ایران: حقوق ما تامین شود، مذاکرات اتمی به نتیجه می‎رسد

به روز شده:  17:21 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید مشکل خاصی برای ادامه گفت و گوهای اتمی وجود ندارد

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است: "اگر حقوق هسته ای ایران تامین شود و بتوانیم مطابق با این حقوق به تکالیف خود عمل کنیم، مذاکرات با گروه ۱+۵ مطمئنا به نتیجه می رسد."

گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان، نزدیک به یک دهه است که سرگرم گفت و گو با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور است. این گروه خواستار اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل است که طی آن ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. ایران می گوید این قطعنامه ها را غیرقانونی می داند و آنها را اجرا نخواهد کرد.

آقای عباسی دوانی به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که "روند مذاکرات استمرار دارد و مشکل خاصی در روند گفت و گوها وجود ندارد."

همزمان مرکز پژوهش های مجلس، تازه‌ترین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی درباره فعالیت های اتمی ایران را تلاش برای "ایجاد مانع در برابر ساخت ۱۰ کارخانه غنی سازی اورانیوم" خوانده است.

این پژوهشکده وابسته به مجلس ایران در یکی از تازه ترین گزارش های خود گفته است که "تمرکز قطعنامه شورای حکام آژانس بر تاسیسات پارچین و فوردو با هدف ایجاد مانع برای ساخت ۱۰ مجتمع غنی سازی است که ایران قصد ساختن آنها را دارد. جمهوری اسلامی ایران طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی بایستی تا سال ۱۴۰۴، بیست هزار مگاوات برق مورد نیاز خود را از انرژی هسته ای تامین کند که تحقق آن مستلزم ساخت تاسیسات جدید غنی سازی اورانیم و تولید بومی سوخت هسته ای است."

"بررسی ماهوی گزارش مدیرکل آژانس و قطعنامه شورای حکام، بیانگر آن است که خروجی مذاکرات هسته ای ایران و آژانس از نتایج ملموسی برخوردار نبوده و فضای حاکم بر شورای حکام به سمت تداعی وجود فعالیت های هسته ای نظامی در تاسیسات پارچین تمایل دارد"

مرکز پژوهش های مجلس ایران

این گزارش می گوید که "بررسی ماهوی گزارش مدیرکل آژانس و قطعنامه شورای حکام، بیانگر آن است که خروجی مذاکرات هسته ای ایران و آژانس از نتایج ملموسی برخوردار نبوده و فضای حاکم بر شورای حکام به سمت تداعی وجود فعالیت های هسته ای نظامی در تاسیسات پارچین تمایل دارد."

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا به شبکه چهار رادیو بی‌بی‌سی گفت این آژانس می تواند تایید کند که تمامی فعالیت های اعلام شده ایران، "اهداف صلح آمیز" دارند. اما وی در عین حال افزود که این آژانس اطلاعات کافی در این مورد در اختیار ندارد که بتواند بگوید ایران "فعالیت های اعلام نشده" نداشته است.

آقای آمانو پیشتر در تازه ترین گزارش خود که اواخر تابستان سال جاری منتشر شد، گفته بود که ایران تعداد سانتریفوژهای خود را در تاسیسات اتمی فردو از اواسط بهار امسال "دو برابر کرده است و تعداد آنها در این تاسیسات از هزار ۶۴ و عدد به ۲ هزار و به ۱۴۰ رسیده است.

این گزارش می گوید تحولات صورت گرفته در مجتمع پارچین در شرق تهران به قدری است که "بررسی و ارزیابی دقیق کارشناسان آژانس را با مشکل مواجه می کند."

ایران با رد ادعاهای مربوط به انجام آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات اتمی در سایت پارچین اعلام کرده که بازدید از این منطقه به دلیل نظامی بودن منطقه در چارچوب توافق‌های دوجانبه با آژانس نیست و این کشور فقط تحت شرایطی خاص می‌تواند به بازرسان آژانس اجازه بازدید از پارچین بدهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی مجدد بازرسان آژانس به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.