دبیر کل مجمع روحانیون: مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات ممکن نیست

به روز شده:  17:52 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391
موسوی خوئینی ها

آقای موسوی خوئینی ها "گزینه های" مطرح شده به عنوان کاندیداهای اصلاح طلب انتخابات آینده را "بازی طرف مقابل" دانسته است

محمد موسوی خوئینی ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز، با تاکید بر اینکه "در شرایط کنونی امکان مشارکت در انتخابات برای اصلاح طلبان و منتقدان فراهم نیست" گفت که "نشانه ای نیز برای برون رفت از این وضعیت دیده نمی شود".

به گزارش سایت انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، آقای موسوی خوئینی ها در دیدار با اعضای این تشکل دانشجویی افزود: "گزینه هایی هم که مطرح می‌شود بیشتر بازی طرف مقابل است و اساس و پایه ای ندارد".

به نظر می رسد اظهارات دبیرکل مجمع روحانیون مبارز در مورد "گزینه هایی" که در ارتباط با انتخابات مطرح می شود، اشاره به افرادی دارد که به عنوان کاندیداهای احتمالی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده، توسط برخی رسانه ها و به ویژه سایت های محافظه کار مطرح شده اند.

این اظهارات یک ماه پس از آن صورت می گیرد که محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران و رئیس شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، گفته بود: "شرکت در انتخابات حق است و تلاش می کنیم این حق از کسی سلب نشود."

آقای خاتمی در ارتباط با شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده افزوده بود که حضور در این رقابت بستگی به این دارد که "آیا اجازه شرکت در انتخابات داده می شود و آیا تضمین‏‌هایی وجود دارد که همه جریان‏‌ها کاندیدا داشته باشند؟"

این در حالی است که در اظهارات امروز محمد موسوی خوئینی ها، نشانی از امیدواری به فراهم آمدن شرایط لازم برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده به چشم نمی خورد.

"اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نیست و قابل قبول نیست"

محمد موسوی خوئینی ها

آقای موسوی خوئینی ها گفته است که "برخوردهای تند حاکمیت بعد از انتخابات ۱۳۸۸ و تداوم فضای امنیتی امیدها را به یاس تبدیل کرده" و حتی "انتظار بهبود شرایط را نمی‌توان داشت".

محمد خاتمی در اظهارات یک ماه پیش خود، با یادآوری حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و زندانی شدن منتقدان انتخابات، به حکومت ایران توصیه کرده بود که "اگر خواهان انتخابات پرشوری است" دست به اقداماتی همچون "آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی و تلطیف فضا" بزند.

محمد موسوی خوئینی ها در همین ارتباط گفته است که هرچند "اگر انتخابات آزاد در کار باشد می‌توان به آن فکر کرد و همه اقشار و گرایشات می‌توانند مشارکت کنند"، اما "اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نیست و قابل قبول نیست."

دبیرکل مجمع روحانیون مبارز با ذکر اینکه انتخابات "مساله اول" اصلاح طلبان نیست و هدف اصلی "اصلاح انحرافات و کجروی از نظام جمهوری اسلامی است" تاکید کرده: "مسئولیت ما بالاتر از مساله ریاست جمهوری است و اصلاح طلبی را یک رفتار دینی می‌دانیم."

پیشتر محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، در اظهاراتی راجع به شرکت اصلاح طلبان در رقابت های انتخاباتی گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات را منوط به "اقرار به اشتباه" دانسته است.

"رئیس مجلس خبرگان، پیشتر از رهبر ایران نقل کرده بود که اصلاح طلبان در صورتی می توانند در انتخابات شرکت کنند که بگویند ما در برهه‌ای اشتباه کردیم و حالا هم فهمیده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم آن اشتباهات را تکرار کنیم"

به گفته وی آیت الله خامنه ای معتقد است اصلاح طلبان در صورتی می توانند در انتخابات شرکت کنند که "بگویند ما در برهه‌ای اشتباه کردیم و حالا هم فهمیده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم آن اشتباهات را تکرار کنیم".

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای انتخاب جانشین محمود احمدی نژاد، قرار است روز ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود.

محمدرضا خباز، عضو فراکسیون اقلیت مجلس ایران، دو روز پیش گفته بود که کاندیدای اصلی این فراکسیون برای انتخابات آینده ریاست جمهوری، محمد خاتمی است.

آقای خاتمی تاکنون در مورد امکان شرکت خود در انتخابات آینده اظهار نظری نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.