خسارت'۴۰ میلیارد تومانی' سیل مازندران

به روز شده:  16:34 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
سیل مازندران

سیل در بخش‌هایی از استان مازندران از جمله شهرستان بهشهر سبب خسارات زیادی شد

با گذشت دو روز از سیل استان مازندران، قاسم جعفری شهردار بهشهر اعلام کرد: "تا کنون در حدود ۳۵ درصد عملیات امدادرسانی در حوزه بهشهر توسط شهرداری انجام شده که به دلیل وسعت و حجم بالای سیل کار عملیاتی همچنان ادامه دارد."

علی اکبر طاهایی، استاندار مازندران نیز با اشاره به اینکه شش نفر در این حادثه جانشان را از دست داده‌اند، گفت: "برآورد اولیه خسارات سیل استان مازندران بالغ بر ۴۱۰ میلیارد ریال است و بسیاری از منازل مسکونی، تاسیسات شهری و واحدهای تجاری خسارت جدی دیده‌اند."

این در حالی است که مقامات محلی در روز وقوع سیل (شنبه ۲۲ مهر) گفتند که هفت نفر در این سیل جان خود را از دست داده‌اند.

هادی خنجری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز روز شنبه اعلام کرد که دلیل وقوع این سیل، گرفتگی دهانه یک پل بوده است.

مرتضی اکبرپور معاون سازمان مدیریت بحران کشور هم گفته است که اگر رودخانه‌های بهشهر به موقع لایروبی شده بود، نیمی از آب به سادگی از مسیر رود عبور می‌کرد و این همه تلفات به دنبال نداشت

به گفته آقای اکبرپور، ۵۰ واحد مسکونی در بهشهر در جریان سیل اخیر ۱۰۰ درصد تخریب شده و ۱۶۰۰ واحد مسکونی هم بین ۱۰ تا ۵۰ درصد آسیب دیده است.

با توجه به حجم گسترده خرابی در مناطق سیل زده، آقای جعفری،شهردار بهشهر گفته که ۸۰ درصد منازل سیل زده در فراش محله و کوهی خیل فاقد پروانه ساختمانی بوده و تنها حدود ۱۵ درصد منازل سیل زده دارای بیمه بوده اند.

پیشتر اعلام شده بود که آب خوراکی برخی از روستاهای سیل زده همچنان قطع است، اما غلامرضا زارع اشرفی، مدیر آب و فاضلاب شهری بهشهر با اشاره به اینکه تاسیسات آبرسانی روستایی استان مازندران ۹۰۰ میلیون تومان خسارت دیده است، گفته که در حال حاضر آب شرب در همه مناطق سیل زده "برقرار است" و اکیپ‌های امداد نیز در این مناطق حضور دارند.

کارشناسان، تخریب جنگل‌ها را از دلایل اصلی بروز سیل در شمال ایران می‌دانند.

تصاویری از سیل بهشهر در استان مازندران

سیل بهشهر در استان مازندران

این عکس‌ها را یکی از بینندگان نوبت شما از شرایط سیل‌زدگان منطقه شهید مدنی شهر بهشهر ارسال کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.