بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه ۲۶ مهر

به روز شده:  05:04 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در تیترهای اول خود از سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری نوشته اند و در عکس های صفحه اول از فوتبال ایران و کره جنوبی خبر داده اند و پیروزی ایران را بزرگ داشته اند.

خبر فعال شدن فاطمه هاشمی و خروج فاطمه رجبی از صحنه سیاسی از جمله خبرهایی است که امروز در روزنامه ها چاپ شده است. انتقاد از گرانی و شکست خوردن برنامه اقتصادی دولت و بر زمین ماندن وعده های از پیش داده شده هم مورد توجه روزنامه ها بوده است.

شادمانی از پیروزی و تذکر عقب افتادگی

انعکاس پیروزی تیم ملی فوتبال بر صفحه اول تهران امروز

در حالی که روزنامه های صبح امروز در تیترهای اول با چاپ عکس و گزارش های جذاب از پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر کره جنوبی به عنوان یک موفقیت بزرگ یاد کرده اند، علی عالی در سرمقاله اعتماد نوشته که این شکست‌ها و پیروزی‌ها و این امتیازات به دست آمده و از دست رفته، «حق» ما نیست. صعود کردن یا نکردن به جام‌جهانی هم دردی از فوتبال ایران درمان نمی‌کند چرا که پایه‌های ساختاری فوتبال ایران روی پوشال است و با وزش نسیمی فرو خواهد ریخت. برای همین بازی‌های ملی میدان اثبات مدیران است درحالی که معیارهای مدیریت ربطی به این بازی‌ها ندارد.

به نوشته این کارشناس ورزش، وضعیت امروز فوتبال ایران حلقه‌ای است از زنجیره اتفاقات بد گذشته که دست‌های همه را بسته است. با برد مقابل کره به «پیروزی توهم‌زا» می‌رسیم و با تساوی یا شکست، «محکوم» خواهیم بود. فوتبال ایران مثل همه بخش‌های دیگر در مدیریت، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری ضعف دارد و آنگاه تحلیلگران فوتبال ایران بازی ایران و کره را سرفصل نتیجه‌گیری مدیران می‌دانند. از احمدی‌نژاد تا لاریجانی و حتی تلویزیون به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا این بازی حیثیت فوتبال ایران است، درحالی که «علت» مشکلات فوتبال ایران در جایی دیگر است و برای حل آنها باید فکری اساسی کرد.

مقاله اعتماد نتیجه گرفته همان میزان که ظهور ستاره‌های نامدار نشانه پیشرفت و توسعه ورزش نبود؛ به‌همان میزان، پیروزی مقابل کره هم کمترین نشانه‌ای از «توسعه» فوتبال ایران ندارد. تفاوت فوتبال ایران و کره در بازی دیشب نیست، تفاوت در «نگاه»هاست، در نظم و برنامه و مدیریت‌های این دو کشور است. کره با سند چشم‌اندازش هر سه سال نسل فوتبالش را تغییر می‌دهد و فوتبال ایران حتی اگر بتواند توسعه فوتبال این دو کشور را متوقف هم کند، تا صد سال آینده و با وسیله‌ای تندرو هم به ژاپن و کره نخواهد رسید.

تحریم برای چه وضع می‌شود

کیهان در سرمقاله خود به مناسبت تشدید تحریم های ایران توسط اتحادیه اروپا به بررسی علت این دور از تحریم ها برخاسته و آن را ناشی از نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران دانسته که ده ماه دیگر برگزار می شود.

به نوشته این مقاله اگر چنین نبود با توجه به این که کارشناسان می گویند تحریم ها در سطح سیاسی ناکارآمد بوده آیا در سطح اقتصادی تأثیر واقعی داشته است؟ طرفه آنکه رسانه های غربی بارها با نگرانی این موضوع را مطرح کرده اند. همین دو روز پیش رویترز گزارش داد تحریم ها علیه ایران آنقدر بی تأثیر بوده که حتی صادرات آمریکا به ایران در این شرایط ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

کیهان با این مقدمات مدعی شده که هدف دشمن تاثیر اقتصادی نیست بلکه تأثیرگذاری بر انتخابات ۹۲ است، اما شرایط کنونی با شرایط انتخابات سال ۹۰ قابل مقایسه است که دشمن از ماه ها قبل پروژه تحریم ها را پیش کشید و حتی فشارهای حقوق بشری و هسته ای هم چاشنی کرد که به صدور ۳ قطعنامه علیه ایران انجامید، اما سوال این است که آیا با همه تحرکات حضور ۶۵ درصدی مردم و انتخابات پرشور پاسخ را به روشنی مشخص کرد.

چرا از احمدی‌نژاد انتقاد نکنیم؟

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری در پاسخ به این که چرا نشریات از احمدی نژاد انتقاد می کنند نوشته برخی از موضوعات انتقاد برانگیز، تکراری شده چرا که در تمام طول ۷ سال گذشته، توسط دولت تداوم داشته؛ مثل وعده‌های تکراری دولت و شخص رئیس‌دولت در مورد کاهش بیکاری، کاهش تورم، کاهش گرانی، افزایش رشد اقتصادی، رفع مشکل مسکن و... دولت هنوز وعده‌های قبلی را عملی نکرده، وعده‌های جدید درباره آن موضوع می‌دهد که مصداق بارز آن وعده اشتغالزایی و کاهش بیکاری است.

به نوشته این مقاله دسته‌ای از اقدامات انتقاد برانگیز دولت هم موضوعات موردی است. مثلا اینکه چرا آقای احمدی‌نژاد علی‌رغم تمام اقدامات ضد ایرانی جمهوری‌آذربایجان به باکو سفر کرده، اینها انتقاداتی است که فقط به شخص رئیس‌جمهور وارد می‌شود؛ وگرنه اگر بخواهیم انتقادهای وارده به اعضای کابینه و عملکرد دولت را هم اضافه کنیم، فهرست ما طولانی‌تر می‌شود.

کارتون سعید صادقی، جام جم

مردم سالاری در نهایت نوشته حالا با این همه عملکرد منفی یا قابل انتقاد، طبیعی است که از رئیس‌جمهور انتقاد کنیم اما آیا گوش شنوایی هم هست؟ اگر بود که خیلی از مشکلات کشور حل می‌شد. اما با این وجود، می‌نویسیم تا حداقل در تاریخ ثبت شود که رسانه‌ها در مقابل اقدامات غیرکارشناسی این دولت سکوت نکرده‌اند. اما همه جا مملو از انتقاد از احمدی‌نژاد است. این روزها دیگر انتقاد از احمدی‌نژاد، هنر نیست. وقتی گوش شنوایی برای پذیرش انتقادها نیست .

اصلی برای تسویه بدهی‌های دولت

ستاره شهریاری درجهان صنعت نوشته دیگر نباید از تصمیمات یک‌شبه مسوولان تعجب کنیم؛ همیشه دست‌های پشت‌پرده، تحولات بزرگ اقتصاد ایران را رقم می‌زنند. هر بار که در اجرای یک تصمیم مهم تعلل می‌شود یا به زمان نامعلومی موکول می‌شود،‌ زنگ‌های خطر به صدا درمی‌آیند که باز هم انحرافی از قانون صورت می‌گیرد. این بار هم هیات وزیران با تصمیمات خود، انحراف بزرگ از اصل «۴۴» قانون اساسی را تصویب کرده است.

به نوشته این گزارش: بعد از گذشت مدتی از انتظار فعالان بازار سرمایه برای خصوصی‌سازی‌های وعده داده شده، ‌خبر می‌رسد که هیات وزیران تصمیم گرفته است بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را از محل سهام شرکت‌هایی تهاتر کند که پیش از این تصمیم دیگری برای آنها گرفته شده بود، از جمله این شرکت‌ها، ‌ذوب‌آهن اصفهان است که قرار بود ۵۳ درصد از سهام آن از طریق فرابورس در اوایل ماه جاری عرضه شود.

جهان صنعت نوشته بنا بر مصوبه جدید دولت،‌ بنا شده است ذوب‌آهن اصفهان به صندوق بازنشستگی فولاد منتقل شود و صندوق فولاد نیز بابت رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی واگذار شود که زیر بخش وزارت کار است. با این تصمیم بار دیگر اصل «۴۴» قانون اساسی قربانی بدهی‌های دولت شد.

اهمیت تجارت با همسایگان

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود از اهمیت توجه به تجارت خارجی به طور کلی و به طور ویژه با همسایگان نوشته و اضافه کرده در ساختار تولید در شرایط فعلی جذب بازارهای صادراتی اهمیت مضاعفی می‌یابد.

نویسنده با این مقدمه به تجارت ایران و عراق پرداخته و نوشته بعد از فروپاشی رژیم صدام حسین در عراق و بر سر کار آمدن سیستم سیاسی جدید، این کشور شاهد تغییر و تحولات فراوانی بود. به دلیل نزدیکی ساختار سیاسی جدید عراق و جمهوری اسلامی ایران و اشتراکات فراوان مردم دو کشور، ایران نقش ویژه‌ای داشت و در اوایل شریک تجاری اصلی عراق بود، اما در سال‌های اخیر ترکیه توانسته از ایران پیشی بگیرد و به شریک تجاری اصلی عراق تبدیل شود.

یاسین اسدی در این مقاله تاکید کرده که یکی از مناطق عراق که از لحاظ اقتصادی از وضعیت بهتری برخوردار است منطقه اقلیم کردستان است. این منطقه نیز همچون سایر مناطق عراق در روند بازسازی خود نیازمند واردات و سرمایه‌گذاری فراوانی بود. اما با ورود رقبای جدید سهم ایران کاهش یافت. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ تعداد شرکت‌های ایرانی از ۴۰۰ شرکت به ۱۹۰ شرکت در این منطقه کاهش یافت، در حالی که شرکت‌های ترک در همین فاصله زمانی، از ۸۰ شرکت به ۸۰۰ شرکت افزایش یافت.

فاطمه‌ها در عرضه اجتماع

عظیم محمودآبادی در اعتماد نوشته که به وجود آمدن تغییر و تردید در سیاست‌ورزان ایرانی در طول سال‌های بعد از انقلاب چیز جدیدی نیست و البته یکی از جذاب‌ترین سوژه‌ها برای نظاره‌گران عرصه سیاست ایران بوده و هست. اما قرار گرفتن محمود احمدی‌نژاد بر راس هرم اجرایی کشور در طول هفت سال گذشته جذابیت این تغییر و تردیدها را دو چندان کرده است.

این گزارشگر با فاطمه رجبی مصاحبه کوتاهی کرده و در مقدمه اش نوشته فاطمه رجبی همسر سخنگوی دولت در دوره نهم چندی است که سکوت کرده و به گفته خودش از انتخابات مجلس نهم تاکنون به هیچ اظهارنظر سیاسی نپرداخته است. سکوتی که از هیچ نظر قابل توجیه و منطقی نیست چرا که اگر مدح‌ها، تعریف‌ها و تمجیدها کاری درست بوده الان هم هرچند که عمر دولت احمدی‌نژاد رو به اتمام است حداقل انتظار از حامیان دیروز احمدی‌نژاد این است که در این شرایط معجزه هزاره سوم خود را تنها نگذارند .

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته این روزها دو زن که فاطمه نام دارند در صحنه سیاسی ایران مطرح اند، اما یکی با اعلام حضور و دیگری با کناره گیری. اگرچه در روزهای گذشته فاطمه هاشمی که از دیگر فرزندان هاشمی رفسنجانی کمتر فعالیت سیاسی از خود نشان داده بود، پا به عرصه سیاست گذاشته است، اما همنام وی فاطمه رجبی پس از مدت‌ها جنجال آفرینی سیاسی، اعلام کرده که از صحنه سیاست کناره گیری می‌کند.

این روزنامه فاطمه رجبی را کسی خوانده که پس از ظهور محمود احمدی نژاد در عرصه سیاسی و اجرایی کشور به ناگهان در عرصه رسانه ها مطرح شد و با اظهار نظرهای جنجالی خود به چهره ای مشهور بدل شد. که در نهایت به انتشار کتاب «احمدی نژاد معجزه هزاره سوم» منجر شد. او البته به حمایت تنها از اقدامات و اندیشه‌های محمود احمدی نژاد راضی نمی‌شد، بلکه مخالفان سیاسی وی همچون هاشمی رفسنجانی، سید محمدخاتمی، دکترحسن روحانی و برخی دیگر را چنان مورد حمله قرار می‌داد که گاه آنان را در ردیف گروهک رجوی در دوران معاصر و دشمنان پیامبر و علی (ع) در صدر اسلام قرار می‌داد.

ابتکار در مورد فاطمه هاشمی نوشته: در حالی که فاطمه رجبی روزه سکوت خود را اعلام کرده است، به نظر می‌رسد یک فاطمه دیگر، روزه خود را گشوده است. فاطمه هاشمی رفسنجانی، فرزند ارشد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سه دهه پس از انقلاب برخلاف خواهر کوچکترش فائزه چندان رد سیاسی از خود به جای نگذاشته بود، این روزها به شدت فعال شده است. آن هم در روزی که خواهرش فائزه به زندان رفته بود تا ۶ ماه محکومیت قضایی خود را تحمل کند و برادرش نیز در راه زندان بود.

خوشا به حالتان که رفتید

سیاست روز در تیتر اول خود در زیر عکسی از تشییع جنازه شهیدان جنگ خطاب به آنان نوشته خوش به حالشان، با فراغ خاطر بر دوش مردمی هستند که حسرت یک لحظه به جای آنها بودن را دارند. از دار دنیا گمنامی را به دوش می‌کشند و شاهد فردوس برینی هستند که لطیف عالم وعده‌اش را داده است.

به نوشته سیاست روز دغدغه ارز و سکه و دلار و گران شدن آپارتمان‌های تهران را هم ندارند! سهمشان از این دنیای فانی تنها به اندازه قامتشان است و تکه کفنی که پیکر رشیدشان را بپوشاند. خوش به حالشان! حسادت می‌کنیم و غبطه می‌خوریم به روزگارشان که تضمین است و گوارا.

شوخی با دادستان

سیاست روز در ستون ننجون با نقل جملاتی از دادستان کل به شوخی با آنان پرداخته:

دادستان: وقتی پورمحمدی به دادسرا احضار شد برخلاف بعضی ها که سر و صدا راه می اندازند، خیلی راحت به آنجا رفت.

ننجون: البته به "آنجا" رفتن برای همه کار راحتی است اما از "آنجا" بیرون آمدن یک مشکلاتی دارد که آدم ناچار می شود کمی سر و صدا کند!

دادستان: نام اشخاص را نبرید و منتظر باشید انشاءالله هر وقت که دادگاه تشکیل شد شما حتما مطلع می‌شوید.

ننجون: اگر تا آن وقت زنده بودیم که هیچ اما اگر کفن پوسانده بودیم لااقل به نوه و نتیجه های ما بگویید این "میم – ر" گناهکار بوده یا بی گناه؟!

دادستان: البته مردم مشکلاتی دارند و با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

ننجون: حرف توی دهان ما نگذارید آقای دادستان! خوشبختانه اینجا همه چیز آرام است و ما هم چقدر خوشحالیم.

دادستان: مشتری‌های طلا و ارز بسیاری از آحاد مردم می‌شوند که قصد اخلال و ضربه زدن ندارند.

ننجون: مثل خود ما که شیلنگ بر می داریم که باغچه را آب بدهیم ناغافل آب می ریزیم توی آسیاب استکبار جهانی!

کارتون روز

کار آروین، مغرب

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.