پیشنهاد ترکیه برای رایزنی با ایران و مصر در مورد سوریه

به روز شده:  19:25 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

نخست وزیر ترکیه در باکو با محمود احمدی‌نژاد دیدار کرد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پیشنهاد کرده است که دو کشور به اتفاق مصر به رایزنی در مورد بحران سوریه بپردازند.

همزمان آقای احمدی نژاد پیشنهاد آتش بس میان نیروهای دولتی و مخالفان در سوریه را در ایام عید قربان مطرح کرده است.

دولت مصر پیشتر از مقامات کشورهای عربستان، ایران و ترکیه دعوت کرده بود برای بررسی مسائل سوریه در نشستی در قاهره شرکت کنند، اما عربستان حاضر به شرکت نشد و این امر توسط دیپلمات ها به عدم تمایل این کشور به حضور در مذاکراتی تعبیر شد که ایران در آن حضور دارد.

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر نشست مذکور را که قرار بود روز ۲۶ سپتامبر برگزار شود، لغو کرد.

اکنون آقای اردوغان پیشنهاد کرده است که سه گروه مختلف برای بررسی مسئله سوریه تشکیل شود.

او که در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دیدار کرده بود، در بازگشت به کشورش به خبرنگاران گفت: "پیشنهاد یک مکانیزم سه مسیره را مطرح کردیم. یک مسیر می تواند سه گانه ایران-ترکیه-مصر باشد. مسیر دوم می تواند ترکیه-ایران-روسیه باشد و مسیر سوم ترکیه-مصر-عربستان سعودی".

ایران و روسیه در شمار معدود کشورهایی هستند که از حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می کنند.

در برابر عربستان، مصر و ترکیه به صورت علنی از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می کند و ترکیه می گوید دوره زمامداری آقای اسد به پایان رسیده است.

مقام های ایرانی می گویند که بقای بشار اسد و حکومتش خط قرمز ایران است. آیت‎الله علی خامنه‎ای، رهبر جمهوری اسلامی پیشتر، سوریه را "خط مقدم مقاومت" در برابر اسرائیل خوانده بود.

ایران می گوید نگران است که پایان دادن به حکومت ها یا دوره زمامداری افراد با کمک کشورهای خارجی، به الگویی در کشورهای منطقه خاورمیانه بدل شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.