وزارت بهداشت ایران: تخمین می‌زنیم که۹۰ هزار مبتلا به ایدز داشته باشیم

به روز شده:  11:22 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

حدود ۴۶ درصد از مبتلایان به اچ‌آی‌وی/ایدز در ایران در میان گروه سنی ۲۵ تا ۲۳ سال هستند

عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت ایران امروز سه‌شنبه ۲۵ مهرماه اعلام کرد: "براساس یک مدل ریاضی تخمین می‌زنیم که حدود ۹۰ هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور داشته باشیم که تنها حدود ۲۵ هزار نفر از آنها شناسایی شده‌اند."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای صداقت گفت که حدود ۴۶ درصد از مبتلایان به اچ‌آی‌وی/ایدز در ایران در میان گروه سنی ۲۵ تا ۲۳ سال هستند که بیشترین گروه سنی مبتلا به این بیماری را تشکیل می‌دهند.

اداره کنترل ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران در اوایل خردادماه سالجاری آخرین آمار مبتلایان به ایدز و افراد اچ‌آی‌وی مثبت در این کشور را اعلام کرد.

بر اساس اعلام این مرکز، تا دی ماه سال گذشته خورشیدی ۲۳ هزار و ۹۰۲ نفر مبتلا به اچ‌آی‌وی /ایدز در ایران شناسایی شده اند که ۹۱ درصد آنها مرد و ۹ درصد زن بوده اند.

تزریق مواد مخدر با استفاده از سرنگ مشترک، رابطه جنسی، دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر به فرزند از مهم ترین راه های ابتلا به این بیماری در ایران است.

بر اساس آمار منتشر شده، ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی ۶۴.۳ درصد، برقراری روابط جنسی ۱۰.۳ درصد و انتقال از مادر به کودک ۲.۷ درصد است.

به اعتقاد کارشناسان یکی از دلایل بروز موج جدید ابتلا، عدم خدمات رسانی مناسب به زنان روسپی در ایران است، ضمن اینکه برخی از این زنان از ترس زندانی شدن، خود را برای آزمایش معرفی نمی کنند.

همچنین مشکلات در روابط جنسی میان زنان و مردان متاهل از دلایلی است که زنان و مردان ممکن است به روابط خارج از حوزه زناشویی روی ‌آورند و خود و همسرشان را در معرض خطر قرار دهند.

روابط پسران و دختران مجرد نیز از دیگر موارد نگرانی است. به همین دلیل یکی از راهکارها، استفاده از کاندوم و آموزش جوانان یا ترغیب آنها به دوری کردن از روابط جنسی قبل از ازدواج عنوان شده است.

ایران در زمان اجرای برنامه‌های مبارزه با ایدز توانست به عنوان اولین کشور منطقه که تمامی خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان مبتلایان به ایدز و افراد اچ‌آی‌وی مثبت در آن رایگان ارائه می‌شود، شناخته شود؛ اما از سال گذشته تمام مراحل درمان این افراد پولی شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.