سخنگوی قوه قضائیه ایران: حکم اخلالگران ارزی اعدام است

به روز شده:  15:35 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391

سخنگوی قوه قضائیه از دستگیری بیش از چهل نفر خبر داده است

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران هشدار داده است 'افرادی که برای ضربه زدن به نظام اقدام به ایجاد اخلال در نظام اقتصادی می کنند، طبق قانون مفسد فی الارض بوده و به اعدام محکوم می‌شوند.'

آقای محسنی اژه ای امروز دوشنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره تعداد افراد بازداشت شده گفت که امروز بیش از ۳۰ نفر در این زمینه دستگیر شده‌اند و "ممکن است تا این لحظه که من در جمع شما هستم تعداد آنها از ۴۰ نفر هم گذشته باشد".

سخنگوی قوه قضائیه ایران این افراد را از لحاظ موقعیت اجتماعی، میزان تحصیلات و سن و سال در طیف‌های مختلف توصیف کرد و گفت که یک نفر از آنها زن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای محسنی اژه ای گفت: "در اعترافات یکی از متهمان آمده که وی ظرف سه ماه، یک میلیارد تومان سود کرده است."

سخنگوی قوه قضائیه که در جمع خبرنگاران در تهران صحبت می کرد، گفته "اخلالگران بازار ارز با خرید و فروش سوری بازار را ملتهب کردند."

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران یک هفته پیش از دستگیری "۵۰ اخلالگر بازار ارز" خبر داده و گفته بود که تصمیم به دستگیری این افراد در جلسه مشترک ارزی نمایندگان دولت و مجلس در دفتر رئیس کل بانک مرکزی گرفته شد.

در هفته های اخیر ارزش برابری ریال ایران در برابر ارزهای خارجی به شکلی کم سابقه سقوط کرده و افزایش قیمت ارز، فعالیت های تجاری و بازرگانی ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

مسئول بحران ارزی ایران کیست؟

حمید کیهان

بی بی سی

در اقتصاد بازار آزاد، نرخ ارز به عنوان بهای ارز خارجی برحسب پول داخلی، حاصل تعامل عرضه و تقاضا در بازار ارز است. خرید و واردات کالای خارجی مستلزم پرداخت بهای آنها به ارز خارجی است که طبیعتا تقاضا برای ارز را افزایش می دهد. صادرات کالا به معنی دریافت ارز خارجی است که باید در بازار به پول داخلی تبدیل شود و به این ترتیب، عرضه ارز را بیشتر می کند.در مورد تاثیر نرخ تورم بر نرخ برابری ارز هم، تورم داخلی به معنی افزایش قیمت اجناس تولید داخل و گرایش مصرف کننده به اقلام وارداتی و همچنین، گران شدن کالاهای صادراتی و کاهش صادرات است.

بحران ارزی ایران باعث شده که در مواردی بازاریان با تردید نسبت به ثبات قیمت ارز و نگرانی از افزایش مجدد آن، از عرضه کالاهای خود و صرافی ها هم از فروش ارز خودداری کنند.

اوایل مهر ماه امسال و دنبال افزایش پی در پی قیمت ارز، گروهی از بازاریان تهران دست به اعتراض خیابانی زدند و شعارهای ضددولتی سر دادند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران این افراد را "غیربازاری" خوانده و گفته بود "در تهران یک عده ای به نام بازاری وارد خیابان شدند که اغتشاش کنند که فورا بازاری ها اطلاعیه دادند."

آقای خامنه ای معترضان را افرادی خوانده بود که "در دو خیابان تهران می آیند و چند سطل زباله را آتش می زنند."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران اخیرا اعلام کرده بود که دولت ارز کافی برای تزریق به بازار ندارد. به گفته او بودجه برخی از دستگاه ها به صفر رسیده یا کاهش پیدا کرده است. رئیس جمهور ایران پیشتر در کنفرانس مطبوعاتی در تهران اخلالگران بازار ارز را "۲۲ نفر اعلام کرده بود."

سیاستمداران منتقد دولت ایران می گویند که کاهش ارزش ریال به دلیل سوء مدیریت و سیاست های غلط دولت در سال های اخیر است و همزمان تحریم های بین المللی هم آثار سو دیگری بر اقتصاد ایران داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.