حمله انتحاری در چابهار دو کشته و چند زخمی به جا گذاشت

به روز شده:  12:53 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد اقدامات خشونت آمیزی بوده است

حمله انتحاری در چابهار در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان، دو کشته و چند زخمی به جا گذاشت.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) فردی که قصد ورود به مسجد امام حسین در چابهار را داشت، با ممانعت ماموران امنیتی روبرو شد و نتوانست وارد مسجد شود. او کمربند انتحاری خود را در فاصله چند صد متری مسجد منفجر کرد و خود را کشت.

این حادثه پس از برگزاری نماز جمعه روز ۲۸ مهرماه رخ داد.

علی عبداللهی، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران گفته است که این وزارتخانه در حال بررسی جزییات این حادثه انتحاری است.

او از کشته شدن دو فرد بسیجی و زخمی شدن پنج نفر خبر داده است.

محمد مرزیه، دادستان زاهدان، گفته است که در این حادثه دو کودک خردسال و یک مامور نیروی انتظامی مجروح شده اند.

از هویت فرد مهاجم هنوز خبری منتشر نشده است.

یعقوب جدگال، نماینده مردم چابهار در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که "افرادی که دست به حمله انتحاری امروز زده‌اند، بازماندگان گروه‌های تروریستی قبل هستند و هدف آنها چیزی به جز تفرقه‌انگیزی میان شیعه و سنی و اقوام مختلف در منطقه نیست."

استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد اقدامات خشونت آمیزی مانند بمب گذاری، حمله به ماموران دولتی، گروگانگیری و در مواردی کشتن گروگان ها بوده که عمدتا به گروه "جندالله" نسبت داده شده است.

جندالله خود را یک جنبش مدافع حقوق سنی های ساکن استان سیستان و بلوچستان معرفی می کند هر چند جمهوری اسلامی و چند کشور دیگر، از جمله ایالات متحده، آن را یک سازمان تروریستی می دانند.

مقامات قضایی و امنیتی استان سیستان و بلوچستان، در سال های گذشته، از بازداشت، محاکمه و اعدام اعضا و افراد مرتبط با جندالله خبر داده اند.

در آذر سال ۸۹ نیز وقوع دو انفجار در شهر چابهار، تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت که یکی از این انفجارها در مسجد امام حسین در مراسم عزاداری تاسوعا رخ داده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.