مهر گفت که از روز شنبه ۲۲ مهر ماه (۱۳ اکتبر) حواله دریافت کاغذ به ۴۵ روزنامه سراسری داده شده است.

به گفته آقای احمدی دارندگان این حواله‌ها می‌توانند کاغذ مورد نیاز خود را که تولید کارخانه چوب و کاغذ مازندران است، به قیمت هر کیلو ۱۷۰۰ تومان خریداری کنند.

آقای احمدی افزود که سهمیه هر روزنامه، بر اساس میزانی است که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام می‌کند.

افزایش قیمت ارز و در پی آن افزایش قیمت مواد اولیه از جمله کاغذ، نگرانی‌ شدیدی در میان دست‌اندرکاران صنعت نشر و روزنامه‌های ایران ایجاد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.