مدافعان حقوق بشر: به 'آزار' نسرین ستوده در زندان پایان دهید

به روز شده:  06:49 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

خانم ستوده از هفته گذشته اعتصاب غذای نامحدود کرده است

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر آنچه را ایجاد "محدودیت و شرایط تبعیض‌آمیز و حبس خودسرانه" نسرین ستوده، وکیل ایرانی‌، در زندان اوین ایران خواند، محکوم کرده است.

در بیانیه مطبوعاتی "برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر" آمده است: نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر که به دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی اذیت و آزار شهرت دارد، از زمان دستگیری در شهریور ۱۳۸۹ به طور فزاینده با محدودیت و شرایط تبعیض‌آمیز و حبس خودسرانه در زندان روبه‌رو بوده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر اضافه کرد: "سیاست آزار علیه خانم نسرین ستوده از طریق حبس خودسرانه، آزار قضایی و اقدامات تنبیهی در زندان با هدف مجازات او به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری صورت می‌گیرد."

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه است.

نسرین ستوده که در حال گذراندن دوره محکومیتش در زندان اوین است، هفته گذشته اعلام کرد که در اعتراض به نقض حقوقش به عنوان یک زندانی در ایران به اعتصاب غذای نامحدود دست می‌زند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرده است که خانم ستوده از اردیبهشت ۱۳۹۰ از استفاده از تلفن محروم بوده است و تغییراتی که مسئولان زندان در هفته‌های اخیر در برنامه روزهای ملاقات او به وجود آورده‌اند، علاوه بر محرومیت خانم ستوده از ملاقات حضوری، "ملاقات‌های خانوادگی را در سه ماه اخیر بیش از پیش دشوار کرده است."

در این بیانیه اضافه شده است که افزون بر خانم ستوده، اعضای خانواده‌اش هم تحت فشار بوده‌اند و از ۲۱ تیر ۱۳۹۱ تاکنون، همسر و دختر ۱۲ ساله او از ایران ممنوع‌الخروج شده‌اند و هم‌اکنون روند رسیدگی به پرونده این دو نفر در دادگاه در جریان است.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اضافه کرده است: "خانم ستوده در سال ۱۳۸۹ نیز پس از سه بار اعتصاب غذای خشک در اعتراض به شرایط زندان و نقض موازین قضایی در دادگاه، با خطر مرگ روبه‌رو شد."

سوهیر بالحسن، رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر اعلام کرد: "شرایط حبس نسرین ستوده غیرقابل پذیرش است و به طور آشکار برای تحمیل مجازات بیشتر بر او به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری صورت می‌گیرد."

جرالد استابرک، دبیر کل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه نیز گفت: "اقدامات تنبیهی علیه خانم ستوده یک بار دیگر سیاست بی‌امان دولتمردان ایران برای به سکوت کشاندن مدافعان حقوق بشر را به نمایش می‌گذارد که تمامی جامعه بین‌المللی باید محکوم کند."

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط نسرین ستوده و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.