مهمانپرست: قطع برنامه‌های شبکه‌های ایرانی را پیگرد قانونی می‌کنیم

به روز شده:  14:15 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391
رامین مهمانپرست

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران قطع برنامه‌های ماهواره‌ای جمهوری اسلامی از روی ماهوراه هاتبرد را خلاف جریان آزاد اطلاعات دانست

در پی قطع پخش ماهواره ای شبکه های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره هاتبرد، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران امروز سه‌شنبه ۲۵ مهرماه اعلام کرد که این کشور اقدام مذکور را "از راه قانونی" پیگیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران این اقدام را بر خلاف" ادعای غرب مبنی بر آزادی جریان اطلاعات و آزادی بیان" دانست.

یوتلست می گوید که دلیل این کار تحریم‌های اتحادیه اروپا و تصمیم دولت فرانسه برای ممنوعیت پخش شبکه سحر است که برنامه‌هایی به زبان‌های مختلف از جمله فرانسه پخش می کند.

اما مشخص نیست که توقف پخش ماهواره ای شبکه های رادیو تلویزیونی ایران بر اساس کدام بخش از تحریم های اتحادیه اروپا است و چرا تصمیم به این اقدام حالا گرفته شده است.

آقای مهمانپرست با تاکید براینکه قطع برنامه‌ها به لحاظ حقوقی از مراجع مختلف پیگیری می‌شود، این موضوع را "نمونه‌ای از نقض آزادی بیان و نقض مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی دانست که کشورهای غربی به دنبال آن هستند."

شبکه های پرس تی وی، العالم، شبکه خبر، شبکه‌های سحر (۱ و ۲)، شبکه های جام جم (۱ و ۲)، شبکه الکوثر، شبکه قرآن و رادیو ایران برنامه های خود را از طریق ماهواره هاتبرد برای بخش هایی از جهان پخش می کردند.

پرس تی وی قطع برنامه های شبکه های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی از ماهواره هاتبرد را نشان دهنده این امر دانسته که "اتحادیه اروپا برای آزادی بیان هیچ احترامی قائل نبوده و از هیچ تلاشی برای خاموش کردن صدای متفاوت و واقعی از رسانه‌های غربی است، فروگذار نمی‌کند".

این شبکه انگلیسی زبان متعلق به حکومت ایران هم تأکید کرده است که حق پیگیری حقوقی را برای خود محفوظ می داند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.