رهبر ایران از مسئولان کشور خواست که آرامش را تا انتخابات حفظ کنند

به روز شده:  11:31 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
آیت الله علی خامنه ای

رهبر ایران در آرامگاه کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق در اسفراین در خراسان شمالی

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران که به استان خراسان شمالی سفر کرده، با اشاره به یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خواستار جلوگیری از "جنجالی شدن فضای کشور" شده است.

آقای خامنه ای که امروز دوشنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) در جمع گروهی از مردم شیروان صحبت می کرد، گفت: "در مدت باقیمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد."

رهبر ایران افزود: "مسئولان مراقب باشند نگذارند که دشمن این آرامش کشور را برهم بزنند، تا قبل از انتخابات و در دوره انتخابات، باید آرامش کشور حفظ شود و نگذارند که فضای کشور منقلب شود."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خردادماه سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد، انتخاب شود.

آقای خامنه ای بار دیگر به موضوع اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات سال ۸۸ که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد اشاره کرده و گفته این اعتراضات با حوادث کوی دانشگاه تهران در تیرماه ۱۳۷۸ مربوط بوده است.

در اواسط تیرماه سال ۷۸ اعتراض گروهی از دانشجویان به توقیف روزنامه سلام، یوروش نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خوابگاه‌های دانشجویان در کوی دانشگاه تهران را به دنبال داشت.

دانشجویان معترض و هواداران آنها در حدود یک هفته در خیابان های مرکزی تهران و اطراف کوی و دانشگاه تهران، دست به تجمع و تظاهرات زدند و خواستار مجازات عاملان حمله دانشجویان شدند، اما این اعتراضات با سازماندهی تظاهرات هواداران حکومت و سرکوب دانشجویان معترض، پایان یافت.

رهبر ایران: مردم خسته نیستند

آقای خامنه ای در سخنان امروز خود گفت: "مردم حواسشان جمع است، مسئولان قوای سه گانه هم کاملا مراقب باشند تا بدخواهان نتوانند آرامش موجود را که نشانه اقتدار عظیم کشور محسوب می شود، برهم بزنند."

"برخی خود خسته‌اند و می‌گویند که مردم خسته شده‌اند، مردم خسته نیستند"

رهبر ایران در جمع گروهی از مردم در خراسان شمالی

رهبر ایران افزود: "برخی خود خسته‌اند و می‌گویند که مردم خسته شده‌اند، مردم خسته نیستند، در میدان حاضرند و اگر میدان برای مردم حاضر شود، آنگاه می‌بینیم که با چه عزم راسخی وارد عرصه‌های مختلف می‌شوند."

رهبر ایران معمولا در جریان سفرهایش به شهرهای ایران درباره مسائل کشور موضع گیری و سخنرانی می کند.

او پیشتر وعده داده بود که در جریان سفر هشت روزه اش به شهرهای استان خراسان شمالی، مسائل مهمی را مطرح خواهد کرد.

در هفته های اخیر برخی از چهره های سیاسی ایران، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، از "نارضایتی مردم" خبر داده اند.

از جمله به تازگی حبیب الله عسگراولادی از حزب موتلفه اسلامی که تشکل سیاسی قدیمی و محافظه کار نزدیک به بازار محسوب می شود، با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران، گفته بود "مردم کاسه چه کنم دستشان گرفته اند."

در دو هفته اخیر، ارزش واحد پول ملی ایران به طور کم سابقه ای سقوط کرده و قیمت ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا با جهشی خیره کننده مواجه شده است.

به دنبال بالارفتن قیمت ارز، نرخ کالاها در ایران افزایش یافته و در مواردی بازاریان با تردید نسبت به ثبات قیمت ارز و نگرانی از افزایش مجدد آن، از عرضه کالاهای خود و صرافی ها هم از فروش ارز خودداری کرده اند.

تحلیلگران دلیل وضعیت موجود را سیاست های هفت سال گذشته دولت محمود احمدی نژاد و همچنین آثار تحریم های گسترده بین المللی علیه برنامه اتمی ایران عنوان می کنند.

رهبر ایران در روز اول سفر خود به شهرهای خراسان شمالی، تحریم ها علیه ایران را "وحشیانه" خوانده و گفته بود که وعده کشورهای غربی در کاهش تحریم ها در صورت توقف غنی سازی اورانیوم "دروغ" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.