بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۲۳ مهر

به روز شده:  04:31 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از تصمیم مجلسیان برای شکایت از رییس جمهور، به جای شکایت از وی نوشته اند. تحریم‌های تازه اروپا علیه ایران را محکوم کرده و از زبان سخنگوی وزارت خارجه از انعطاف پذیری ایران در جریان پرونده هسته ای خبر داده اند.

مدال‌هائی برای هنرمندان مشهور، خبرهائی از رحیم مشائی و زندانیان خانواده هاشمی همراه انتقادها از وضعیت اقتصادی کشور مطالب دیگر این روزنامه هاست.

تحریم‌های اروپا علیه ایران

حشمت الله فلاحت پیشه در مقاله ای در کلیک مردم سالاری درباره تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران نوشته اتحادیه اروپا با گذاشتن نام ایران و سوریه در فهرست تحریم‌ها نشان داد دور جدیدی از تحریم‌ها آغاز شده که علیه کشورهایی است که سیاست‌های آنها در منطقه با سیاست‌های آمریکا هم خوانی ندارد.

جام جم

کارتون طاهر شعبانی، جام جم

این نماینده سابق مجلس در مقاله مردم سالاری تاکید کرده در شرایطی که هنوز اقدامی برای تحریم تازه علیه ایران وجود ندارد، طیف تندرو در اروپا سعی می‌کند شرایط شکل‌گیری قطعنامه تازه علیه ایران را زمینه چینی کند و این زمینه چینی را در تحریم‌های مازاد بر قطعنامه‌های شورای امنیت اعمال کند.

مقاله مردم سالاری به این جا می‌رسد که: کشورهای روی اروپا و مشخصا بریتانیا و بعد از ان فرانسه و آلمان به دنبال این هدف بودند که چیزی از اتحادیه اروپایی برای فروختن به ۱+۵ بگیرند که دستاورد آنها گرفتن چنین قطعنامه‌ای است، چرا که در ۱+۵ مشخصا طیف‌های غربی به این توافق رسیدند که تجمیعی از فشارها بر عمل علیه ایران را تثبیت کنند و بعد این تحریم‌ها را بنیان مذاکرات بعدی با ایران قرار دهند.

وضعیت منطقه دست حزب الله

کلیک کیهان سرمقاله امروز خود را نیز به اهمیت ارسال پهپاد ساخت ایران توسط حزب الله لبنان بر فراز اسرائیل اختصاص داده و بدون اشاره به این که این هواپیمای بدون سرنشین را اسرائیل کیلومترها قبل از ورود به خاک آن کشور ساقط کرده نوشته ورود حزب الله به خاک فلسطین آن هم از نقطه جنوبی از دو جهت اهمیت ویژه داشت از یک سو طی مسیر طولانی، قدرت برتر اطلاعاتی و الکترونیک حزب الله را به ثبت رساند و از سوی دیگر، حزب الله حساس ترین و سخت ترین منطقه تحت سیطره اسرائیل را انتخاب کرد.

این روزنامه در نهایت مدعی شده که حزب الله لبنان به عنوان یک بخش از مقاومت وارد میدان شده و این به معنای آن است که همه اجزاء جبهه مقاومت طرح‌هایی در آستین دارند که اگر به میدان آورند اساساً معادله، تغییر می‌کند چنان که نصرالله با صراحت اعلام کرد که ما تاکنون به نفع نظام سوریه وارد عمل نشده و از نیروی خود برای پایان دادن به غائله استفاده نکرده ایم در واقع ترکیه و دیگران باید اشاره نصرالله را دریافته باشند.

کیهان در توضیح بیشتر میدان این تهدیدها نوشته حزب الله در درون لبنان تا حد زیادی مانع تحرک تروریست‌ها شده و علی رغم آن که به دلیل فقدان دولت قوی در بیروت، امکان چنین درگیری هایی در لبنان بیش از سوریه بوده است، از وقوع چنین رخدادهایی در لبنان جلوگیری کرده است.

اگر حزب الله ناچار به ورود در صحنه سوریه شود، در مدت کوتاهی اوضاع را جمع می‌کند و این البته به نفع کشورهای عضو این محور نیست، تازه به دلیل فقدان دولت قوی در بیروت، امکان چنین درگیری‌هایی در لبنان بیش از سوریه است. مانور انسانی حزب الله که در چند هفته قبل و در مراسم دفاع از پیامبر انجام شد، ظرفیت عملیاتی حزب الله را به رخ کشید و نفوذ هواپیمای پهپاد به منطقه حساس امنیتی جنوب فلسطین، قدرت تکنولوژیکی، اطلاعاتی و عملیاتی حزب الله در هر نقطه دیگری را نیز به اثبات رساند.

خبرهائی از هاشمی ها

کلیک آرمان در صفحه اول خود با چاپ عکسی از فاطمه هاشمی از قول وی راجع به حکم سعید تاجیک فرد اهانت‌کننده به خانواده ‌هاشمی نوشته فائزه از سعید تاجیک هیچ شکایتی به خاطر توهین‌ها در حرم شاه عبدالعظیم نداشت، آقای تاجیک را به خاطر فائزه دستگیر نکردند. او را به خاطر توهین‌هایی که به دستگاه قضایی کرد، بازداشت کردند پس شاکی آقای تاجیک دستگاه قضایی است.

صفحه اول آرمان

فاطمه هاشمی در صفحه اول آرمان

دختر بزرگ ‌هاشمی رفسنجانی به نوشته آرمان در تشریح نحوه توهین به خاندان‌ هاشمی در حرم شاه عبدالعظیم‌حسنی گفت: تنها هم فائزه مورد بی‌حرمتی قرار نگرفت بلکه چند نفر از اعضای خانواده ما بودند که حتی مورد ضرب و شتم فیزیکی هم قرار گرفتند و به بیمارستان رفتند. شکستگی دست پیدا کردند. با این حال خانواده ما هیچ شکایتی نکرد. ما هم فحش شنیدیم و هم کتک خوردیم و هم حکم زندان گرفتیم. طرف مقابل هم نه به خاطر توهین و ضرب و شتم خانواده ما بلکه به خاطر توهین به دستگاه قضایی آن هم در مصاحبه با یک رسانه خارجی محکوم به زندان شده است.

آرمان نوشته دختر ارشد خانواده ‌هاشمی همچنین در پاسخ به برخی دروغ‌پردازی‌ها پیرامون دلایل بازگشت مهدی ‌هاشمی یادآور شد: مهدی با هیچ نقشه‌ای نیامده است. مهدی یک سال و نیم قبل که کارش در دانشگاه آزاد آکسفورد تمام شد و دیگر نیازی به ماندن دائم نداشت. در داخل ایران مخالفت‌هایی با برگشت مهدی صورت می‌گرفت. حتی در آستانه همین سفر آخر هم پیغام دادند که سفرت را عقب بینداز اما مهدی تصمیمش را برای برگشت گرفته بود و می‌گفت من از آنجا که می‌دانم هیچ خطایی در این‌باره مرتکب نشده‌ام، باید بیایم و جوابگو باشم.

بالاترین مصلحت‌ها کدام است؟

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته یکی از اتفاقات ناخوشایندی که در جامعه ما رخ داده، تغییر مفهوم و مصداق «مصلحت» است، به طوری که هر جا اقدامی غیرقانونی و خلاف ضوابط انجام می‌شود، فوری می‌گویند مصلحت چنین اقتضا کرده است! اگر به پرونده متهمی رسیدگی نشود، مصلحت است! اگر مصوبه‌یی قانونی نادیده گرفته شود، مصلحت است!

به نوشته این مقاله برای نمونه اگر اجرای حکم سنگسار به مصلحت نیست، نباید قانون مربوط به آن را نادیده گرفت و اجرا نکرد، بلکه باید قانون مربوط را اصلاح کرد، زیرا اجرا نکردن قانون از یک سو هرج و مرج است و از سوی دیگر، تصمیمی شخصی محسوب می‌شود، و این امکان را برای هر کس فراهم می‌کند که با سوء استفاده هر کاری را برخلاف قانون و مقررات انجام دهد و در نهایت هم مدعی شود که این کارها مصلحت است! بنابر این مصلحت یک پایه و قاعده شرعی و عقلی در تدوین قوانین است و نه یک ابزار بی‌حساب و کتاب برای دور زدن قانون از سوی افرادی که وظیفه آنان پاسداری از اجرای بدون تنازل قانون است؛ وظیفه‌یی که بالاترین مصلحت شناخته شده در جوامع امروزی است.

مقاله اعتماد در پایان وضعیت آرمسترانگ افتخارآمیز ترین ورزشکار رشته دوچرخه سواری را مثال زده که سرانجام بعد ده سال تجلیل به علت استفاده مستمر از داروهای انرژی زا رسوا شد بدون این که کسی بگوید مصحلت و اعتبار مسابقات توردوفرانس و موسسات خیریه معتبر که او عضو فعالشان بود چه می‌شود. در مقابل کشف حقیقت هیچ مصلحتی لازم نبود.

فرصت درخشان از دست رفته

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته از همان ابتدای طرح موضوع هدفمندی یارانه‌ها، حمایت و موافقت بدنه کارشناسی و تخصصی کشور از این اتفاق همواره مشروط و وابسته به شیوه اجرای آن بود. به عبارت دیگر اکثریت کارشناسان، موفقیت این اصلاحات ساختاری را مستلزم اجرای صحیح، علمی و غیرسیاسی آن می‌دانستند و همواره هشدار می‌دادند که چنین طرحی به شدت قابلیت و ظرفیت بهره‌برداری‌های سیاسی را دارد. بنابر این در عین ضرورت انجام چنین اصلاحاتی، مجریان این قانون همواره باید از در افتادن در دام وسوسه‌های جذاب سیاسی این قانون بپرهیزند.

به نوشته این روزنامه با وجود این تذکارها و انذارها متأسفانه دقیقاً همان بلایی که درباره آن هشدار داده می‌شد بر سر قانون هدفمندی یارانه‌ها آمد؛ دولت به عنوان مجری قانون تمام هم و غم خود را معطوف به پرداخت یارانه نقدی خانوارها کرد و تا می‌توانست از سهمی که باید به سایر بخش‌ها تعلق می‌گرفت، کم کرد. اینگونه شد که پس از یک دوره نه چندان طولانی آرامش که تولید کنندگان با وجود افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بالا رفتن قیمت‌های تمام شده، محصولات و خدماتشان را به همان بهای قبلی ارائه می‌کردند، موج تقاضاها برای افزایش قیمت‌ها به سازمان حمایت سرازیر شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در نقد عمل دولت به بهانه این قانون نوشته اینچنین بود که این دولت، طلایی‌ترین فرصت را برای تصحیح روند نادرست اعطای یارانه در اقتصاد ایران به علت غفلت از جنبه‌های کارشناسی و تمرکز بر فایده‌های سیاسی و جذب محبوبیت، از دست داد.

خبرهائی از مشائی

در حالی که چند روز خبر داده اند که دولت از محمد علی کشاورز و اکبر عبدی هنرپیشگان مشهور تجلیل کرده و به آن ها مدالی داده است روزنامه کلیک کیهان ضمن پذیرش اهمیت و فعالیت هنری کشاورز به یاد ها آورده که روز ۱۱ مرداد ماه امسال، سایت شبکه ایران (ارگان رسمی دولت) متن گفت وگویی از «محمد علی کشاورز» را منتشر کرد که این بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر از «اسفندیار رحیم مشایی» تمجیدهای عجیبی کرده بود و منتقدان او را نیز «نفهم» نامیده بود!

صفحه اول مردم سالاری

عکس‌های کشاورز و عبدی در صفحه اول مردم سالاری

کیهان نوشته اگرچه سابقه درخشان محمدعلی کشاورز در عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون در دوران پس از انقلاب شایسته تقدیر است، اما گفته های وی در ماه های گذشته این شائبه را دامن زده است که اعطای نشان درجه یک به ایشان در پی تقدیر غلوآمیز و عجیب و غریب وی از مشایی بوده است!

روزنامه کلیک جوان هم از قول یک منبع آگاه نوشته: دیدار لیدر حلقه انحرافی و فرد همراه او با فردی به نام «ع» که او را «آقاجان» می‌خواند، بیش از سه ساعت طول کشیده است.

به نوشته این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران: این فرد که اصالتاً اهل یکی از شهرهای شمالی کشور است، چند سالی است در این شهر غرب استان تهران ساکن شده و هر از گاهی با لیدر حلقه انحرافی دیدار محرمانه دارد. فعالان رسانه‌ای وابسته به لیدر حلقه انحرافی تلاش زیادی کردند تا این دیدار رسانه‌ای نشود.

جوان در نهایت نوشته: گفته می‌شود از فرد مورد نظر درباره یک سفر خارجی و محتوای سخنرانی در آن کشور مشورت گرفته شده است.

وزیر از دولت انتقاد می‌کند و اقتصاد در سایه سیاست

تهران امروز در گزارش اصلی خود خبر داده وزیر صنعت و تجارت که تمام امور مربوط به صنایع و تجارت و بازرگانی کشور زیرنظر او اداره می‌شود به جرگه منتقدان واردات گسترده و غیرضروری پیوسته و از جمله عنوان داشته که ۱۲ میلیارد دلار به واردات کالای غیرضروری اختصاص یافته که یکی از این کالاها خودروهای لوکس بوده است.

سیدجواد سیدپور در سرمقاله همین روزنامه نوشته وزیر صنعت، معدن و تجارت که یکی از کلیدی‌ترین مقامات اقتصادی دولت به شمار می‌آید در تازه‌ترین ارزیابی‌های خود از اوضاع اقتصادی کشور به جرگه منتقدین سرسخت واردات پیوسته و از اینکه ۱۲ میلیارد دلار کالای غیرضروری به کشور وارد شده است، ابراز نارضایتی کرده و آن را غیرموجه دانسته است.

تهران امروز نوشته: در اینکه باید با آقای وزیر همنوا شد و ورود این حجم از کالاهای غیرضروری را به کشور مورد انتقاد قرار داد، بحثی نیست اما بحث اصلی این است که آقای وزیر از چه کسی انتقاد می‌کند و اساسا آیا او می‌تواند در جرگه منتقدین واردات بی‌رویه باشد یا بالعکس او یکی از مقامات اقتصادی دولت است که باید مورد انتقاد قرار گرفته و پاسخگوی چرایی تخصیص دلارهای دولتی آن هم در این حجم به واردات غیرضروری باشد؟

شاهین شایان‌آرانی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته مسایل زیادی این روز‌ها پیرامون اقتصاد را در برگرفته که موجب التهاب بخش‌های مختلف اقتصادی شده است. نبود هماهنگی و انسجام در برنامه‌ریزی که موجب ایجاد دورنمایی تار و نامشخص در اقتصاد کشور شده اولین مشکلی است که گریبان اقتصاد را گرفته و شفافیت آن را مکدر می‌سازد. در این میان تلاطم و نوساناتی که قیمت ارز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و افزون براین تحریم‌ها نیز سبب‌ساز دامن زدن به این مشکلات شده و موجب به وجود آمدن آینده‌ای مبهم برای اقتصاد می‌شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی اقتصاد در این روز‌ها به شدت سیاست زده است؛ سیاست همچون سمی برای اقتصاد است و آفتی است که ریشه‌های اقتصاد را بیش از پیش می‌خشکاند و بخش‌های مختلف آن را تضعیف می‌کند. از سوی دیگر از آنجا که مسایل سیاسی تا حد زیادی تحت تاثیر سلایق و نظرات شخصی و گروهی قرار دارد و تداوم خاصی در آنها مشاهده نمی‌شود با عدم ثبات خود می‌تواند هر لحظه اقتصاد را ملتهب کند و تحت تاثیر خود قرار دهد.

جهان صنعت نوشته در شرایط فعلی اقتصاد ما بیش از هر چیزی به برنامه‌ریزی مناسب نیاز دارد، بلکه با شفافیت در این برنامه‌ریزی و ایجاد ثبات در سیستم ارزی کشور و همچنین چاره‌جویی برای کنار آمدن با تحریم‌ها بتوان رفتاری منسجم و پیش‌بینی شده را اجرا و دورنمایی مشخص و واضح از اوضاع اقتصاد و زیرمجموعه‌های آن ترسیم کرد.

دلارهای تقلبی در تهران

کلیک ابتکار در تیتر اول خود از ورود میلیاردها دلار تقلبی به کشور خبر داده و نوشته در حالی که ساماندهی بازار پر التهاب در روزهای گذشته مورد تاکید همه ارکان نظام بوده است و تا حدودی التهابات شدید هفته گذشته مهار شده یک نماینده مجلس گفته است که طی چند روز اخیر پنج میلیارد دلار ارز تقلبی به بازارهای کشور وارد شده و در میان مردم توزیع شده و یا در حال توزیع است. موضوعی که بدون تردید می‌تواند بر مشکلات این بازار ملتهب خواهد افزود.

مغرب

کارتون احسان گنجی، مغرب

به نوشته این روزنامه ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره نتایج نشست مشترک بین دولت و مجلس اظهار کرد: در پی این جلسات در راستای تثبیت نرخ ارز و ثبات اقتصادی در کشور، برنامه‌ریزی انجام و تصمیم‌هایی گرفته شده است. برخورد با اختلال‌گران بازار ارز که به دنبال بر هم زدن وضعیت اقتصادی کشور هستند از جمله تصمیم‌گیری‌های مهم این نشست‌ها بوده است که براساس آن شناسایی این افراد همچنان ادامه دارد.

ابتکار نوشته این نماینده مجلس با بیان این‌که طی چند روز گذشته پنج میلیارد دلار ارز تقلبی وارد کشور شده است، اظهار کرد: متاسفانه این ارزها در حال توزیع در سراسر کشور است و مردم باید مراقب باشند تا مالباخته نشوند.

چند خبر خوش

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری از میان خبرهای بد چند خبر خوب یافته است. اول این که مدیر کل دفتر نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دیروز تاکید کرد که هر گونه افزایش قیمت محصولات لبنی یا شیر ممنوع است. بعضی‌ها بعد از شنیدن این خبر پرسیدند: از کی ممنوع شده که ما خبردار نشدیم؟! احتمالا جواب این است که قرار نیست کسی خبردار شود؛ یعنی ممنوع شده اما مردم محصولات لبنی و شیر را به هر قیمتی که گیرشان آمد بخرند، بخورند و شکر خدا را بگویند!

دومین خبر این است که در حالی که در روزهای اخیر اخباری مبنی بر در پیش بودن فاز دوم افزایش قیمت خودروهای داخلی منتشر شده بود، وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به توانایی‌های خود، هرگونه افزایش مجدد قیمت خودروها در شرایط فعلی را تکذیب کرد. شانس آوردیم این وزیر هم مثل مدیر کل فوق‌الذکر، اعلام نکرده که افزایش قیمت خودرو ممنوع است والا قیمت خودرو هم مثل شیر و ماست روزانه بالا می‌رفت‌!

و خبر سوم طنز مردم سالاری این که: علی لاریجانی هم روز گذشته در راستای رفع مشکلات کشور، از تمرین تیم‌های ملی فوتسال و فوتبال بازدید کرد و طی سخنان روشنگری اعلام کرد: فوتبالیست‌ها نمی‌توانند مثل سیاست‌مداران سخن بگویند. مثل اینکه قرار است مشکلات اقتصادی کشور حل شود!

کارتون روز

اعتماد

کارتون علی میرابی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.