تلفات حادثه کاروان راهیان نور: ۲۶ کشته و ۱۸ زخمی

به روز شده:  13:46 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

بیشتر ۴۴ نفر مسافر اتوبوس سانحه‌دیده، دختران دانش‌آموز بودند

به دنبال سانحه رانندگی شامگاه روز جمعه، ۲۹ مهر، در جنوب غرب ایران که مرگ ۲۶ نفر را به دنبال داشت، وضعیت دست‌کم یک نفر از ۱۸ نفر زخمی این حادثه وخیم گزارش شده است.

۲۱ نفر از کشته‌شدگان، دختران دانش‌آموز بودند.

رئیس ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی اهواز در توضیح آخرین وضعیت ۱۱ نفر از مصدومان این سانحه که به بیمارستانی در اهواز منتقل شده‌اند، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که وضع ۱۰ نفر از آنها رضایت بخش است، ولی یک نفر در حالت کما و در بخش آی‌سی‌یو بستری است.

او اضافه کرد که دو نفر هم دچار شکستگی شده‌اند و باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

او گفت که از این ۱۱ نفر مصدوم، دو نفر مرد هستند که یک نفر از آنها کمک راننده و یک نفر همراه دانش‌آموز است.

براساس گزارش‌ها، اتوبوس حامل این افراد بعد از ساعت هشت عصر روز جمعه، ۲۸ مهر، در محور ایذه به شهرکرد واژگون شد.

شاهدان عینی به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفته‌اند که این اتوبوس به دره‌ای در محور دهدز سقوط کرد.

'بخشی از آمادگی دفاعی'

گزارش شده است که بیشتر ۴۴ نفر مسافر اتوبوس سانحه‌دیده، دختران دانش‌آموز مقطع دوم دبیرستان شهر بروجن در استان چهارمحال و بختیاری ایران بودند که در چارچوب "کاروان راهیان نور" به مناطق جنوبی ایران رفته بودند.

کاروان‌های راهیان نور در ایران برای بازدید از مناطقی اعزام می‌شوند که جنگ هشت ساله ایران و عراق در غرب و جنوب غرب ایران در آنجا جریان داشت.

با آن که گفته می‌شود اعزام دانش‌آموزان در قالب کاروان راهیان نور از سوی وزارت آموزش و پرورش ایران به صورت اجباری انجام می‌شود، حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پروش، در پاسخ به سوالاتی که خبرنگاران درباره چگونگی و دلیل سانحه دانش آموزان بروجنی پرسیده‌اند، تصریح کرده است: (این سوال را) از مسئولانش بپرسید.

ابراهیم سرخیز، از معاونان وزیر آموزش و پرورش نیز به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: این اتفاق معلول این است که برای اعزام دانش‌آموزان به راهیان نور برنامه‌ریزی نشده است.

او اضافه کرد که اردوی راهیان نور با همکاری بسیج انجام می‌شود، ولی اعزام دانش‌آموزان به این اردوها "کاری پرورشی محسوب می‌شود" و معاون وزیر آموزش و پرورش در امور پرورشی باید در این زمینه توضیح دهد.

سایت خبرآنلاین در گزارشی نوشته است که پیش از این، والدین برخی دانش‌آموزان به اجباری بودن سفر فرزندانشان در قالب "راهیان نور" معترض بوده‌اند.

خبرآنلاین به نقل از یکی از مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش نوشت: "این سفر بخشی از درس آمادگی دفاعی دانش‌آموزان است و ۱۰ نمره از درس هم به این سفر مربوط می‌شود."

مدیرکل ارزشیابی و شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: "تمام دانش‌آموزان راهیان نور از طرف آموزش و پرورش بیمه می‌شوند و اگر اتفاقی برای آنها افتاد، تا آخر هزینه درمانشان را پرداخت خواهیم کرد."

خاکسپاری

مسئولان نیروی پلیس، تخطی راننده اتوبوس از "سرعت مطمئنه" در جاده لغزنده و ناتوانی او در کنترل وسیله نقلیه را دلیل اصلی این حادثه اعلام کرده‌اند.

گزارش شده است که کشته‌شدگان این سانحه امروز در شهر بروجن به خاک سپرده شده‌اند.

از ۲۶ نفری که در این سانحه کشته شده اند، ۲ زن معلم، یک مرد همراه کاروان و ۲۱ نفر دانش‌آموز بودند.

ایرنا در گزارشی که قبل از ظهر امروز (شنبه، ۲۹ مهر) منتشر شده، از مرگ راننده اتوبوس نیز خبر داده و به نقل از فرماندار بروجن اضافه کرده که هنوز هویت یک نفر از درگذشتگان شناسایی نشده است.

فتاح کرمی، فرماندار بروجن گفت که در این شهر یک هفته عزای عمومی اعلام شده و اداره‌های شهر امروز تعطیل هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.