مرور روزنامه های صبح تهران، دوشنبه ۲۴ مهر

به روز شده:  03:23 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391

روزنامه های امروز صبح گفته های حسن روحانی رییس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را با اهمیت دیده اند که بدون نام بردن از دولت احمدی نژاد از وضعیت فعلی مدیریت کشور انتقاد کرده است.

انتقاد از تحریم های تازه اروپا، گزارش هایی از طرح های ناتمام دولت در سفرهای استانی و وعده های انجام نشده که نشان می دهد بیشتر از هفتاد در صد وعده ها انجام نشده، و اشاره به دیدار رییس دولت و رییس مجلس از تمرین تیم ملی فوتبال از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

تقسیم تحریم ایران بین آمریکا- اروپا

مهدی سنایی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته اتحادیه اروپا یا به عبارت درست‌تر، غرب سیاست چماق و هویچ در قبال ایران دارد که در آن چارچوب فعالیت‌های خود را پیش می‌برد؛ به طوری که از یکسو طرفدار انجام مذاکره است و تداوم آن را پیگیری می‌کند؛ اما از سوی دیگر بر ایران فشار وارد می‌کند و تحریم‌ها را افزایش می‌دهد. وضعیت داخلی کشور نیز وسوسه آنان به افزایش تحریم‌ها را دو چندان کرده است.

به نظر این روزنامه در واقع در شرایط امروز با توجه به بازار ارز و مشکلات این بازار و فضای اقتصادی ایران وسوسه بیشتری فراهم کرده برای آنکه تحریم‌ها و فشارها از سوی غرب علیه ایران افزایش یابد. درگذشته اتحادیه اروپا نسبت به آمریکا در زمینه تحریم علیه ایران دیدگاه متفاوتی داشت؛ اما یکی از اشکالات دیپلماسی ایران این است که تلاش کافی برای جلوگیری از نزدیکی اروپا و آمریکا به همدیگر به عمل نیاورده.

تهران امروز در نهایت نوشته آمریکا و اروپا در سال‌های اخیر در یک مسیر حرکت می‌کنند و به نظر می‌رسد تقسیم وظایفی هم صورت گرفته است اما اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به این واقعیت توجه داشته باشند که در واقع نوع نگاه ایران به آن ها یکسان نیست و منافعی که اروپا در رابطه با ایران دارد قابل توجه است و بنابراین باید نگاه متفاوتی نسبت به رابطه با ایران داشته باشد.

مبارزه با بد حجابی

هادی وکیلی در سرمقاله کلیک ابتکار با نقل سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی درباره مبارزه با حجاب که توصیه کرده بود ماموران از تندی پرهیز کنند نوشته حالا کلاه خود را قاضی قرار دهید و ببینید چقدر بین آن چه به نام حکومت انجام می‌شود و آن چه در کلام رهبر نظام هست اختلاف وجود دارد. این سخن حکم نص را دارد و جای ابهام برای تفسیر نگذاشته است.

نویسنده با دعوت به این که حالا این منطق را مقایسه کنید با آن چه از برخوردها در اخبار و به وسیله تصاویر انعکاس پیدا می‌کند نوشته انتشار عکس ها، خبرهایی که حکایت نادیده انگاشتن جایگاه و منزلت انسانی را در برخوردها به نمایش می‌گذارد به طبیعی خلاصه کردن همه منکرات در چهار تار موی بیرون یک دختر خانم و بسیج همه امکانات برای برخورد با آن به عنوان مظاهر منکراتی مصداق دور افتادن از اصل و گرفتار انحراف شدن است.

ابتکار نوشته زشت ترین منکرات آن منکری است که بیشترین اثر سوء اجتماعی و تاثیر در معاش و زندگی و اعتقاد مردم داشته است و اصولا بخشی از همین برخوردها که به نام مبارزه با بدحجابی صورت می‌گیرد خود جزو مصادیق زشت ترین منکرات به حساب می‌آید. خلاصه آقایان این کلام رهبر انقلاب بود نه سخن احمدی نژاد و نه صحبت مشائی است، پس لطفا با این مقیاس عملکرد خود را ارزیابی کنید.

اصولگرایان و دولت احمدی نژاد

احمد خرم در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته حداقل بخشی از اصولگرایان تاکنون بارها این آرزو را به زبان آورده و حتی به گوش رئیس‌جمهور رسانده‌اند، هرچند که موانع سیاسی و تضادهای رفتاری سد راه اجرای واقعی آن می‏ شود. اصولگرایان از یک‌سو برخی مشکلات امروز را نه‌تنها به روشنی حس می‏کنند که حتی دیگر آن را انکار نمی‌کنند و از سوی دیگر مقابله به‌مثل آنها با برخی اقدامات دولت و کنترل آن می‏تواند به‌معنای زیر سوال بردن برخی سیاست‏هایشان در یک دهه گذشته باشد.

وزیر سابق کار در دولت اصلاحات اظهار عقیده کرده که عدم توانایی حل این تضاد اصولگرایان را سردر گم کرده و دولت نیز از همین منفذ برای پیشبرد سیاست‏هایش استفاده می‏کند. آنها اکنون به هر وسیله‏ ای برای متوقف کردن برخی سیاست‌های دولت متوسل می‏شوند اما درنهایت برخی موانع که خودشان پیش‌تر شالوده بنای آن را گذاشته بودند، اجازه موفقیت به آنها نمی‏دهد.

مقاله آرمان نتیجه گرفته اصولگرایان بعد از به حاشیه رفتن اصلاح‌طلبان از قدرت این تصور را به‌وجود آوردند که قدرت سیاسی از این پس جزیره امنی برای آنها خواهد بود. جزیره امنی که به‌زودی با اختلافات درون‌گروهی اصولگرایان مانند قبل نبود و تمام تلاش امروز آنها معطوف این است تا بین اوضاع فعلی خودشان و ادعای عادی بودن اردوگاه آنها تعادلی ایجاد کنند.

مجلس منتظر چیست

کارتون حسین کشتکار، جوان

کارتون حسین کشتکار، جوان

کلیک مردم سالاری با یادآوری این که براساس اصل ۸۸ قانون اساسی برای سئوال کردن مجلس از رییس دولت فقط نیاز به امضای یک‌چهارم کل نمایندگان وجود دارد نوشته خبرها از به حدنصاب رسیدن سوال از احمدی‌نژاد حکایت می‌کنند، اما علی‌رغم نگرانی‌های عمومی از ادامه وضع نابسامان اقتصادی، برای اجرایی شدن طرح سوال از رئیس‌جمهور تردیدهای بسیاری وجود دارد. بر این اساس برخی‌ها به تجربه اولین سوال از رئیس‌جمهور اشاره می‌‌کنند و «شوخی پنداشتن» سوال مجلس از رئیس دولت را یادآوری می‌کنند تا باز هم بحث ضمانت اجرایی برای این قانون مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

به نظر نویسنده این تردیدها، از یک منظر که ممکن است، شرایط اقتصادی را ملتهب‌تر کند، قابل تامل است اما ای کاش اصولگرایان مجلس‌نشین به این سوال پاسخ می‌دادند که چرا امروز به این شرایط و وضعیت رسیده‌ایم؟ در شرایطی که گلایه‌مندی از گرانی‌ها و تورم به اوج خود رسیده و دولت هم سکوت معناداری اختیار کرده، چرا باید در خصوص سوال از رئیس‌جمهور و نتیجه بخش بودن آن تردید کرد؟ آیا این تردید، محصول سکوت اصولگرایان در سال‌های گذشته در برابر همه نقص‌ها و اقدامات غیرکارشناسی شده نیست؟

خلاصه مقاله مردم سالاری این است که می‌توان رفتار امروز دولت و بی‌توجهی‌اش به انتقادات گسترده از وضع گرانی را محصول رفتار چند ساله کل جبهه اصولگرایان دانست.

انبوه پروژه های ناتمام دولت

کلیک مردم سالاری در گزارشی نوشته در ماه‌های پایانی دولت دهم حجم پروژه‌های نیمه تمام عمرانی کارنامه وعده‌های دولت در سفر‌های استانی را مبهم می‌سازد، بر اساس وعده‌های دولت نهم و دهم باید به طور متوسط ۴۷۳ طرح در هر سال تمام می‌شد، اما فقط ۲۸ درصد از آنها محقق شده که هزینه‌ای حدود ۶۰۰ هزار میلیارد ریال مازاد بر پیش‌بینی‌های قبلی بر بودجه کشور تحمیل کرده‌اند. این درحالی است که چندین ماه است که از سفرهای استانی احمدی‌نژاد خبری نیست و به این پرسش دامن می‌زند که آیا باز هم سفرهای استانی احمدی‌نژاد ادامه خواهد یافت؟

کارتون جواد تکجو، جام جم

کارتون جواد تکجو، جام جم

به نوشته این روزنامه ده ماه تا پایان دولت احمدی نژاد باقی مانده که فرصت کوتاهی برای به پایان رساندن حجم انبوه وعده‌های عمرانی نیمه‌تمام دولت است. نگاهی به درصد پیشرفت پروژه‌ها، نشان می‌دهد دولت دهم با انبوهی از کارهای نیمه‌کاره مواجه است که باید برای اتمام آن حجم عظیمی از منابع مالی کشور را صرف کند. حال در کنار این وضع با افزایش نرخ ارز، قیمت تمام شده پروژه‌های عمرانی رو به افزایش گذاشته و سرنوشت این طرح‌ها این روزها به گرانی ارز گره خورده است.

مردم سالاری در نهایت نوشته بر اساس آمارهای یک نهاد نظارتی طرح‌های خاتمه نیافته تا سال ۹۰ مجموعا هزینه ای معادل ۵۹۷۴۵۵ میلیارد ریال مازاد بر پیش‌بینی‌های قبلی بر بودجه کشور تحمیل کرده اند.

اجبار تولیدکنندگان و ریال‌های اضافی

الهه بیگی در کلیک جهان صنعت نوشته در سال تولید ملی نه تنها به بخش تولید توجهی نمی‌شود بلکه دولت همواره با سیاست‌های نادرست اقتصادی موانعی پیش‌روی تولیدکنندگان می‌گذارد. در حالی که نوسانات نرخ ارز برای تولیدکنندگان و واردکنندگان مشکل‌آفرین شده است، بانک مرکزی نیز به بهانه آشفتگی بازار پاسخگوی نیازهای ارزی بخش تولید نیست.

به نوشته این گزارش چندی است مشکل جدیدی گریبانگیر تولیدکنندگان و واردکنندگان شده است. بانک مرکزی که همواره مدعی است ذخایر ارزی کشورمان در وضعیت خوبی قرار دارد اما ارز مورد نیاز تولیدکنندگان را در اختیار بانک‌های گشایش‌دهنده LC قرار نمی‌دهد. تولیدکنندگانی که سال گذشته گشایش اعتبار (LC) کرده بودند در زمان سررسید برای تسویه به بانک عامل مراجعه کردند اما با موانعی روبه‌رو شدند، موانعی که به دلیل نپرداختن ارز مرجع از سوی بانک مرکزی به بانک عامل پیش‌روی آنها قرار گرفته است.

در همین حال مدیر یک شرکت تولیدی به جهان‌صنعت گفت: سال گذشته گشایش LC مدت‌دار نزد بانک داشتیم و کالاهایمان را هم از گمرک ترخیص کردیم اما حال که زمان سررسید آن فرا رسیده است با نرخ قبلی تسویه نمی‌کنند، همین موضوع موجب سرگردانی بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندگان در بانک‌های عامل شده است.

مسعود دانشمند در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته دولت از ابتدای سال‌جاری تاکنون توانسته است درآمد ریالی بیشتری از فروش هر دلار خود کسب کند. قیمت دلار در بودجه سال‌جاری حدود هزار تومان بود در حالی که دولت در ۶ ماهه ابتدای سال هر دلار را با نرخ یک هزار و ۲۲۶ تومان به فروش رساند. این در حالی است که طی سه هفته اخیر نیز دلارهای عرضه شده در اتاق مبادلات ارزی با نرخ بالاتر از دو هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسیده است.

به نوشته این عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران درامد ریالی بیشتر از فروش هر دلار باید به‌طور کامل روانه خزانه شود تا درخصوص آن، تصمیم گرفته شود. در این مورد هم دو حالت وجود دارد. شاید دولت با توجه به شرایط کنونی دلارهای کمتری را از آنچه در بودجه برایش مشخص شده، به فروش رسانده باشد در این حالت دولت می‌تواند کسری درآمد ریالی خود را از محل خزانه تامین کند اما اگر درآمد ریالی اضافه‌تری مازاد بر آنچه در بودجه برای دولت مشخص شده، بدست آمده است، نباید اجازه خرج کردن این ریال‌های اضافه را داد بدین صورت این ریال‌ها باید در خزانه بماند و به تعیین بودجه سال آینده کمک کرده و در بودجه‌های عمرانی هزینه شده و در نهایت به جامعه بازگردد.

مقاله آرمان یادآوری کرده خرج کردن این ریال‌ها در هر بخش دیگر به جز سرمایه‌گذاری می‌تواند به تورم موجود در جامعه دامن زده و به‌نحوی مشکلات را بیش از پیش کند. به هر حال دولت باید براساس قانون عمل کند چرا که هر نوع خرج کردن دلارهای اضافی نظم بودجه را برهم خواهد زد. همچنین با وجود آنکه دلارهای دولتی در اتاق مبادلات ارزی با نرخ بالاتری به فروش می‌رسد و می‌تواند ریال‌های بیشتری را به سمت خزانه هدایت کند.

فوتبال سیاسی یا سیاست فوتبالی

کلیک ابتکار در زیر عکسی که محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی روسای دولت و مجلس را در میان تیم ملی فوتبال نشان می دهد نوشته: این روزها اگرچه صحنه سیاست نیز مانند مستطیل سبز فوتبال سرشار از درگیری، کارت زرد، اخراج، کنفرانس خبری و شوت‌های سرکش مهاجمان گروه‌های سیاسی و مسئولان کشوری است، اما چند روزی است که مستطیل سبز فوتبال نیز صحنه حضور دو نفر از سران قوا بوده است.

به نوشته این روزنامه دو روز پیش رئیس مجلس در جمع ملی پوشان فوتبال حاضر شد و طی سخنانی به آنان روحیه داد.د علی لاریجانی خطاب به بازیکنان گفت: در چند دقیقه ای که تمرین شما را دیدم، نشان دادید که از شادابی کامل برخوردار هستید. یک روز پس از دیدار لاریجانی با فوتبالیست‌ها نوبت محمود احمدی نژاد بود تا پا در جای پای لاریجانی بگذارد و در دیدار سراسر نشاط وخنده با ملی پوشان و سرمربی تیم ملی فوتبال از رسانه‌ها بخواهد که برای انتقاد دست نگه دارند.

خبرهای خوش ارزانی

روز عصای سپید، کار  فیروزه مظفری، مغرب

روز عصای سپید، کار فیروزه مظفری، مغرب

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری چند خبر خوش نقل کرده. اول این که یک مقام دولتی دیروز گفته: صنایع روغن نباتی درخواست افزایش قیمت ۲۵ تا ۲۸ درصدی داده بودند که با افزایش قیمت ۱۷ درصد موافقت شد. با تصویب این افزایش قیمت، قیمت روغن‌نباتی به طور رسمی از مهرماه سال ۸۹ تاکنون، فقط ۴ بار ناقابل افزایش یافته است، یعنی به طور متوسط فقط سالی دو بار.

دومین خبر خوشحال کننده مقاله از زبان رئیس اتحادیه سراسری فروشندگان میوه و تره بار است که از افزایش قیمت هر کیلوگرم موز تا چهار هزار تومان در میوه فروشی‌های سطح شهر خبر داد و به این ترتیب در حال حاضر قیمت هرکیلوگرم موز نسبت به هفته گذشته فقط در حدود ۶۰۰ تومان ناقابل افزایش یافته است.

و سرانجام به نوشته ستون طنز مردم سالاری خبرگزاری ایسنا خبر داده در حالی که دیروز قیمت هر انس طلا در بازار جهانی نسبت به روز گذشته ثابت بوده و ۱۷۵۵ دلار بود، قیمت طلا و سکه از افزایش نسبی برخوردار شد. به این ترتیب مشخص شد که بازار‌های جهانی به هیچ وجه نمی‌تواند برای بازار کشور ما تعیین تکلیف کند و ما در این زمینه هم پیشرفت‌های خوبی پیدا کرده‌ایم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.