پس از یک دوره تنش، روسای جمهوری آذربایجان و ایران دیدار کردند

به روز شده:  16:47 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
احمدی نژاد و علی اف

علی اف و احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد و الهام علی اف، روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان با یکدیگر دیدار کردند.

این دیدار بعد از ظهر روز دوشنبه بیست و چهارم مهر (پانزدهم اکتبر) بلافاصله پس از ورود آقای احمدی نژاد به باکو، در اقامتگاه رئیس جمهوری آذربایجان صورت گرفت.

آقای احمدی نژاد برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی اکو به باکو سفر کرده که قرار است روز سه شنبه برگزار شود. این دیدار پس از یک دوره تنش طولانی میان دو کشور همسایه انجام می شود.

اجلاس اکو به میزبانی جمهوری آذربایجان قرار است روز سه شنبه در باکو افتتاح شود.

سفرهای بی پاسخ احمدی‌نژاد

محمد قوام

بی بی سی

محمود احمدی نژاد برای دومین بار طی دوره دوم ریاست جمهوری خود عازم باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شده است. هر دو دیدار آقای احمدی نژاد از باکو در چارچوب حضور در یک نشست منطقه ای بوده و جنبه سفر دوجانبه ندارد. با این همه دیدارهای او از باکو از طرف الهام علی‌اف بی پاسخ مانده است. آقای علی‎اف علیرغم پذیرش دعوت محمود احمدی نژاد برای حضور در نشست سران کشورهای غیرمتعهد در تهران، کمتر از یک روز مانده به اجلاس، به بهانه سفر به بلاروس به تهران نیامد.

با این همه آقای احمدی نژاد، برای شرکت در نشست اکو یک روز پیش از آغاز این جلسه به جمهوری آذربایجان سفر کرده.

مطابق پروتکل های دیپلماتیک، بی پاسخ ماندن سفر مقام های رسمی، به معنی کم اعتنایی یا ابراز ناخرسندی به سیاست یا عملکرد دولت مهمان تلقی می‌شود.

اکو یک سازمان اقتصادی منطقه ای است که ۱۰ کشور ایران، پاکستان، ترکیه، قزاقستان، افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان عضو آن هستند.

الهام علی اف قرار بود اوایل شهریور ماه گذشته برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو غیر متعهدها که در تهران برگزار می شد، به ایران سفر کند اما ساعاتی مانده به افتتاحیه اجلاس، مقام های جمهوری آذربایجان اعلام کردند که آقای علی اف به دلیل سفر به بلاروس، در تهران حاضر نخواهد شد.

تنش میان ایران و جمهوری آذربایجان در ماه های اخیر به شکل روزافزونی بالا گرفته است و دو کشور طی ماه های اخیر ده‌ها تن را به اتهام جاسوسی به نفع کشور مقابل، دستگیر کرده اند.

به تازگی دادگاهی در جمهوری آذربایجان، ۲۲ شهروند این کشور را به اتهام همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جاسوسی به نفع ایران، مجرم شناخت و به زندان محکوم کرد.

با این همه گاهی نشانه هایی از دو کشور مبنی بر تمایل به بهبود روابط یا کنترل تنش های موجود دیده می شود.

در هفته های اخیر دو شهروند بازداشت شده جمهوری آذربایجان در ایران آزاد شدند و بلافاصله پس از آن، اعلام شد که خبرنگار شبکه سحر متعلق به حکومت ایران هم از سوی جمهوری آذربایجان آزاد شده است.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی و پس از آن که جمهوری آذربایجان اقدام به خرید ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی از اسرائیل کرد، رو به سردی بیشتری گذاشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.