جایزه کلان برای دستگیری "دو عضو القاعده در ایران"

به روز شده:  21:25 گرينويچ - پنج شنبه 18 اکتبر 2012 - 27 مهر 1391

جایزه تعیین شده برای دستگیری محسن الفضلی هفت میلیون دلار است.

ایالات متحده برای دستگیری دو فرد مظنون به عضویت در گروه القاعده که گفته می شود در ایران حضور دارند، ۱۲ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

بر اساس بیانیه ای که وزارت دارایی ایالات متحده در روز پنجشنبه منتشر کرد، از محسن الفضلی و عادل الوهابی الحربی به عنوان عوامل عملیاتی القاعده در ایران نام برده شده است.

بر این اساس، محسن الفضلی و معاونش، عادل الحربی پشتیبانی لجستیک و مالی تحرکات اعضای القاعده را در ایران بر عهده دارند.

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد: "عوامل القاعده در ایران، به رهبری فضلی از طریق ترکیه برای حمایت از عوامل وابسته به القاعده در سوریه، از طریق ترکیه پول و نیرو اعزام می کنند."

به گفته دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور اطلاعات مالی و امور تروریسم، اقدام روز پنجشنبه این وزارتخانه، از شبکه حیاتی القاعده در ایران پرده بر می دارد.

جایزه تعیین شده برای دستگیری آقای فضلی که ۳۱ ساله و متولد کویت است، هفت میلیون دلار است.

او پیش از این در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته بود.

به نوشته بیانیه وزارت دارایی آمریکا، محسن الفضلی با شبکه ای از حامیان مالی گروه های جهادی در کویت نیز در ارتباط است که از طریق آن به سوریه پول ارسال می کند.

گفته می شود محسن الفضلی از معدود اعضای القاعده است که پیش از رخدادهای یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، از برنامه این گروه برای اجرای این حملات اطلاع داشته است.

او همچنین به طراحی حمله به یک کشتی فرانسوی در سواحل یمن در سال ۲۰۰۲ متهم است. این حمله یک کشته و چهار زخمی برجای گذاشت.

بنابر اعلام وزارت دارایی آمریکا، محسن الفضلی جایگزین عزالدین عبدالعزیز خلیل معروف به یاسین السوری شده است که پیش از این تامین کننده اصلی منابع مالی القاعده در ایران بود.

جایزه تعیین شده برای عادل الحربی که ۲۵ ساله و شهروند عربستان سعودی است، پنج میلیون دلار اعلام شده است.

وزارت دارایی ایالات متحده او را نیز در فهرست تحریم های آمریکا قرار داده و هرگونه داد و ستد این فرد را با شهروندان آمریکایی ممنوع کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.