حزب‌الله لبنان قطع برنامه‌های ماهواره‌ای رادیو تلویزیون ایران را محکوم کرد

به روز شده:  07:42 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391
تلویزیون سحر به زبان اردو

اقدام یوتلست دسترسی به برنامه‌های رادیو تلویزیونی برون مرزی ایران را دشوار کرده است

گروه حزب الله لبنان به توقف پخش برنامه های ماهواره ای رادیو تلویزیون ایران توسط شرکت یوتلست اعتراض کرده و یک مقام ایرانی خواستار اقدام دولت فرانسه برای از سرگیری پخش این برنامه ها شده است.

وزارت اطلاع رسانی دولت لبنان گزارش کرده که جنبش حزب الله، از گروه های شریک در دولت ائتلافی این کشور، تصمیم شرکت اروپایی یوتلست به توقف پخش برنامه های ماهواره ای رادیو تلویزیون دولتی ایران در خارج را محکوم کرده و آن را "ناقض آزادی" دانسته است.

روز دوشنبه این هفته، شرکت یوتلست اعلام کرد که در اجرای تحریم های اتحادیه اروپا و تصمیم دولت فرانسه در ممنوعیت پخش برنامه یک شبکه تلویزیون ماهواره‌ای جمهوری اسلامی، پخش برنامه های سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران از ماهواره هاتبرد، متعلق به این شرکت را متوقف کرده است.

حزب الله لبنان در بیانیه ای که در وبسایت این گروه انتشار یافته گفته است که تصمیم یوتلست "تهاجمی به همان اصول آزادی است که غرب به آنها می بالد و تمامی مقررات ناظر بر فعالیت بین المللی رسانه ای را هم نقض می کند."

این بیانیه می افزاید که هیچ بهانه ای برای اتخاذ این تصمیم وجود ندارد و مدیران شرکت یوتلست نمی توانند آن را توجیه کنند.

حزب الله لبنان با اشاره به اعطای جایزه صلح نوبل سال ٢٠١٢ به اتحادیه اروپا، گفته است که "قابل توجه اینکه شرکت اروپایی [یوتلست] ادعا می کند که تصمیم خود را تحت فشار اتحادیه اروپا اتخاذ کرده آنهم در زمانی که این اتحادیه اخیرا جایزه صلح نوبل را دریافت کرده اما حق برخورداری از آزادی بیان را نقض می کند."

این گروه لبنانی در عین حال افزوده است که چنین اقداماتی انتشار "حقایق" را متوقف نمی کند و مانع از آن نمی شود که کانال هایی که برنامه های آنها قطع شده است "با وجود اقدامات غرب و متحدان عرب آن علیه این شبکه ها، راهی برای ادامه پخش برنامه و نشر حقیقت بیابند."

آیت الله خامنه ای و نصرالله

گروه اسلامگرای حزب الله لبنان به حمایت گسترده مالی جمهوری اسلامی متکی است

حزب الله لبنان ضمن اعلام همبستگی با ایستگاه های رادیو تلویزیونی که هدف تصمیم شرکت یوتلست قرار گرفته اند، هر نوع اقدامی "علیه آزادی بیان" را محکوم کرده و از این شرکت خواسته تا تصمیم خود را تغییر دهد و افزوده است که این تصمیم "تتمه آبروی این شرکت را هم بر باد می دهد."

جنبش حزب الله یک تشکل شیعه لبنانی است که از حمایت مستقیم و گسترده ایران و سوریه برخوردار است و مقامات جمهوری اسلامی از آن به عنوان یکی از اعضای گروه "مقاومت" نام می برند که به کشورها و گروه هایی اطلاق می شود که با روند صلح بین فلسطینیان و اسرائیل مخالفت می ورزند.

وبسایت حزب الله با تصاویر سید حسن نصرالله، رهبر این گروه، و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، منتشر می شود و معمولا بخشی از مطالب خود را به انتشار اخبار و تجلیل از مقامات جمهوری اسلامی و مواضع آنان اختصاص می دهد.

شماری از کشورهای غربی جنبش حزب الله را به ارتباط با اقدامات خشونت آمیز متهم کرده و آن را یک گروه تروریستی می دانند.

نامه اعتراضی به دولت فرانسه

همزمان، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، با ارسال پیامی برای سفیر فرانسه در تهران، نسبت به قطع پخش برنامه های ماهواره ای جمهوری اسلامی از ماهواره هاتبرد اعتراض کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای بروجردی در این پیام از "تصمیم غیرموجه شرکت یوتلست و آرکیوا در مورد قطع پخش ٩ کانال تلویزیونی و ٣٢ کانال رادیویی ار شبکه ماهواره ای هاتبرد" ابراز تاسف شدید کرده و آن را "نقض آشکار مقررات و کنوانسیون‌های بین المللی" دانسته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که این تصمیم "در کشوری اتخاذ می گردد که ملت آن از یک پیشینه تمدنی و فرهنگی درخشان از جمله انقلاب کبیر ١٧٨٩، مبارزه با اشغالگری، پیشگامی در استقلال عمل در صحنه بین المللی و پیروی از قانون و حقوق بین المللی و ارزش هایی مانند مردم سالاری برخوردار بوده است."

مامور پلیس ایران هنگام تخریب ماهواره

سیاست جمهوری اسلامی جلوگیری از دسترسی مخاطبان به برنامه های ماهواره ای بوده است

این نماینده مجلس از مقامات فرانسوی خواسته است تا "با مد نظر قراردادن لزوم احترام به اصول آزادی و دموکراسی، اقدام سریعی را به منظور تجدید نظر در این تصمیم غیرمنطقی اتخاذ نموده و اجازه ندهند باورهای ملت ها نسبت به پیشگامی ملت فرانسه در زمینه مردم سالاری فرو ریخته و ذهنیت خفقان جای آزادی را بگیرد."

همچنین، خبرگزاری مهر متن مصاحبه با دبیر شورای معارف اسلامی تلویزیون دولتی ایران را منتشر کرده که با اشاره به قطع پخش ماهواره ای برنامه شبکه قرآن، از مدیران رسانه های همگانی در کشورهای اسلامی خواسته است تا نسبت به "رواج فرهنگ اشتباه تروریسم رسانه ای" واکنش نشان دهند.

روز گذشته هم، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - بیانیه "جمعی از اصحاب مطبوعات" ایران را پخش کرد که وعده داده بودند که حذف شبکه های جمهوری اسلامی از ماهواره هاتبرد "مایه اتکای کشور به ظرفیت های بومی در حوزه فناوری رسانه ای" خواهد شد.

بیانیه اعتراضی حزب الله لبنان و اظهارات اخیر مقامات جمهوری اسلامی علیه تصمیم شرکت یوتلست در حالی انتشار می‌یابد که روز گذشته، بی‌بی‌سی گزارش کرد که پخش برنامه های این سازمان به زبان های عربی و انگلیسی در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و بخش هایی از اروپا به دلیل ارسال پارازیت مختل شده است. بی‌بی‌سی در مورد مرکز پارازیت اندازی بر این برنامه ها و عامل آن اظهار نظری نکرده است.

پارازیت اندازی بر برنامه کانال های تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان، از جمله بی‌بی‌سی و صدای آمریکا، به خصوص از زمان تظاهرات اعتراضی علیه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در ایران به یک پدیده شناخته شده برای مخاطبان داخل ایران تبدیل شده و مسئولان این کانال ها گفته اند که مرکز ارسال پارازیت در داخل ایران شناسایی شده است. مقامات جمهوری اسلامی تجمع های اعتراضی را به خبررسانی رسانه های خبری خارجی نسبت داده اند.

اوایل ماه اکتبر هم، شرکت یوتلست بار دیگر نسبت به ارسال پارازیت بر کانال های تلویزیونی فارسی زبان این شرکت اعتراض کرد و با یادآوری مغایرت پارازیت اندازی با مقررات اتحادیه جهانی مخابرات - که ایران هم عضو آن است - از نهادهای رسمی فرانسه خواست تا رسیدگی به این موضوع را در اولویت قرار دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.