انتقاد سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از 'کاغذ پاره' نامیدن تحریم‌ها

به روز شده:  11:02 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

انتقادات آقای جلالی، ظاهرا متوجه محمود احمدی نژاد است که پیشتر، تحریم های بین‌المللی را "ورق پاره" توصیف کرده بود

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران، از تلقی کردن تحریم های بین المللی به عنوان "کاغذپاره" انتقاد کرد.

آقای جلالی، در گفتگویی با سایت خبرآنلاین که چهارشنبه ۲۶ مهر (۱۷ اکتبر) منتشر شده، در عین حال دادن "وزن بیش از حد" به تحریم ها را مورد انتقاد قرار داد و خواستار "اعتدال" مسئولان در مواجه با فشارهای خارجی شد.

انتقادات آقای جلالی، ظاهرا متوجه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران است که در اسفندماه ۱۳۸۵، تحریم‌های بین‌المللی بر سر برنامه هسته ای ایران را "ورق پاره" توصیف کرده بود.

آقای احمدی نژاد همچنین در اسفند ۱۳۸۶، با بی اهمیت توصیف کردن تحریم های شورای امنیت علیه ایران اعلام کرده بود که کسی برای این تهدیدات "هویج هم خرد نمی کند" و در آذر ۱۳۸۷، خطاب به جامعه بین المللی گفته بود: "آن قدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه دان شما پاره شود".

با وجود این، آقای احمدی نژاد در ماه های اخیر تاثیرات این تحریم ها را بر مشکلات اقتصادی ایران قابل توجه دانسته و مشخصا، نقش آن بر ایجاد بحران ارزی را مورد تاکید قرار داده است.

کاظم جلالی، که ریاست مرکز پژوهش های مجلس را هم بر عهده دارد، در اظهارات جدید خود گفته است: "برخی اظهارات و اقدامات در چند ماه گذشته موجب برخی پالس های اشتباه به غرب شده و آنها را به این فکر واداشته که تحریم ها بر ملت ایران تاثیرکرده است."

وی همچنین، "برخی از اظهارنظرها درباره مذاکرات با آمریکا یا موضوع هسته ای" را "نوعی پالس به غرب" دانسته و تاکید کرده است: "در موضوعات اصلی و اساسی کشور اصلی ترین شخصیت، رهبری نظام است و طبیعی است که مواضعی که از ناحیه دیگران مطرح می شود، در صورتی می تواند مواضع نظام تلقی شود که در همان جهت باشد."

"کاظم جلالی با اشاره تلویحی به برخی سخنان رئیس جمهور ایران، 'برخی از اظهارنظرها درباره مذاکرات با آمریکا یا موضوع هسته ای' را 'نوعی پالس به غرب' دانسته و تاکید کرده است: در موضوعات اصلی و اساسی کشور اصلی ترین شخصیت، رهبری نظام است"

این اظهارات در شرایطی بیان می شود که محمود احمدی نژاد در جریان سفر اخیر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، حداقل در پنج اظهار نظر جداگانه بر آمادگی خود برای مذاکره با آمریکا یا اهمیت گفتگوهای دوجانبه تاکید کرده بود.

در پی اظهارات آقای احمدی نژاد، علی اکبر ولایتی، مشاور بین المللی آیت الله خامنه ای، گفت: "سیاست کلی جمهوری اسلامی مثل گذشته است و هیچ تغییری نکرده و هر تغییری هم در این زمینه بخواهد صورت گیرد باید از طرف مقام معظم رهبری اعلام شود." در واکنشی صریح تر، روزنامه کیهان که زیر نظر آیت الله خامنه ای قرار دارد، تاکید کرد که اتخاذ تصمیم درباره مذاکره یا رابطه با آمریکا در حوزه مسئولیت و اختیارات قانونی رهبر است و نه رئیس جمهور.

کاظم جلالی در بخش دیگری از اظهارات جدید خود، سخنان برخی مسئولان در این زمینه که "ایران احتیاج به سوخت ۲۰ درصد ندارد" را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: "فکر می کنم همه ما باید دقت کنیم در نوع صحبت و گفت وگوی هایی که داریم، به گونه ای موضع گیری کنیم که زمینه تفسیر غلط در ذهن غربی ها شکل نگیرد."

به نظر می رسد این انتقاد، متوجه اظهارات دو روز پیش علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران است که گفته بود: "امروز کشور نیازی به تولید سوخت ۲۰ درصد ندارد."

وی افزوده بود: "در این زمینه بر اساس منافع ملی عمل خواهیم کرد و این موضوع امری اختیاری برای ایران اسلامی است."

اظهارات آقای بروجردی از سوی برخی ناظران، اشاره ای به امکان توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران تلقی شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.