قطع شبکه های رادیو تلویزیونی ایران از هاتبرد

به روز شده:  15:54 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
شبکه سحر

شبکه سحر از جمله شبکه‌هایی است که پخش آنها روی هاتبرد قطع شده است

یوتلست از صبح امروز دوشنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) پخش ماهواره ای شبکه های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران را از ماهواره هاتبرد قطع کرده است.

شبکه های پرس تی وی، العالم، شبکه خبر، شبکه‌های سحر (۱ و ۲)، شبکه های جام جم (۱ و ۲)، شبکه الکوثر، شبکه قرآن و رادیو ایران برنامه های خود را از طریق این ماهواره برای بخش هایی از جهان پخش می کردند.

یوتلست می گوید که دلیل این کار تحریم های اتحادیه اروپا و تصمیم دولت فرانسه برای ممنوعیت پخش شبکه سحر است که برنامه‌هایی به زبان‌های مختلف از جمله فرانسه دارد.

مشخص نیست که توقف پخش ماهواره ای شبکه های رادیو تلویزیونی ایران بر اساس کدام بخش از تحریم های اتحادیه اروپا است و چرا تصمیم به این اقدام حالا گرفته شده است.

سایت پرس تی وی این اقدام را مغایر جریان آزاد اطلاعات دانسته و نوشته است: "یوتلست با هدف جلوگیری از پخش اخبار واقعی، به شرکت آرکیوا، سرویس‌دهنده پخش ماهواره‌ای هاتبرد فشار آورده تا از روز دوشنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) فرکانسی که شبکه‌های ایرانی بر روی آن پخش می‌شدند را قطع کند".

پرس تی وی قطع برنامه های شبکه های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی از ماهواره هاتبرد را نشان دهنده این امر دانسته که "اتحادیه اروپا برای آزادی بیان هیچ احترامی قائل نبوده و از هیچ تلاشی برای خاموش کردن صدای متفاوت و واقعی از رسانه‌های غربی است، فروگذار نمی‌کند".

به نوشته پرس تی وی، هدف شبکه های قطع شده "فقط شکستن انحصار غرب در اطلاع‌رسانی و رساندن صدای ستمدیدگان به جهانیان بوده است".

این شبکه انگلیسی زبان متعلق به حکومت ایران تأکید کرده است که حق پیگیری حقوقی را برای خود محفوظ می داند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.