نظامیان ترکیه در انفجار خط لوله انتقال گاز ایران زخمی شدند

به روز شده:  11:47 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391
خط لوله انتقال گاز

انفجار اخیر در خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه چند روز پس از آغاز مجدد صادرات گاز روی داده است

خرابکاری در لوله انتقال گاز ایران به ترکیه تعدادی نظامی ترکیه را زخمی و صدور گاز را متوقف کرده است.

روز جمعه، ٢٨ مهر (١٩ اکتبر)، مقامات دولتی ترکیه گزارش کردند که در اثر انفجاری که طی ساعات شب قبل در خط لوله گاز ایران به ترکیه روی داد، بیست و هشت نظامی سرنشین یک خودرو زخمی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

مقامات ترکیه این انفجار را ناشی از خرابکاری عمدی دانسته اند اما هنوز در مورد عوامل این عملیات اظهار نظری نکرده اند.

خرابکاری در این خط لوله کمتر از یک هفته پس از آن گزارش می شود که صدور گاز ایران به ترکیه که در نتیجه خرابکاری قبلی متوقف شده بود، از سر گرفته شد.

انفجار در منطقه الشکیرت واقع در استان آغری در نزدیکی مرز ایران روی داده است. مقامات ترکیه میزان خسارت به این خط لوله را مشخص نکرده اند و معلوم نیست که انتقال گاز از این خط لوله چه موقع از سر گرفته خواهد شد.

مقامات محلی گفته اند که بررسی آسیب ناشی از این انفجار آغاز شده و پس از پایان این بررسی ها میزان خسارت و مدت زمان لازم برای تعمیر و از سرگیری انتقال گاز اعلام خواهد شد.

سخنگوی استانداری آغری گفته است که خرابکاری اواخر شب پنجشنبه روی داد و باعث وقوع آتش سوزی شد اما ماموران توانسته اند آتش را خاموش کنند.

اگرچه عاملان انفجار روز پنجشنبه معرفی نشده اند اما در گذشته، دولت ترکیه معمولا چریک های حزب کارگران کرد پ‌ک‌ک را به خرابکاری در این خط لوله گاز متهم کرده است.

پیش از این، خط لوله کرکوک - جیهان، که نفت عراق را به ترکیه انتقال می دهد نیز هدف خرابکاری قرار گرفته و مقامات ترکیه پ‌ک‌ک را مسئول این عملیات دانسته اند.

انفجار قبلی در خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در روز ٨ اکتبر باعث قطع صدور گاز از این مسیر شد و دولت ترکیه را ناگزیر کرد خرید گاز از روسیه را افزایش دهد.

شرکت روسی گازپروم اکسپورت گفته است که در پی توقف صدور گاز ایران، انتقال گاز از طریق خط لوله زیر دریا بین روسیه و ترکیه به میزان چهل و هشت میلیون متر مکعب در روز افزایش یافت.

افزایش خرید گاز از روسیه ظاهرا به منظور جایگزینی گاز صادراتی ایران صورت گرفت.

پ‌ک‌ک فعالیت خود برای کسب خودگردانی در مناطق کردنشین ترکیه را از سال ١٩٨٤ آغاز کرده و گفته می شود تا کنون حدود چهل و پنج هزار نفر در نتیجه عملیات این گروه و درگیری با ارتش ترکیه جان خود را از دست داده اند.

برخی منابع در ترکیه از تشدید عملیات پ‌ک‌ک در ماه های اخیر خبر داده و دلیل آن را هماهنگی این سازمان با حکومت سوریه عنوان کرده اند. رهبران پ‌ک‌ک این اتهام را رد کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.