نقدی آمریکا را در انفجار چابهار دخیل خواند

به روز شده:  11:41 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

حملات خشونت‌آمیز در سیستان و بلوچستان سابقه دارد

محمدرضا نقدی، فرمانده نیروهای شبه‌نظامی بسیج، وابسته به سپاه پاسداران، در واکنش به انفجار انتحاری دیروز چابهار، آمریکا را از "طراحان اصلی این ترور" دانسته است.

آقای نقدی در بیانیه خود گفته که توهین به باورهای مذهبی و به خصوص به پیامبر اسلام و همچنین بمب‌گذاری در اماکن مقدس برای دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای انجام می‌گیرد. او افزوده که "این حرکات تروریستی نتیجه‌ای جز وحدت و انسجام شیعه و سنی" ندارد.

روز گذشته فردی با کمربند انتحاری، قصد ورود به مسجد امام حسین چابهار را داشته که پس از ممانعت ماموران امنیتی خود را بیرون از مسجد منفجر می‌کند. در پی این انفجار دو شخص بسیجی کشته شدند.

گزارش شده که یکی از آنها دانشجو و دیگری دانش‌آموز بوده است، آقای نقدی هم در بیانیه خود گفته که نسل‌های مختلف در بسیج فعالیت دارند و ازخودگذشتگی آنان قدردانی کرده است.

او گفته که کشته شدن بسیجی‌ها به قدرتمند شدن بسیج می‌انجامد و علاوه بر حادثه دیروز به "فتنه ٨٨" و انفجار مسجد امام علی زاهدان در سال ١٣٨٩، که به کشته شدن ٢٧ نفر منجر شد، اشاره کرده است.

'فتنه' عبارتی است که مقامات جمهوری اسلامی برای اشاره به ناآرامی‌های پس از انتخابات پیشین ریاست جمهوری ایران از آن استفاده می‌کنند.

محمدحسن آصفری، نماینده مجلس، به خبرگزاری ایسنا گفته است مجلس هم حادثه دیروز را بررسی می‌کند. آقای آصفری این حادثه را "تروریستی" توصیف کرده است.

'حرکت انصار ایران'

گروهی به نام حرکت انصار ایران مسئولیت حمله دیروز را به عهده گرفته است.

حرکت انصار از عبدالمالک ریگی به عنوان "رهبر انقلابی بلوچستان" نام می‌برد و به نظر می‌رسد با گروه جندالله ارتباط دارد.

جندالله گروهی است که خود را مدافع حقوق شهروندان سیستان و بلوچستان ایران معرفی می‌کند. ایران و برخی کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده، جندالله را گروهی تروریستی می‌دانند.

عبدالمالک ریگی، رهبر جندالله در سال ١٣٨٨ بازداشت و در سال ١٣٨٩ اعدام شد. آخرین عملیات عمده این گروه هم در سال ١٣٨٩ بود که با بمب‌گذاری در مراسم عزاداری تاسوعا در چابهار به کشته شدن ٣٩ نفر منجر شد.

حرکت انصار ایران علاوه بر اعتراض به وضعیت سیستان و بلوچستان، مواضعی ضدشیعه نیز دارد. این گروه همچنین صریحا طرفدار عملیات مسلحانه و خشونت‌آمیز است.

در وبلاگی که متعلق به این گروه است، علاوه بر بیانیه پذیرش مسئولیت انفجار انتحاری دیروز، عکسی از فردی منتشر شده که گفته می‌شود عامل این انفجار بوده است. او در این عکس به تجهیزات نظامی مسلح است و بسیار جوان به نظر می‌رسد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.